Sponsorlu Bağlantılar

[ Güncel ] İnternet’e Bağlanmak için Adsl Modem Nasıl Ayarlanır

1.463 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar Bu yazımda sizlere Yeni almış olduğunuz Bilgisayarınızı internet girmek için modem ayarlarının nasıl yapıldığı hakkında sizlere paylaşım yapacağım. Bu Ayarlar Adsl Modem için Ayarlarında Biraz’da olsa farklılık gösterebilir ama mantık olarak aynıdırlar. İnternet girebilmek için Modemi yapılandırmak zorundayız eğer modemi doğru ayarlayamazsak internet giremeyiz malasef şimdi Bu ayarların nasıl yapıldığına bir bakalım.

1-Adım ;

ilk önce internet sağlayıcılara abone olmamız gerekmektedir bunlar örnek verecek olursak TTNET , Superonline , Doping , Turksat gibi Bunlardan alacağımız kullanıcı adı ve parolası kullanarak Adsl Modem gireceğiz. ( Örnek ; adem@ttnet )

2-Adım ;

Bilgisayarımız ile Adsl Modem Arasında Kablolama Bağlantılarının Doğru yapıldığından Emin olmamız gerekmektedir. Bu Bağlantıların Nasıl Yapıldığını Buradaki Yazımdan Öğrenebilirsiniz.

 

3-Adım ;

Bilgisayarımız ile Adsl Modem Arasında Kablolama bağlantıları Doğru Düzgün yaptıkdan sonra Bilgisayarımızın Arayüzüne Gireceğiz , Bilgisayarımızın Arayüzüne girebilmek için Modem Arayüzü için Fabrika Kullanıcı Adı ve Şifresini Girmek gerecektir. Bunu Yeni Modeminizin içinde çıkan Klavuzda bulabilirsiniz yada Buradaki yazımda  Marka Model bularak Default olarak Fabrika şifrelerini bulabilirsiniz.

4-Adım ;

Modemin Fabrika Şifresini kullanıcı adını Öğrendikden sonra Adsl Modemin Arayüzüne Gireceğiz . Bu arayüzüne Girmek için Modem Klavuzunda 192.168.2.1 gibi bir ip adresi yazacaktır bunu Web Tarayıcımızın Adres çubuğuna yazarak girebiliriz. Bununla ilgili olarak Modem Arayüzüne Nasıl Girilir bunun hakkında bilgi için Buradan öğrenebilirsiniz.

5-Adım ;

Buraya Kadar Her şeyi uyguladık ve Modem Arayüzümüze Girdik şimdi ne yapacağız şimdi Modem içerisinde bir kaç ayar yaparak internete bağlanacağız.  Eğer Karşınıza Hızlı Kurulum ( Quick Setup ) geliyor ise yada Modemin Kurulum Cd Var ise Bu işinize oldukça Kolaylaştıracaktır.

Modem Bağlantı Ayarı

Kullanıcı Adı ; Ttnet yada İnternet Sağlayıcıdan Aldığınız Kullanıcı Adını Yazacaksınız adem@ttnet  şeklinde TTNET alınan kullanıcı adı için Şifreye Size verilen Şifreyi Yazacaksınız.

Modeminizde VPI : [ 0 -255 ] ve VCI : [ 32-65535 ] bölümü gelirse bu kısma VPI : 8 ve  VCI : 35  olarak yazacaksınız.

PPoE LLC veya PPPoA VC seçenekleri Gelecektir Bu Kısmı PPoE LLC olarak Seçerek Devam Edeceksiniz.

Bu Ayarları Yaptıkdan Sonra Save ( Kayıt ) diyerek Modem Ayarlarını Kayıt ederek İnternet’e Ethernet Kablosu ile Bağlantı sağlayabilirsiniz.Şayet Modem Kablosuz Ağ ile Bağlanacaksanız Bunun için Kablosuz Ağ Ayarlarına Girerek Wifi Bağlantınız için Bir isim ve parola belirleyiniz. Unutmayınız Bu parola sizin internet bağlantınız için çok önemlidir yoksa başka birileri sizin ağınızı kullanarak bağlantnızı yavaşlatır ve yasal olmayan sitelere girerek hukuksal adli sıkıntılara yol açabilir.

Adsl Modeminizdeki Yanan Işıkları Kontrol Ediniz Bu Işıklar sizin İnternete bağlı olup olmadığınızı gösterekcektir Bu ışıklar Hakkında Sorun var ise buradaki Konu Başlığı size yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın