Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem Nasıl Korumaya Alınır?

2.075 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Adsl Modem Güvenliği nasıl olmalıdır? modem nasıl korunmalıdır? gibi akıllara gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bilindiği gibi İnternet’te açılan kapı olan modemde kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak internet paketi kullanılmaktadır. Eğer bu kullanıcı adı ve şifresi olmadığı sürece internet kullanamazsınız, bununla birlikte modem içinde port yönlendirmeleri yaparak güvenlik kameraları veya internet paylaşımı yani site yayınlama veya ftp kullanımı da yapabilirsiniz.

Bu tür ayarlar Modem içinden yapıldığı için modem güvenliği son derece önemlidir. Birde kullandığınız ağ bağlantısı kablosuz wifi bağlantısı ise kullandığınız şifre anahtarı son derece güvenli olması gerekmektedir. Ağ güvenliği için bu wifi şifresi kimseyle paylaşmayınız. Bu konumuzda ise evde, iş yerinde, ofis, okul, fabrika ve diğer alanlarda kullandığımız modem güvenliği nasıl sağlanmalıdır? Modemi nasıl korumaya almalıyız ki? dışarıdan gelecek olarak saldırılara karşı son derece korunaklı olmalıdır. 

Adsl Modem Güvenliği ;

modem içindeki bilgileri korumak, dışarıdan gelecek saldırıları engellemek için vereceğimiz basit adımlar ile modemi koruma altına alabilirsiniz. Bu sizin için son derece faydalı olacağı için bunları ihmal etmeyiniz.

Kablosuz Ağ Güvenliği ;

eğer modem ile bilgisayar arasında kablolu bağlantı kullanmıyorsanız yani wifi, wireless kablosuz ağ bağlantısı kullanıyorsanız mutlaka bu ağı şifreleyin, kablosuz ağlar her yöne yayın yapacağı için komşularınız ve diğer mobil cihazlar bu ağ bağlantısına bağlanmaya çalışacaktır. Böylece ağ şifresi olmayan bir bağlantı her zaman tehlike arz edecektir. Yasal olmayan sitelere girebilir ve birinci dereceden sorumlu siz olacağınız için tahmin edilmesi güç şifreler ile modem güvenliğini WPA / WPA2 protokolü ile güvenliği sağlayınız.

Modem Arayüzü Girişi Şifresi Koyunuz ;

Adsl Modemi sıfır aldığınızda bunların web arayüz şifreleri default standart olarak hep aynıdır. Bu yüzden şifre konulmamış bir modem arayüzüne erişim o kadar kolay olacaktır. Buda demektir ki işi bilen basit bir kullanıcı bile sizin modem arayüzüne rahatlıkla girebilir. modem fabrika şifreleri hakkında başlığımızı inceleyebilirsiniz. Modem içine ip adresi ile rahatlıkla erişim yapılacağı için modem arayüz şifresi değiştirme konusunu okuyun ve mutlaka şifreyi değiştirin. Modem içinde kullanıcı adınız, şifre ve diğer ayarlara erişim yapılarak bilgisayarınızı ele geçirebilirler bu nedenle modem arayüz giriş şifresi değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Güvenlik Duvarı ile Modemi Güçlendirin ;

Modem içinde bulunan güvenlik duvarı ayarını etkinleştirme görevi yerine getirebilirsiniz. Böylece izinsiz ve ip saldırısına karşı koruma altına alabilirsiniz. modem koruma ile ilgili bu yapıya ulaşmak için modem arayüzüne giriş yaparak genelde 192.168.1.1. veya 192.168.2.1 veya router kullanıyorsanız 192.168.1.254 şeklinde tarayıcıya bu adresi yazarak giriş yapabilirsiniz. Güvenlik > Güvenlik Duvarı > Etkinleştir ile ağınızı yetkisiz kişilerden korumuş olacaksınız.

böylece modem daha güvenli bir hale gelecektir. Yetkisiz erişimler ve hacker saldırılarından korunmuş olarak kullanacaksınız.

Gereksiz Portları Kapatın ;

internet ortamında bilgisayarlara bağlanmak, hizmet almak için uzaktan işyerindeki kamerayı izlemek veya 3381 port kullanarak uzak masaüstü bağlantısı için açılan portlar veya 21 portu ile ftp üzerinden dosya alıp verme gibi açık portları, Telnet, Snmp gibi iletişim haberleşme portlarını kullanılmıyorsa kapatınız. Bu açık portlardan hackler bilgisayara arka kapıdan girebileceğinizi unutmayınız. 

Mac Adresi Kısıtlaması ;

daha önceki konularımızda modem içinde bağlantıları mac adresi ile sınırlama veya belirlediğiniz mac adresleri haricinde internet kullanımını açabilirsiniz. Mac adresi sayesinde belirlediğiniz bilgisayarlar dışında kullanımı engelleyebilirsiniz. Kullandığınız mobil cihazlar, bilgisayara mac adresleri üzerinden erişim vererek kullanıma açabilir veya mac adresi üzerinden sınırlama getirebilirsiniz. mac adresi sınırlama nasıl yapılır? konusunu inceleyebilirsiniz. 

Modem firmware güncellemesi ;

kullandığınız modem eski bir model olabilir fakat içinde yazılım güncellemesi yaparak güncel bir modem sağlayabilirsiniz. firmware güncellemesi nasıl yapılır? konusunu inceleyerek kullandığınız modemin versiyonu üzerinden yazılım güncellemesi ile güvenlik açıklarını kapatabilirsiniz. modem üzerinde varsa açıklar bunu güncelleme ile yama yaparak kapatabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın