Sponsorlu Bağlantılar

Dosyalar Harddisk Ne kadar yer Kaplıyor?

5.659 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımda Bilgisayar sabit diskleri üzerinde bir program yada dosyaların ne kadar yer kapladıkları hakkında ipucu vermeye çalışacağım. Harddisk ( Sabit disk ) bilgisayarın dahili bir donanımı ve önemli parçasıdır. Sabit disk ( H.D.D ) bilgisayardaki görevleri veri depolama veri saklama görevi üstlenirler.

bilgisayara kayıt edilen veriler burada saklanarak işlemciden gelen komutlara göre buradan çağrılarak işlenir bu görevler arasında silinme , kayıt edilme okunma ve buradan ram belleğe alınmaları gibidir.

Bilgisayarımıza yüklediğimiz verilerin hard disk ( sabit disk ) üzerinde ne kadar yer kapladıklarını ne kadar boyut ( alan ) üzerinde saklandığını hiç merak ettiğiniz mi ?

Bilgisayar üzerinde verilerin tutulduğu sabit diskler kapasitelerine göre verileri saklamaktadırlar. Yüklediğiniz programlar , sistem dosyaları , her hangi verileri disk üzerinde harita şeklinde görmek için üçüncü parti yazılım ile bunu görebiliriz.

Bilgisayarımız üzerindeki verilerin kapladığı yer hakkında grafiksel olarak gösterildiği program olan WinDirStat yazılımı ile bunu görmeniz mümkündür. Biraz WindirStat hakkında bilgi vermek gerekir ise ;

WindirStat nedir

WindirStat Nedir ? 

Bu program bilgisayarınıza kurulduğunda sabit diski derinlemesine , ince noktalarına kadar taratarak parçalı programların disk üzerinde ne kadar yer kaplandığını grafiksel olarak gösteren açık kaynaklı ve ücretsiz bir programdır. Renklendirilmiş grafiksel olarak belirtilmiş programları istediğiniz zaman ise silebiliyorsunuz.

Tags – Etiket ;

Sabit disk ne kadar yer kaplıyor , program ne kadar yer kaplıyor , dosyalar sabit diskte ne kadar yer kaplıyor , veriler ne kadar yer kaplıyor , disk alanı , veri alanı , hdd disk alanı , veri boyutları , dosya boyutları , program kapladığı alan , kapasite 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dosyalar Harddisk Ne kadar yer Kaplıyor? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın