Sponsorlu Bağlantılar

{Güncel} Firmware Nedir & Nasıl Güncellenir?

12.398 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Firmware nedir ne işe yarar ve Firmware modem içinden nasıl güncelleştirilir bu konu üzerinde duracağız. İlk önce Firmware’nin ne olduğunu bir öğrenelim.

FirmWare Nedir?

Firmware Salt okunur olarak sadece okunabilir olan ve silinmeyen sadece güncelleme yapabileceğiniz çevre donanımlar içerisinde mp3 çalar , adsl modem , yazıcılar , uydu alıcıları gibi birimler içerisinde bulunarak bu çevre birimlerinin görevleri , işlevlerinin ne olduğunu bu donanımlara bildiren küçük yazılımdır.

Adsl Modem Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

Firmware güncellemesi yapmak için ilk önce modemin marka ve modelini Öğrenmeniz gerekecektir . Bunun için Modemin arka yüzünde bununla ilgili bilgileri bulacaksınız.

modemin marka ve modelini öğrenme

 

Bu Bilgileri öğrendik’den sonra Firmware en sürümünü öğrenmek için resmi web adresinden öğrenebilirsiniz. Daha Sonra Modem içine giriyoruz ve buradaki firmware versiyonu ile sürümün örtüşmüş olup olmadığına bakalım eğer üst sürüm yayınlandıysa güncelleme yapabiliriz.

MODEM ARAYÜZÜNE NASIL GİRİLİR  

firmware versiyonu öğrenme

Modem içerisinde sistem bilgisi  yazan yerde Firmware versiyonu hakkında bilgileri öğreniyoruz. Daha sonra Firmware Güncellemesinin nasıl yapılacağına.!

 

firmaware güncellemesi nasıl yaparım

 

Modemin markasına göre arayüz değişkenlik sağlayabilir venim modem Zyxel p-1302 modeline göre açıklama yapıyorum diğer modellerde mantık yine aynı. Sistem Bakım bölümüne giriyorum. Firmware Güncelleme yazan kısmı açıyorum.

firmaware güncelleme nasıl yüklenir

Şimdi bu arayüzünde ne yapılacak bu arayüzünde Modemin ilk başta dediğimiz gibi resmi İnternet sitesinden son güncel firmaware versiyonu bilgisayarımıza indiriyoruz.

Bu indirdiğimiz firmaware dosya uzantısı fw uzantılıdır. Bu dosyayı Dosya Seç kısmından buluyoruz ve Yükle diyerek Adsl Modemi firmware’sini güncelliyoruz. Güncelleme işlemi bu kadardır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ;

* Son Güncel Firmware versiyonu olduğundan emin olunuz.

* Adsl Modem ile ilgili sıkıntılarınız çoğaldığında bağlanmama gibi ve güvenlik ile ilgili şikayetleriniz olduğu düşündüğünde güncellemeyi seçiniz.

* Üretici firmaların güncelleme ile ilgili programları mevcut ise bunlar ile güncellemeyi yapmayı deneyiniz.

* Güncelleme sırasında Elektrik Kesintisi olabileceği ihtimalini unutmayın ve güç kaynağı kullanın.

* Bu güncellemeden sonra modem içerisinde ayarların ve şifrelerin değişebileceğini unutmayın.

* Güncellemeden sonra eskisi gibi mi veya daha kararlı mı çalışıp çalışmadığını test ediniz.

Arama Tags & Etiket ;

Modem Yazılım Güncellemesi , Modem Firmware Güncelleme nasıl yapılır , firmware update , modem güncellemesi

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın