Sponsorlu Bağlantılar

Windows.old klasörü nasıl silinir?

785 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Windows.old klasörü silme konusunda bilgilendirme yapacağız. Bu makalemiz de Windows.old klasörü nedir? İlk önce bundan başladıktan sonra bu klasörü bilgisayardan nasıl kaldırırız? Bunu konumuz içinde adım adım anlatacağız.

WİNDOWS.OLD KLASÖRÜ NEDİR?

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurduğunuzda, yeni güncellemelerde eski işletim sistem dosyalarının bir yedeğini C: bölümüne veya işletim sisteminin kurulu olduğu disk bölümüne Windows.old klasörü içine yedeklemektedir.

Eski işletim sisteminin bir yedeğinin alındı bu klasörü kolaylıkla silemezsiniz, eğer eski işletim sistemine geri dönmek istemiyorsanız bu klasörü silmeniz size disk üzerinde yer açılmasına sebep olur böylece diskten yer kazanmış olursunuz.

WİNDOWS.OLD DOSYASI NASIL SİLİNİR?

Eğer eski sisteme geri dönüş yapmayacaksanız, disk üzerinde yerin açılmasını istiyorsanız o zaman Windows.old dosyasını silmek için bir bahaneniz kalmamış olacaktır. Bu dosyası silmek için aşağıda vereceğimiz yöntemler ile bilgisayardan kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

1 – Yöntem

Disk temizleme yöntemi ile Windows.old silmek için kullanabilirsiniz. Bunun için Windows.old klasörünün olduğu alandaki disk üzerine geliyoruz. Ben C: bölümü üzerimden gidiyorum C: diski üzerine gelerek “ÖZELLİKLER” kısmına giriyoruz.

Diskin üzerine özellikler > genel > diski temizle adımları yardımı ile diski temizlemek üzere giriyoruz.

Disk temizleme > sistem dosyalarını temizleme kısmına giriyoruz. Burada sistem dosyaları alakalı dosyaları kaldırabiliriz.

Yukarıda silinecek dosyalar kısmında işaretleyeceğimiz dosyalar ;

Windows update temizleme, Windows defender virüsten koruma, Windows yükseltme günlük dosyaları, karşıdan yüklenen program dosyaları, geçici internet dosyalarını işaretleyerek tamam butonu ile silme işlemine başlayabilirsiniz.

WİNDOWS.OLD KLASÖRÜNÜ SİLMEK

Diğer bir Windows.old klasörünü silmek için kullanacağımız metot komut satırı kullanarak Windows.old’u silmek için kullanacağız.

2-YÖNTEM

  • Windows tuşu + R tuşlarına birlikte bastığınız da “çalıştır penceresi” açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old” tırnak işaretleri olmadan bu komutu yazınız.

Dos komutu ile Windows.old klasörü silmek için kullanabiliriz. Bunun dışında üçüncü parti yazılımlar kullanarak Windows.old silmek için kullanılmaktadır. Bunlar arasında Ccleaner programı ve diğer kaldırılması zor dosyaları silmek için kullanılmaktadır.

Bu konumuzda Windows.old klasörü nasıl silinir bunu anlatmaya çalıştık. Bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından diğer tüm sorularınız için bilgisayarcıya soru sor bölümünden bize sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın