Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem ip adresi bulma

5.180 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda modem arayüzüne erişebilmek bağlantı kurabilmek için modem ip adresi nasıl öğrenilir Bununla ilgili bu konumuzda ele alacağız.

Konumuza başlamadan önce modemin ip adresini neden öğrenmek gerekiliyor bununla alakalı olarak bir bilgilendirme yapacağız ardından modem ip adresini bulma konumuzu anlatacağız.

ADSL MODEM İP ADRESİ NEDEN ÖĞRENMEK GEREKİYOR

Modemin ip adresini satın aldığınız modemin kutusu içinde kılavuzunda saten yazmaktadır, modem kurulumu esnasında internet sağlayıcısı tarafından size verilen bağlantı için kullanıcı adını girmek, şifrenizi girmek, port açmak kablosuz bağlantı kullanıyorsanız wifi şifresi oluşturmak, mac adresi engelleme işlemleri ve onlarca işlemi yapabilmek için modem içine girmek konusunda tarayıcıya yazacağımız bu ip adresi önemlidir.

Daha önceki konularımızda modem arayüzüne nasıl girilir konusunda bahsetmiştik.  Genel olarak kullandığınız adsl modemin markasında göre değişiklik göstermektedir, adsl modemi ayrıca router, swich, hub olarak da kullanabileceğiniz için ip adresi önemlidir.

192.168.1.1 – 192.168.1.2 – 192.168.0.1 gibi modemin arayüzünün olduğu ayarların bulunduğu kısman giriş için kullanılır ayrıca modem arayüzünde default olarak kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlanmaktadır.

ADSL MODEM İP ADRESİNİ TESPİT ETME

Bilgisayara Ethernet kablosu ile bağladınız ve modemin ayarlarını yapılandırmak istiyorsunuz modemin ip adresini öğrenmek için aşağıdaki resimli adımlarla bulmak mümkün olacaktır.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “exe” komutunu yazın ve enter tuşuna basın
  • Dos penceresi açılacaktır.
  • Bu dos penceresine “ipconfig” komutunu yazın ve entere basınız.

Modem ip adresini öğrenme için karşınıza “Windows ip configuration” listesi gelecektir. Bu listede geçiş kapısı yani Default Gateway kısmında gördüğünüz 192.168.1.1 ip adresi modeme bağlanmak için kullanacağınız ip adresinizdir.

Artık modeme bağlantıyı sağlamak ve modem arayüzüne girmek için bu ip adresini web tarayıcınızın adres kısmına yazarak giriş yapabilirsiniz.

Modeme ait ip adresini adres çubuğuna yazıp modemin kullanıcı adı ve parolasını yazmak suretiyle bağlantı ayarlarını yeniden yapılandırabilir, değiştirebilirsiniz.

MODEM İLE YAPABİLECEĞİNİZ DİĞER AYARLAR NELERDİR.

Modemin içine girerek yapılabilecek ayarları kısaca konu başlıkları ile vermeye çalıştık, ilginizi çekecek konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.

İki modem nasıl bağlanılır

Modem Güvenliği nasıl sağlanır

Modeme nasıl reset atılır

En iyi modem tavsiyesi

Modem Mesh Ayarları

Modem Fabrika Şifreleri

QoS Ayarı

FirmWare Güncelleme

Access Point Nasıl Kurulur

İp adresinden modeme bağlanma

Yukarıda birkaç ilginizi çekecek olan konu başlıklarıyla ilgili olarak modemle yapabileceğiniz konuları vermeye çalıştık. Sizlerin de bu konuda merak ettiğiniz konuları bize göndererek cevaplar alabilirsiniz. Bu makalemiz de adsl modem ip adresi nasıl bulunur konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık bununla alakalı sorular için yorumlar kısmından ya da diğer tüm sorularınız için soru-cevap sayfamızı kullanarak sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Adsl Modem ip adresi bulma (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. modemin ıp adresini öğrenme işime yaradı teşekkürler. Fakat benim ağda iki tane modem var birini buluyorum diğerini nasıl tespit edeceğim.

  2. Merhaba modem ıp adresi nerede yazar biraz daha açıklamalı anlatır mısınız veya video anlatım var mı?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın