Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem Güvenliği Nasıl Olmalı..?

1.440 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazımda Adsl Modem güvenliği nasıl sağlanır bunun hakkında kısa ve öz altın kurallar vereceğim. Adsl Modem , bilgisayarların İnternet açıla bilmesi için kullandığımız telefon hattındaki Digital sayıları  analog sayıya çeviren , Analog sayıları ise digital sayılara çeviren elektronik cihazlardır.

Bu cihazlar Bilgisayar korsanlarının bilgisayarlara sızmaları için kullandıkları , açık portlar üzerinden saldırdıkları başlıca kaynaklardan biridir. Böylece Adsl Modem güvenliği üst seviyede tutmak gerekecektir. Bunun içim modem Güvenliği nasıl olmalıdır bunu altın kurallar altında başlıklar altında toplayalım.

Adsl Modem Arayüzünü Şifreleyiniz ?

Her zaman için modem arayüzüne girebilmek için modem arayüzünü şifreleyiniz , Modem arayüzüne girdiğinizde Default olarak Fabrika ayarında kullanıcı adı ve şifresi gelmektedir. Adsl Modem Fabrika çıkışları   Bunları siz Arayüzünden Ayarlar kısmından mutlaka değiştiriniz. yoksa iyi bir kullanıcı yada hackler kolaylık ile kullanıcı arayüzüne girerek İnternet Kullanıcı adınıza ve şifrenize ulaşabilir.

 

 Adsl Modemi Kablolumu yoksa Kablosuz mu Kullanacağız ?

Adsl modem kablolu olarak mı yoksa kablosuz olarak mı kullanacaksınız ? Kablosuz Modemi  , cihazınızın konumuna göre eğer uzak bir odada ve kablo kirliliğini önlemek için kullanacak isek kullanıyor isek  Wifi bağlantılarını WPA / WPA2 göre şifreleme yapmamız gerekecektir. Kablolu bir modem kullanacak iseniz modemin Wifi yayın kısmını kapatabilir antenleri sökerek kullana bilirsiniz.

Kablosuz Bağlantılar için Şifreleyiniz..!

Adsl Modeminizi Kablosuz kullanacak iseniz mutlaka kablosuz ağ bağlantılarınızı WPA / WPA2 göre mutlaka şifreleyin. Kablosuz ağ bağlantılarını karmaşık karakter yapısına göre ( Örnek : User1234! ) gibi büyük harf , küçük harf , Rakam ve Karakter kullanarak kırılması ve tahmin edilmesi zor şifreler kullanarak şifreleyin.

Kablosuz ağlarınızı bir başkasının görmesini istemiyor iseniz SSID yapısını gizleyebilirsiniz. Kablosuz Ağ Nasıl Şifrelenir bunun için aşağıdaki konu bağlığı inceleye bilirsiniz.

SSID ŞİFRELEME

Fing ile Kablosuz Ağınızı kullananları Öğrenin

Güvenlik Duvarı ;

Mutlaka Adsl Modemin Güvenlik Duvarını aktif ediniz. Güvenlik Duvarını niye aktif edeceğiz ?  Adsl Modemin Güvenlik duvarını aktif ettiğinizde izin verilen portlar dışında diğer portlara erişim kapanır ve Hackler modeminizin açığından yararlanarak bilgisayarınıza erişemezler. izin verildiği kadarını kullanabileceğinizi de unutmayınız. Uzak masa üstü portu 3389 , IIS portu 80 gibi.

Adsl Modemi Mac Adresi ile Sınırlandırınız 

Önceden belirlenen bilgisayarların mac adreslerini İnternet çıkmaları için izin verebilir yada engelleye bilirsiniz. Yani Bilgisayarın mac adresini izinler listesine atadığınız da ve Mac Adresi Aktif ettiğinizde o kişi dışında hiç bir bilgisayar İnternetinizi kullanamayacaktır.

Mac adresi ile sınırlama nasıl yapılır hakkında konutu buradan inceleyebilirsiniz.

Tags – Etiket ;

Adsl Modem güvenliği , Modem güvenliği , Modemin güvenliği nasıl sağlanır , Modem , Adsl , Wpa / Wpa2  , ağ güvenliği , modem güvenlik duvarı , ssıd güvenliği , mac adresi ,mac şifreleme , mac engelleme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın