İpUçları Network

Sanal Sunucu VDS ile VPS arasında fark nedir?

Sanal Sunucu VDS ile VPS arasında fark nedir?

Merhabalar, bu konumuzda VPS ile VDS arasında farklar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bir internet siteniz var bu internet sitesini yayınlamak için domain ismi ve internet sitenize ait dosyaların barınacağı bir sunucuya ihtiyaç duyulacaktır.

İhtiyaçlara göre onlarca içerik barındırma hosting firması ve bu firmaların size sunduğu donanımlara göre sunucu hizmetleri vardır. Sunucu hizmetleri arasında sanallaştırma hizmeti olarak sanal sunucular hem hız hem ekonomik olarak farklılıklar göstermektedir.

Bunlarda arasında en çok karşınıza çıkan sanal sunucu hizmetlerinden VDS ve VPS hizmetlerini göreceksiniz. Ben bunlardan hangisi kullanmalıyım. Bu iki sunucu arasında farklar nelerdir, hangi sunucu hizmeti benim işime yarayacaktır?

Bizlerde siz merak eden kullanıcılar için bu iki ürünü karşılaştırdık. VDS mi VPS mi hangisi işimi görür?

VDS NEDİR?

VDS ( Virtual Dedicated Server ) olarak kısaltılması olarak karşınıza çıkmaktadır. Türkçe karşılığı olarak Sanal Atanmış Sunucu olarak da karşınıza çıkabilir.

Fiziksel olarak var olan bir sunucunun “sanallaştırma” olarak birden fazla sunucuya bölünmesidir. Bu sunucudan birden fazla kişinin yararlanması amaçlanmıştır.

Böylece kullanıcılar kendilerine ayrılmış özel bir alana sahip olmaları, işlemci ve ram gibi kaynakları sadece kendileri kullanmaktadır.

# Ram, Cpu, Disk alanları tamamen kişiye aittir.

# Diğer ayrılmış sunucularla performans olarak birbirini etkilemezler

# İsteğe göre güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz.

# Site sahiplerine root yetkisi vererek site üzerinde ve kendi sanal sunucularını kontrol edebilirler.

# Duruma göre kaynak artırımı yapılabilir.

Yukarıda saydıklarımız avantajlarıdır. Gelin birde de VPS sunucu nedir bunu inceleyelim.

VPS NEDİR?

Virtual Private Server yani Türkçe karşılığı olarak Sanal Özel Sunucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanallaştırma yöntemi ile bir fiziksel sunucunun birden fazla bölümlere ayrılmasıdır. Aynı VDS olduğu gibi kaynaklar kullanıcılara göre özel olarak ayrılmaktadır. Şimdi bu iki sanal sunucu arasında farkları inceleyelim.

VDS İLE VPS ARASINDA FARKLAR;

# VDS donatım olarak, VPS ise yazılımsal olarak ortak kullanılır

# VPS diğer VDS göre daha ekonomiktir.

# VPS daha güçlü bir sunucu kontrolü sunmaktadır.

# VPS sunucularda diğer sitelerin performansları birbirini etkileyebilir. Ama VDS öyle değildir birbirinden ayrı olduğu için performanslar birbirini etkilemez.

Kısaca bütçenize göre sitenizin performansı, kullanımına göre tercih edebilirsiniz. Benim kişisel tercihim bütçeniz elverdikçe VDS tercih etmekteyim.

Bu konumuzda VDS ile VPS arasında farklar nelerdir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL