Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem’de Mesh Ayarı Nasıl Yapılır?

6.385 views
Sponsorlu Bağlantılar

Daha önceki anlattım konulardan iki modem nasıl bağlanır? Konusunda yapılan bazı hatalardan ve modemlerin bağlanmasına sorun olan Mesh Ayarı hakkında bilgi vereceğim.

Adsl Modem Mesh Ayarı nasıl yapılır? Mesh Ayarı Nedir? Bununla ilgili bir bilgi vererek konumuzu anlatmaya geçelim.

iki modem nasıl bağlanır?

Mesh Ayarı Nedir?

İki modemi bir birine bağlayarak , sinyal gücünü artırmak istiyorsanız, modem veya access point bağlamak için modem içinde gerekli ayarlardır. Bunu şu şekilde kısaca anlatayım, evinizden, işyerinden veya herhangi bir yerden bir başka yere internet vermek için modemden diğer eve kablolu diğer bir modeme internet vermek için , interneti açmak için mesh ayarı yapılandırmak gerekecektir.

Mesh Ayarı Nasıl Yapılır?

Mesh ayarı yapılandırma ( configuration ) için adsl modem arayüzüne girmek gerekmektedir.  192.168.1.1 veya 192.168.2.1 ip adresleri ile modem içine girmek için kullanıcı adı ve şifresini ayrıca bilmeniz gerekiyor. Modem Arayüzüne Nasıl Girilir? Konusunu ayrıca inceleyiniz.

İki modem, modem ve acsess point arasında mesh network kurulumu yapmak için AirTies, Asus, Zyxel , S-Link, Tp-Link, Net Master gibi modemlerde mesh ayarı menü olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca Bazı modemlerde mesh ayarı yeri belki olmayabilir o yüzden AP, Router olarak ayarlarsınız.

İki modemi köprüleme için iki modem içinde aynı ayarları yapmak gerektiğini belirtelim.

Modem Arayüzüne giriyoruz, ve Modem içindeki Ayarlardan “Kablosuz” menüsüne giriyoruz.

Mesh Ayarı > Bu menüye Giriyoruz yada yoksa AP Tarama ( Ap Bul ) butonu olan kısma giriyoruz.

Bu işlemde çevredeki cihazları taramaktadır, böylece iki modem köprüleme için çevredeki modemleri arayacaktır. Buldukları modemleri listeli bir şekilde ekrana getirecektir.

Listeli modemlerden hangisi ile bağlantı kuracaksanız, önündeki onay kutusunu işaretleyin ve Ekle veya modemin MAC adresini 10:BF:65:68:AB şeklinde yere yazınız ve Ekle Butona basınız ve Kaydet diyerek işlemi sonlandırın.

Yukarıda listede kanal yazan kısımda iki modemin kanal ayarının aynı olduğundan emin olacaksınız. Bu ayarları  yapmak için “Kablosuz Ağlar” kısmında bağlantı türünde bulabilirsiniz.

İki modemin aynı kanal frekansı içinde olduğuna dikkat ediniz. ( 1,6,11 tavsiye kanallar ) Ayrıca Şifreleme türü iki modem içinde aynı olmasına ( ana modem ile ) olduğundan emin olunuz. ( WPA2 ) olsun.

Bu ayarları yaptıktan sonra diğer dikkat edilecek konulardan biri eğer ip adresini manuel olarak verdiyseniz modem içindeki dchp ayarını kapatınız. Böylece iki modem içinde aynı ayarları yaptıktan sonra iki modem arasında veya modem ile acsess point bağlantısını yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın