Sponsorlu Bağlantılar

Ekran kartı ısınma sorunu

71 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Ekran kartı ısınma sorunu ve çözümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bilgisayarda görüntü sağlamak için kullanılan olmazsa olmaz donanım parçalarından GPU veya diğer adıyla Ekran kartı ısınma problemi nedenleri ve bununla ilgili olarak çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Ekran kartının ısınmasının başlıca nedenleri arasında toz, kirler ve bununla birlikte iş yükünün fazla olması nedeniyle aşırı ısınabilir.

Kasa içine giren tozlu, kirli, kıllar, tüyler zamanla ekran kartı fanını sararak fanın yavaş dönmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ekran kartı ısınmasına neden olmaktadır. Bunun yanında iş yükü fazla olması nedeniyle aşırı yük binmesi sebebiyle ekran kartları fazla ısınabilir.

Nedir bu aşırı iş yükü örnek verirsek saatlerce bilgisayar başında oyun oynayabilir buda grafik kartının ısınmasına neden olabilir. Ekran kartı fanı yetersiz kalırsa ekran kartları ısınır ileri ki düzeyde ciddi zararlara yol açabilir. Şimdi bu konumuzda Ekran kartı ısınma sorunu nasıl giderilir bunu aşağıda vereceğimiz önerilerle gidermeyi sağlayacağız.

EKRAN KARTI ISINMA SORUNSALI ÇÖZÜMÜ

Ekran kartı sıcaklık derecesi normal değerleri kaç olmalıdır. Bu değerler 30° ile 50° arası normal değerler arasında gösterilmektedir.

Sizde ekran kartı ısısını ölçmek için https://ademocut.com/guncel-ekran-karti-isi-nasil-olcer-programi/ adresi üzerinden küçük bir uygulamayı indirerek değerlerinizi kontrol edebilirsiniz. Şimdi ekran kartı ısınma problemi çözümü için aşağıda adımları uygulayarak değerleri normale çekelim.

  • FAN TEMİZLİĞİ

Bilgisayarın kasası içinde ve ekran kartı, işlemci fanlarını belirli aralıkta temizliğini yapalım. Fan temizliğini ihmal etmeyelim.

  • TERMAL MACUN

Ekran kartı yongası, işlemci fanı ile işlemci arasına termal macunu sürerek yalıtımı yapalım. Termal macun zamanla kuruduğu için bu kuru yerleri temizleyerek yenisi sürelim. Termal macun nedir https://ademocut.com/guncel-termal-macun-nedir-termal-macun-ne-ise-yarar/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  • GÜNCEL SÜRÜCÜLER

Ekran kartının sürücü güncellemeleri mutlaka yapmalısınız. Bunun nedeni ekran kartının daha düzgün stabil çalışması ısınma sorununu bir nebze olsa da engelleyecektir.

  • BİLGİSAYARINI ARADA DİNLENDİRİN

Konu başında da dediğimiz gibi sürekli oyunlar oynuyor veya ağır programlarla çalışıyorsanız bilgisayarın grafik kartını zorlayacaktır. Bunun için ısınmaya neden olmadan dinlendirerek çalıştırın. Hem siz dinlenin, hem de bilgisayarınız.

Yukarıda verdiğimiz en temel nedenler sebebiyle bilgisayarınız fazla ısınabilir. Kasa temizliğini de mutlaka belirli aralıklarla yapınız.

TAVSİYE YAZILAR;

BİLGİSAYARIMIZI NE SIKLIKLA TEMİZLEMELİYİM

BİLGİSAYARI TEMİZLEME MALZEMELERİ

BİLGİSAYARDA GENEL TEMİZLİK İPUÇLARI

BİLGİSAYAR KASASI NASIL TEMİZLENİR

CD-ROM ~ DVD VE DİĞER DİSK SÜRÜCÜLER NASIL TEMİZLENİR

SABİT DİSK { HDD ~ HARDDİSK } NASIL TEMİZLENİR

KULAKLIK NASIL TEMİZLENİR

KLAVYE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

KLAVYE TUŞLARI NASIL SÖKÜLÜR

LCD ~ LED EKRAN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

ANKART NASIL TEMİZLENİR

OPTİK FARE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

YAZICI NASIL TEMİZLENİR

SCANNER ~ TARAYICI NASIL TEMİZLENİR

AKILLI TELEFON NASIL TEMİZLENİR

Yukarıda konumuz da olduğu gibi bilgisayarın bakımını, temizliğini zamanında yapmak önemlidir. Bilgisayarın en büyük düşmanı olan ısınma sorunu zamanla anakart üzerinde çatlaklar açarak bilgisayarınız arızasına neden olarak maliyetli zararlara yol açabilmektedir.

Bu konumuzda ekran kartı ısınma problemi ve çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın