Sponsorlu Bağlantılar

Excel Vlookup ( Düşeyara ) Formülü

1.653 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda excelde popüler formüllerden biri olan düşeyara formülü nedir, nasıl kullanılır bu konuyla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Excel düşeyara veya diğer adıyla vlookup formülü aslında excel’de en çok işinize yarayacak bir formül diyebiliriz.

Daha önceden cari hesap mutabakatında iki hesap extrası nasıl kontrol edilir bunun hakkında ön muhasebe, muhasebe büro elemanları için bilgiler vermiştik. Bu anlatacağımız excel düşeyara formülü ile bu konuya bir kez daha değineceğiz.

VLOOKUP FORMÜLÜ 

Bu formülde aranan değerler rakamsal ( numerik ) veya metin değeri olabilir. Düşeyara formülü kullanımı için aşağıdaki örneklerden yola çıkarak nasıl yapılacağına dair bilgiye sahip olacaksınız.

=DÜŞEYARA(aranan_değer;tablo_dizisi;sütun_indis_sayısı;aralık_bak) 

Excel’de hücreye bu formül ile düşey arama yapabilirsiniz. Şimdi düşeyara formülü nasıl kullanılır bunu anlatmaya geçeceğiz.

Aranan Değer; Numerik veya Metin değerler olabilir.

Tablo Dizini ; Aranacak verilerin bulunduğu kolonlar

Sütün İndis Sayısı ; Aranan değeri bulunca kaçıncı tabloyu getireceğini soruyor.

Aralık ; Doğru veya Yanlış seçenekleri gelecektir. Burada Doğruyu ( 1 )  seçtiğimiz de yaklaşık değerleri getirecek, yanlış seçtiğimiz de birebir değeri getireceği için bir Yanlış ( 0 ) olarak seçiyoruz.

YOUTUBE VİDEO 

DAİLYMONTİON VİDEO

Yukarıda kullandığımız formül ile bir listede aranan anahtar değeri bulunduğu satırdan istediğimiz kolondaki değeri getirir. Karışık içinden çıkılmaz uzun satırlı, kolonlu verilerde anahtar kelimeyi kullanarak bunun yanına diğer verileri listeye bilir iki tabloda ayrı verileri birleştirebilirsiniz.

İLGİLİ ARAMALAR ;

  • excel düşeyara farklı sayfalarda
  • excel düşeyara formülü nasıl kullanılır
  • excel düşeyara kullanımı
  • excelde düşeyara formülü
  • excelde vlookup formülü
  • excelde başka sayfadan otomatik veri alma
  • excelde başka sayfada düşeyara
  • excel düşeyara birden fazla sayfada
  • düşeyara aynı değerin farklı karşılığı

Bunu birde daha iyi anlaşılsın diyerek excel düşeyara formülünü video olarak sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu konuda sorularınız için aşağıdaki yorumlar kısmından sayfamıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın