Sponsorlu Bağlantılar

Termal Macun Nedir – Termal Macun Ne işe Yarar..?

2.025 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımda Termal Macun Hakkında Bilgi vereceğim. İlk önce Termal Macun Nedir bunun üzerinde duralım. Termal Macun genelde konuya Donanımsal yönden bakılır , Termal Macun ; İşlemci ile Soğutucu fan arasına sürülen ve ısı alış verişinde yalıtımı sağlayan önemli sayılacak kimyasal bir maddedir. Görünüm olarak Diş macuna benzer ve bir mercimek başı kadar sürülmesi yeterlidir.

Termal Macunun Görevi işlemcinin yüzeyinde oluşan ısıyı Soğutucu Fanına ileterek İşlemcinin Soğuk durmasını sağlamaktır.

işlemci montaj 3

 

Termal Macunu Ne İşe Yarar ? 

Termal Macunu Bilgisayarın Donanımsal kısımlarında kullanacağımız Soğutma yapılması gereken İşlemci , Ekran Kartı gibi Aşırı ısınmalar dan çabuk etkilenen Donanım birimlerinde genelde kullanılır.

işlemci soğutucu fanı

 

İşlemcilerin çabuk ısınmalar dan dolayı çabuk etkilenmesini önlemek için İşlemcinin yüzeyi sürülür ve bu biraz el yada herhangi bir cisim ile yayıldık dan sonra Soğutucu Fan üzerine monte edilir. Böylece İşlemci ile Fan arasında ısı alışverişini gerçekleştirerek işlemcinin ısısını fan soğutucusuna ileterek ısınmasını engellemiş olursunuz.

Termal Macun Neden Sürülür ? 

Termal Macun işlemci ile fan arasında boşlukları doldurarak Isı iletimini sağlamış olur. Isı iletimini hızlandırmış olarak Performansa doğrudan etkiler.

Termal Macun Ne Kadar Isı Düşürür ? 

Termal Macunlar 2-5 Derece Arası ısı derecesini düşürdükleri görülmüştür. Böylece Overlock ile uğraşanlar için çok faydalı olmuştur. Bilgisayar için Overlock yapıldığında ısı derecesi yükseleceği için bunu minimize etmektedir.

termal macun

 

 

Termal Macun Fiyatları ;

Termal Macun Fiyatları farklı fiyat ve kaliteleri ile piyasada sunulmaktadır. 3 TL başlayarak 50-60 TL kadar bulunan fiyatları mevcuttur. İnternet üzerinde bulunan ucuz fiyatlara da fazla güvenmeyip iyisini almanızda fayda vardır.

 

Termal Macun Sürmez isek Ne Olur ? 

Bilgisayarımızda İşlemci üzerine termal macun sürmez isek Bilgisayarımızda Performans düşüklüğü olacaktır. Aşırı ısınmadan dolayı bilgisayarınız kendi kendine  yeniden başlayacaktır.

Termal Macun Nasıl Sürülür ?

Bilgisayarımızın üzerinde eğer eski bir macun sürülmüş ise bunu ilk önce çıkartalım bunun için Aseton yada ıslak mendil ile iyice temizleyelim ve kurutalım. Daha sonra Termal Macunu Bir Mercimek başı gibi işlemci yüzeyine dökelim ve bunu düz bir cisim ile işlemci üzerine düzgün bir şekilde kenarlardan taşırmayacak şekilde işlemci yüzeyine yayalım. Unutmayalım Bazla sürüp işlemci üzerinde fazla olursa Fan üzerine koyduğumuzda taşmalar olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ;

Her Zaman için Bilgisayarınızın kasasını ve Fanlarına Dikkat ediniz Tozlanması engelleyiniz , fazla toz fanları yoracağı için yavaşlamasına sebep olacak ve buda aşırı ısınmasına sebep olacaktır. Fanlarınızın Güçlü olmasına ve Termal Macunlarınızın olmasına Dikkat ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın