Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem QoS Ayarı Nasıl Yapılır?

12.728 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazım’da Modem için QoS ayarını nasıl yapabiliriz konusu üzerinde duracağım. ilk önce QoS hakkında ön bilgi verip arkasından konumuza geçelim.

Quality of Service ( QoS ) Nedir ?

Quality of Service , Türkçe kelime karşılığı “Hizmet Kalitesi”  anlamı içermektedir. Bu konuyu biraz daha açarsak ağ üzerinden sunulan hizmet kalitesi QoS olarak değerlendireceğiz.

Bunu size şöyle basit bir şekilde açıklamaya çalışacağım. iş yerinde bir veri paketi kullanıyorsunuz bu veri paketine buna İnternet diyelim. Bu İnternet paketinin tümünü büyük bir veri yüklemek veya dosya indirmek için kullanırsak diğer arka planda göndereceğimiz e-posta veya İnternet sayfasını açmak için beklememiz gerekir. Ev ortamında ortak bir ağ kullanıyorsak diğer bilgisayar’dan bir film , müzik indirme yapılıyor ve İnternet bağlantımızı zora sokuyor ise bunu bir sınırlandırmamız gerekebilir.

Bu İnternet , veri paketi hizmet kalitesini yüksek ve İnternet bağlantı performansını iyi kontrol etmek için için QoS ayarını yapmamız gerekir.

 

Quality of Service ( QoS ) Ayarı Nasıl Yapılır

İnternet bağlantı , indirme download , upload bağlantı ayarını yapabilmek için ilk önce Adsl Modem arayüzü içerisine girmemiz gerekir.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir

Bu konuyu ayrıca inceleyebiliriz Modem arayüzüne giriş yaptık’dan sonra Ayarlar altında QoS  sekmesini göreceksiniz. Benim Adsl modem markam AirTies olduğu için ekran görüntüsünü atıyorum.

 

 

Burada ne yapacağız burada “QoS Ip trafiğini sınıflandırmak ve şekillendirmek için kullanılır” yazdığını şekilde İnternet veri paketini şekillendireceğiz. ilk önce QoS Etkin işaretliyorum. Daha sonra Download hızı belirlemek veya diğer adı ile kısıtlamak gerekirse buraya değer olarak buraya İnternet Paketiniz kaç kbps ise onun yarısı kadar yaptığınızda ve daha düşünü yaptığınızda İndirme hızı kısıtlamış olacaksınız.

Eğer aynı ortak ağı kullananlar için genelde şöyle oluyor ev İnternet’ini üç kişi kullanıyor ve bunlardan biri çok fazla indirme yaptığını tespit ettiğinizde bu kişinin ip adresine kısıtlama getire bilirsiniz veya yerel ağ bağlantılarında öncelikli bağlantıyı kendinize ayarlamanız mümkündür. Bunun için İp QoS ayarını yapmanız gerekecektir buda Adsl Modem markalarına göre arayüzü değişebilir.

 

Benim modemin QoS ayarında İnternet paketi kullanımını öncelikli olarak kendinize ayarlayabilirsiniz. Bunun için yerel ağ ip adresinizi yazmanız yeterli olacaktır. ip adresinizi öğrenmek için win + r tuşlarına basın ve çalıştır penceresine cmd komutunu yazın enter basın ve bu dos penceresine ipconfig /all yazdığınızda 192.168.xx.xx iç ip adresinizi yazdığınızda önceliği size verecektir.

Bu ayarları server üzerinde uygulayabilirsiniz orada biraz farklı bir metot ile Domain kullananlar için kısıtlamayı tüm bilgisayarlarda kullanıcı veya bilgisayar üzerinde komut ve group policy üzerinden yapabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

Modem hızını ayarlama , İnternet Bağlantı Hızı , İnternet Hızını Sınırlama , İndirme Hızını Kısıtlama , İnternet hızına sınır koymak , QoS port önceliği , Huawei , zycel , asus , everest , S-Link ,Artes , TP-Link

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın