Sponsorlu Bağlantılar

darboğaz nasıl anlaşılır?

1.790 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda sizlere bilgisayarda darboğaz olduğunu nasıl anlarız konusunda sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Önceki konumuzda darboğaz ne demek konusunda açıklamalarda bulunmuştuk, kısaca biraz daha açıklama yaparak bir fikir vermeye çalışacağız. Pc kasasında pentium işlemciye 1000 TL bir ekran kartı takarak performans beklemek diyebiliriz. Bilgisayarda çalışan donanımların bir biriyle uyumlu çalışması bir birine eş değerde donanımların kullanılması eğer bunların kullanılması nedeniyle oluşacak yavaşlama fps düşüklüğü, değer düşüklüğüdür.

Bu konumuzda bilgisayarda darboğaz olduğunu anlama konusunda bunun darboğazı tespit etmek konusunda elimizden geldiğince sizlere gerekli ipuçlarını vermeye çalışacağız. Donanımda darboğaz yaşanıyorsa sistem ne kadar iyi ise donanımların bir biriyle uyumsuz olması tamamen performansı, hızı baltalayacaktır.

Darboğaz olduğunu öğrenme

Pc ‘de darboğazı tespit ederek bilgisayarınızın hızı tespit ederek sorunu ortadan kaldırmak gerektiğini düşünebilirsiniz.  Bilgisayar tutkunları için darboğaz önemlidir. Sistemde bir darboğaz yaşanıyorsa oyunlar, çizimler ve diğer işlemlerde mutlaka bunu hissedeceksiniz.

  • Isınan bir kuzey köprüsü darboğaz yaşatabilir. Ekran kartı, ana kart, işlemci gibi donanımların veri iletişimini kuzey köprüsü sağladığı için iyi bir soğutma yoksa ısınmadan dolayı darboğaz yaşatabilir.
  • Harddisk yavaşsa disk verilerin okunmasında uyum sağlayamayacağı için sistemi yavaşlatacaktır.
  • msı afterburner yazılımı ile ekran kartı { gpu } ve işlemci { cpu }arasında bir darboğaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer işlemci birprogram çalışırken buna oyunu örnek verelim işlemci ( processor ) %100 seviyesinde , grafik kartı %90 seviyesinin altında çalışıyorsa bir darboğaz yaşanıyor demektir.
  • Oyundaki fps değerlerini karşılaştırmak aslında önemli bir ipucu olarak söyleyebiliriz. Daha önceki konumuzda fps nasıl ölçülür? konusunu okuyarak bilgisayarınızda oyun fps ölçerek değerleri karşılaştırmasını yapabilirsiniz.
  • Kullandığınız anakart da takılı ram bellek mhz değeri anakartın desteklediği mhz değerinin altında ise tam olarak performans alamazsınız.
  • Bilgisayar özelliği nasıl öğrenilir? bu konumuzda anakart ve ram değerini öğrenerek karşılaştırma yaparak uyumlu olup olmadığını karşılaştırabilirsiniz.

Bilgisayarın performansını doğrudan ilgilendiren ekran kartı, işlemci, ram bunların hangisinin darboğaz nerede olduğunu öğrenmek için yukarıda sizlere verdiğimiz teknik ile darboğaz var mı? bunu öğrenmek için bu teknikleri kullanabilirsiniz.

darboğaz bulma konusunda işlemci ve ekran kartı uyumu önemlidir. Görev Yönetici üzerinden işlemci çalışma oranını izleyebilir ve ekran kartıyla karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Yukarıda darboğaz tespit etme konusunda sizlere elimizden geldiği kadarıyla sadeleştirilmiş olarak bilgi vermeye çalıştık.

Bu konuda darboğaz olup olmadığını öğrenmek, bulmak için sizinde bildiğiniz teknikleri yorumlar kısmından tarafımıza yazarak bizde diğer takipçilere bu konuda paylaşımı devam ettirebiliriz.

Web sitesinde darboğaz sorunu genel olarak web alanının kurulu olduğu hosting sunucularında oluşabilecek yoğunlukla alakalıdır. Sayfanız ziyaretçi sayısı olarak fazla ise sunucularda kullanılan işlemci, bellek ve buna endexli olarak işlemci limiti ( genelde %25 ) aştığında sorun yaşanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın