İLK DEFA KEDİ SAHİBİ OLANLARIN ALMASI GEREKEN EŞYALAR

  • 15 Haziran 2021
  • 210 kez görüntülendi.
İLK DEFA KEDİ SAHİBİ OLANLARIN ALMASI GEREKEN EŞYALAR

Evinizi ve hayatınızı yıllar boyunca paylaşacağınız kedi dostunuzun bazı ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Özellikle ne yiyip ne içeceği, nerede yatacağı ya da ne ile oynayacağı önemlidir. Kediniz eve gelmeden önce hazırlıklarınızı tamamlamış olmalısınız.

Kedi sahiplenme kararı aldığınızda ilk yapmanız gereken kedinizin sağlık muayenelerini tamamlamaktır. Ardından iç ve dış parazit aşılarını yaptırıp sağlık karnesini çıkartmalısınız. Tüm bu aşamalardan önce ya da sonra bir alışveriş listesi oluşturmalı ve kedinizin ihtiyaç duyabileceği eşyaları temin etmelisiniz.

Kedi Taşıma Çantası

Alacağınız taşıma kabı ya da çantanın kedinizin boyutlarına uygun olması önemlidir. Kediniz bu çantanın içerisinde ayakta durabilmeli ve kendi çevresinde dönebilmelidir. Çanta içinde yeterli hava akışını sağlayacak delikler bulunmalıdır. Kedinizin açmasını zorlaştıracak yeterli kalitede filesi ve sert plastiği olmalıdır.

Böylece çanta daha uzun ömürlü olacaktır. Plastik ve metal çantalar daha kaliteli olmaktadır. Kedinizi taşıma çantasına alıştırmak çok önemlidir. Özellikle yavru kedi sahiplenme düşüncesinde olan kişilerin, kedilerini yavruluktan itibaren çantaya alıştırmaları tavsiye edilmektedir. Aksi halde kediniz çanta ile yaptığı yolculuklardan oldukça rahatsız olacaktır.

 

Yavru Kedi Yatağı

Kediler alıştıkları herhangi bir alanda uyumaktan hoşlanabilirler. Özellikle yavru kediler kendilerine ait bir kedi yatağın olmasından oldukça memnun olacaklardır. Seçeceğiniz yatağın kenarları olmasına, yıkanabilir ve yumuşak olmasına özen göstermelisiniz. Kediniz yatağına alışmakta zorluk çekiyorsa kedi otu kullanarak yatağa alışmasını sağlayabilirsiniz. Kedi sahiplenme de tıpkı bir çocuk sahibi olmak kadar özen ve sorumluluk gerektirmektedir.

 

Kum, Kum Kabı, Kürek ve Kedi Paspası

Kedi kumu seçiminde kumun topaklanma özelliğine dikkat etmelisiniz. Topaklanan kedi kumlarının temizliği çok daha kolay olmaktadır. Topaklanan kumlar sıvıyı bünyesinde hapsederek topaklaşır ve sertleşir.  Ayrıca kumun malzemesine ve kediniz açısından sağlıklı olup olmadığına da önem vermelisiniz.

Kum kabının derinliği ideal ölçülerde alınmalıdır. Bu sayede hem kediniz daha rahat edecek hem de etrafa kumlar saçılmayacaktır. Kapalı kum kaplarını da tercih edebilirsiniz. Kumların etrafa dağılmaması için bir kedi paspası edinebilirsiniz. Kumunuzu temizlemek için de mutlaka bir kum küreği satın almalısınız.

 

 

Kedi Maması

Mama seçimi yaparken kedinizin yaşına uygun mamalar tercih etmelisiniz. 1 yaşından küçük kedilere yavru kedi, 1 yaşından büyük kedilere erişkin kedi, 7 yaşından büyük kedilere ise yaşlı kedi mama alınması tavsiye edilmektedir. Mamanın yüksek oranda hayvansal protein içermesi önemlidir. Kediniz seçeceğiniz mama ile ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini almalıdır.

 

Mama ve Su Kapları

Kedinizin mama ve su kapları onun sağlığını tehlikeye atmayacak malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Özellikle paslanmaz metal ve seramik mama kapları hem daha sağlıklı hem de daha uzun ömürlüdür. Plastik kaplar suyun tadını değiştirebilir ve kediniz su içmeyi reddedebilir. Mama kabı normal boyutlarda tercih edilebilir. Su kabı ise daha büyük tercih edilerek kedinizin taze suya her zaman erişmesi sağlanabilir.

 

Tırmalama Tahtası ve Kedi Ağacı

Kediler tırnak bakımlarını yapabilecekleri bir alana ihtiyaç duyarlar. Aksi halde bu ihtiyaçlarını koltuk ve halılarda karşılamaya çalışabilirler. Bu nedenle bir tırmalama tahtası almak faydalı olacaktır. Aynı zamanda kediler yüksek yerlerde olmaktan da çok hoşlanırlar. Bir kedi ağacı alarak ona özel bir alan yaratabilirsiniz.

 

Kimlik Etiketli Tasma

Kediniz için kimlik etiketine sahip bir tasma almalısınız. Tasmanın kedinizin boynunu rahatsız edip etmeyeceğine dikkat etmelisiniz. Kedinizi cildine zarar verecek malzemelerden uzak durmalısınız. Kedinizin boynunda bir tasma olması onu tanımlamanın ve kaybolması gibi durumlarda bulunmasını kolaylaştırmanın en iyi yoludur.

 

Kedi Tarağı ve Tırnak Makası

Kediniz için cildini tahriş etmeyen bir tarak seçiminde bulunabilirsiniz. Yavruluğundan itibaren kedinizi taranmaya alıştırmalısınız. Kedileri düzenli taramak onların kan dolaşımlarını hızlandırır ve tüylerini olumlu yönde etkiler. Kedinizin tırnaklarının bir yerlere takılmasını istemiyorsanız bir tırnak makası ile belli aralıklarla tırnaklarını kesmelisiniz.

 

Kedi Çimi veya Malt

Kendini yalayarak temizleyen kediler, yaladıkları tüm tüyleri yutmaktadır. Yuttukları tüylerin sindirim sistemine zarar vermeden vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Bu konuda yardımcı olabilecek kedi maltları ve çimleri edinmek faydalı olacaktır. Kediniz çim sayesinde midesi rahatsızken rahatça kusabilir.

 

Kedi Oyuncakları

Kedi oyuncakları kedinizi eğlendirmeye ve egzersiz yapmaya teşvik etmektedir. Kedinizin rahatça oynayacağı tüylü ve yumuşak oyuncaklar seçebilirsiniz. Sağlığa zararlı maddelerden üretilmediğine emin olmalısınız. Kedi oyuncaklarını kediniz eve gelmeden alırsanız, eve uyum sağlamasına yardımcı olacaklardır.

650+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

650+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu