Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Işığı Neden Yanmaz ?

7.224 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızın İnternet ortamına çıkabilmesi için bir İnternet paketine ve Bir Modem’e ihtiyaç vardır. Modem Bilgisayarımız ile internet arasında sinyalleri çözerek İnternet çıkmasını sağlayan Modülatör ve Demülator kelimelerinin kısaltmalarından oluşmuştur. İnternet bağlantı zaman zaman kopmalar bağlantı sorunları oluşmaktadır bu sorun İnternet sağlayıcılarından yada Modem arızası nedeni ile oluşmaktadır.

İnternet Bağlantısından oluşan Sorunlar nedeni ile oluşuyor ise Modem üzerinde Işıkların bazıları yanmaz bundan dolayı hatanın nereden kaynaklı olduğunu anlayabiliriz.

adsl modem ışık

 

İlk önce Adsl Modem Üzerindeki Işıklardan Bahsedelim ve Adsl Işıklarının neden yanmadığı hakkında kısa bilgi verelim.

Power Led ;  Adsl modemin çalışabilmesi için Gerekli olan Gücün geldiğini gösteren Led Işık , yanmıyor ise Adsl gelen güç adaptöründe yada Modem kartında bir sıkıntı vardır.

Ethernet Led ; Bilgisayar ile Adsl Modem arasında Ethernet Kablo bağlantısı ile bağlanıyor ise bu ışığın yanması gerekiyor bu ışık yanmıyor ise ethernet kablosunda bir sıkıntı yada modem veya bilgisayara takılan jak ( Rj-45 ) girişlerinde bir sıkıntı vardır.

Usb Led ; Ethernet Kablo Bağlantısında olduğu gibi bilgisayarımız ile Adsl Modem arasında bağlantı USb kablo ile yapılıyor ise bu ışığın yanması gerekiyor Eğer bu ışık yanmıyor ise Bilgisayar yada Modem bağlantı jaklarında veya Usb Bağlantı kablosunda bir sıkıntı vardır.

Wlan Led ; Adsl Modem’nin Wifi ( Wiriless ) Yayını yaptığını Gösterir yani modeme kablosuz bağlanabilirsiniz tabi buna bir şifre verildiyse şifre ile bağlanmanız gerekir eğer bu ışık yanmıyor ise yayın kapalıdır . Modemin arka tarafında on / Off ışığı ile açıp kapatabilirsiniz.

DSL Led ; Bu Işık İnternet Sağlayıcınız ( Superonline , TTNET ) ile Modem arasında İnternet Bağlantısının olduğu göstermektedir. Bu Işık yanıp sönüyor ise olabilecek ihtimaller ise Şebeke Kablolarında bir sıkıntı , İnternet Sağlayıcılar da , Şebeke kutusu ile Modem’e gelen hat ile , Splitter Cihazında arıza nedeni ile sıkıntı çıkarabilir . Şebeke ile Bir sıkıntı var ise İnternet Sağlayıcıların Müşteri Temsilcileri ile irtibata geçiniz.

İnternet Led ; Bu Işık yanıp yanıp sönüyor ise Modem ayarları yapılmamış demektir , İnternet sağlayıcının verdiği kullanıcı Adı ve Şifresini girmeniz gerekecektir bu ayarların yapıldığından emin olunuz , eğer İnternet hattında bir sıkıntı var ise bu Led ( Işık ) yine yanıp yanıp sönecektir . Müşteri Temsilcisi ile irtibata geçiniz.

Önemli Notlar ; Bu kadar yazdık çizdik ama Modeminde Arızalanacağını unutmayınız, Modem Yazılım güncellemesi yapmanız’da gereke bilir , Bununla Birlikte Ani Elektrik gidip gelmelerinde Modeminiz Zarar Görebileceğini unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Adsl Işığı Neden Yanmaz ? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Geçen hafta intent çektirdik d.smart ve adsl isiği yanmiyor 1 haftadır ekip gelecek diyorlar gelen giden yok bu şekilde devam ederse ne yapmalıyım ? Kullanamadığı internetin parasini odemek zorundayım?

    • Abone olduğunuz d.smart bir dilekçe ile bildiriniz bunu sizi bu konuda yönlendireceklerdir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın