Sponsorlu Bağlantılar

Mac Adresi Nedir – Mac Adresi Nasıl bilinir – Getmac Komutu – ipconfig

1.796 views
Sponsorlu Bağlantılar

Açılımı Media Access Control Adress olan, 48 bit uzunluğunda ve hexadecimal formatlı olarak her ağ kartının (Ethernet Kartı) içeriğine üretim aşamasında yazılmış olan ve dünyada bir eşi daha olmayan seri numaralarıdır. Bu numaralar, Ethernet kartına üretici firmalar tarafından fabrikada üretim aşamasında verilmektedir. Her üretici firmanın kendi ürünleri için kullanabileceği belli bir MAC adresi alanı vardır. Mac adresi içeriğindeki ilk 3 byte üretici firma kodundan oluşmaktadır.

 

Ethernet Kartı ( Nic – Network interface Card )  bilgisayarların birbilerini görmeleri bağlantı sağlamaları ve internete çıkmakları için tasarlanmış arabirim kartlarıdır.

ethernet  kartı - Newwork interface card

 

Bir Bilgisayarın MAC adresini öğrenmek için ;  Win Tuşu + R tuşuna birlikte basarak Çalıştır penceresini açarız .

cmdBu pencereye  Cmd Komutunu yazarak Enter tuşu bastığımızda Dos Penceresi açılacaktır. bu Açılan siyah Ekrana ipconfig /all  yazdığımızda

IpconfigallFiziksel Adres yazan kısımda bilgisayara bağlı ethernet adresinin Mac Adresi yazacaktır. yada Dos penceresi getmac komutunu yazdığımızda yine mac adresi verecektir.

 

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın