Sponsorlu Bağlantılar

Klavye temizliği nasıl yapılır

41 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda masaüstü klavye temizliği, bakımı nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarımızın düşmanı olan toz, kir veya bakteriler zamanla yerleşmekte ve kirlenmektedir. Klavye genelde ev veya ofiste en çok kirlenen öğelerden biridir. Bir klavye neredeyse klozet kapağı kadar bakteri içerebilir.

Temizleyerek bu bakterileri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Kirler klavye arasına sıkışarak düzgün çalışmasını önlemektedir. Bu nedenle zaman zaman klavye temizliğini gerçekleştirmek gerekecektir.

Bilgisayar klavyesini temizlemeden önce bilgisayardan bağlantıları sökerek tamamen güçten bağlantıları sökerek temizlik yapmaya öyle başlayalım.

Birçoğumuz klavyeyi ters çevirerek, sallayarak temizlemektedir. Daha verimli bir temizlik için klavyenin içine basınçlı hava tutarak temizlemek yararlı olacaktır. Basınçlı hava yardımı ile klavye tuşları arasında sıkışan kirleri çıkarmak daha kolay olacaktır.

Ayrıca elektrikli süpürge makinesi da işinizi görecektir. Fakat sallanan tuşlar varsa dikkat edin yerinden çekerek koparmasın. Eğer daha kapsamlı bir temizlik istiyorsanız o zaman klavye tuşlarını yerinden çıkarak temizlemek gerekecektir.

Bunun için küçük düz uçlu tornavida veya araba anahtarı gibi metallerle tuşları yerinden çıkarabilirsiniz.

Toz, kir veya saç kılına benzer kirleri, baterileri temizlemek için bir bez ve dezenfektan püskürterek tuşları ovalayın. Klavyeye direk olarak bir sıvı püskürtmeyin.

KLAVYEYE SIVI DÖKÜLDÜ

Klavyenin üzerine herhangi bir şey döküldü, kola, gazoz, su, kahve vb. gibi uygun yapılmayan adımlar klavyenin bozulmasına neden olabilir.

Klavyenizin üzerine bir şey döküldüğünde klavyenin kablolarını hemen çıkarın veya pilleri varsa bunları hemen çıkartınız. Klavyenizi hemen ters çevirin.

Klavyenizi baş aşağı sallayın ki klavyenin altında bulunan iletkenlere temas etmesini önlemeye çalışınız.

Klavyeyi baş aşağı iki dakika filan tutarak içinde sıvının akmasını sağlayınız. Daha sonrasında içine hava tutarak veya kuru bezle kurulamaya çalışınız.

Eğer yapış yapış olduysa o zaman klavye tuşlarını sökerek temizlik yapmanız gerekecektir. Bunun için klavye tuşlarını nasıl sökülür video yardımı ile inceleyebilirsiniz.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR KLAVYESİ NASIL TEMİZLENİR

Dizüstü bilgisayar klavyesi normal standart klavyelerden farklıdır. Birçoğunun klavye tuşu çıkarılmayabilir. Bu nedenle dış yüzeyle nemli bez yardımı ile ve ayrıca klavye aralarını hava basıncı olan aletlerle üfleyerek temizlik yapılmalıdır.

Eğer yapışkan sıvılar döküldüyse o zaman profesyonel bir servisten destek almak gerekecektir.

TAVSİYE YAZILAR;

BİLGİSAYARIMIZI NE SIKLIKLA TEMİZLEMELİYİM

BİLGİSAYARI TEMİZLEME MALZEMELERİ

BİLGİSAYARDA GENEL TEMİZLİK İPUÇLARI

BİLGİSAYAR KASASI NASIL TEMİZLENİR

CD-ROM ~ DVD VE DİĞER DİSK SÜRÜCÜLER NASIL TEMİZLENİR

SABİT DİSK { HDD ~ HARDDİSK } NASIL TEMİZLENİR

KULAKLIK NASIL TEMİZLENİR

KLAVYE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

KLAVYE TUŞLARI NASIL SÖKÜLÜR

LCD ~ LED EKRAN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

ANKART NASIL TEMİZLENİR

OPTİK FARE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

YAZICI NASIL TEMİZLENİR

SCANNER ~ TARAYICI NASIL TEMİZLENİR

AKILLI TELEFON NASIL TEMİZLENİR

Bu konumuzda klavye temizliği nasıl yapılır, klavye bakımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın