Sponsorlu Bağlantılar

Excel Yatayara { hlookup } formülü

2.151 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önce sizlere düşeyara formülü nasıl kullanır bununla alakalı olarak bilgiler aktarmaya çalışmıştık. Bu konumuzda ise yatayara formülü kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu formül düşeyara gibi sık kullanılmazsa da nadir kullanılan fonksiyondur.

Düşeyara da olduğu gibi arama yapılan listenin yatay dizini olması gerekmektedir. Formül kullanımı için aşağıdaki gibi kullanılmaktadır.

=YATAYARA(aranan_değer;tablo_dizini;satır_indis_sayısı[aralık bak])

Yukarıda formülü uygulamak suretiyle yatayara formülü nasıl kullanılır şimdi bunu anlatmaya çalışacağız.

Aranan Değer ; Metin veya Numerik bir değeri arayabilirsiniz.

Tablo Dizini ; Hangi tablo içinde aranacaksa o tabloyu seçiyoruz.

Satır İndis Sayısı ; Kaçıncı satırda aranacaksa onu seçiyoruz.

Aralık Bak ; Doğru ( 1 )  ve Hayır ( 2 ) olarak iki değerden birini size getirir , doğru seçtiğiniz de yaklaşık olarak bir değer verirken hayır size kesin tam eşleşmiş değeri verecektir.

Düşeyara’da veriler sağda olması gerekirken yatayara’da veriler yatay ve alt kısımlarda olması gerekmektedir. Bu nedenle yatay tablolarda düşeyara formülü yerine yatayara formülü kullanılmaktadır.

 

Yukarıda örnek bir tablomuzda şehirler ve bu şehirlerin hangi bölgede olduğunu sıraladık. Bu sıralamadan sonra Trabzon bölgesi hangi bölgede olduğunu bulmak için yatayara formülünü kullanarak hangi bölgede olduğunu bulmaya çalışacağız.

Dikkat ederseniz burada tablo yatay olarak sıralı olduğu ve aranan değerin yatay bir şekilde aranması gerektiği için yatayara formülü devreye girecektir.

EXCEL YATAYARA FORMÜLÜ KULLANIMI

Kullanacağımız formül =YATAYARA(E9;A3:F4;2;0) bu şekilde olacaktır. Bu formülü şu şekilde açıklamak gerekirse =yatayara formülü ile başlıyoruz E9 ( aranacak anahtar kelimenin olduğu hücre Trabzon ), A3:F4 ( Trabzon kelimesinin aranacağı tablo aralığı ),  2 ( anahtar kelimeyi bulunca hangi hücreden veriyi getirecek ), 0 ( Doğru veya Hayır bunlar yaklaşık veriyi veya tam eşleşen veriyi belirlemek için kullanılır biz sürekli olarak hayır yani buna eş değer 0 sıfır koyacağız.

Bunu birde daha anlaşılır olması nedeniyle birde video ile nasıl yapılır, yatayara formülü nasıl kullanılır bunu videomuzda anlatmaya çalışacağız.

Yukarıda Youtube video anlatımda Microsoft Office Excel Yatayara Formülü veya diğer adıyla HLOOKUP formülü kullanımı hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık.

İLGİLİ ARAMALAR

  • excel yatayara örnek
  • excel yatayara örnekleri
  • excel yatayara nedir
  • excel yatayara nerede kullanılır
  • excel yatayara nasıl kullanılır
  • excel yatayara
  • excel yatayara kullanımı
  • excel hlookup formülü
  • excel yatay ve düşey ara
  • excel kelime ara formülü
Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın