Sponsorlu Bağlantılar

Darboğaz Sorunu Nedir ?

393 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar , işlemci , sistem veya ekran kartı , oyun darboğazı kelimesi ile birlikte anılır ? merak edipte bu darboğaz nedir diye aradığınızda farklı yorumlar çıkabilir birde aynı konuyu bende kendi takipçilerim için yazmaya karar verdim. Darboğaz denildiğinde aklıma istanbul boğaziçi köprüsü gelmektedir tam olarak nedir bilmiyorum ama bilinç altında şöyle bir şekilde kalmış olabilir.

darboğaz nedir

Boğazın dar olması nedeni ile klavuz kaptan yardımı ile geçen gemiler oldukça yavaş bir şekilde kıyıya bindirmeden çarpmadan geçmek zorunda kalıyorlar bu darboğaz nedeni ile bazen gemi trafiğine bir kapanmaktadır büyük gemilerin geçişlerinde bende bir sistem uzmanı olarak bilgisayarda yaşanan darboğaz hakkında sizlere biraz daha sistem üzerine bahsetmek istiyorum.

Donanımlar arasında uyumsuzluk diyebiliriz , yani bir şahin kasasına ferrari motoru takmak gibi düşünebiliriz , güçlü bir motor için daha sağlam bir kasa düşünebilir , diğer bir örnekle pentium işlemci için 600 TL bir ekran kartı takmak gibi düşünebiliriz , ekran kartı güçlü grafik çözünürlüğünü aktarmak için iyi bir işlemci’nin olması gerekir , ekran kartından gelen grafik görüntülerini , işlemci işleyerek aktarması gerekecektir eğer işlemci iyi değilse verilerde donmalar , takılmalar yaşanacak ve bir darboğaza neden olacaktır yani veri trafiği akışı zayıf olacağı için bir darboğaz yaşanmasına neden olacaktır.

Kısaca Darboğaz , bilgi , verilerin aktarım hızındaki yavaşlamalar nedeni ile donmalar , takılmaların sebepleri olabilir bu yüzden toplama bilgisayarlar için iyi bir çalışma yapmak gerecek ve donanım parçalarını iyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Arama Tags & Etiket ;

darboğaz neden yaşanır , darboğaz nedir , darboğaz neden oluşur , oyun darboğazı , ekran kartı darboğazı , işlemci darboğazı , sistem darboğazı , bilgisayar darboğazı , bottleneck , What is the bottleneck , bilgisayarda darboğaz nedir , işlemci darboğaz nedir , pc darboğaz nedir , darboğaz sorunu nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın