Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar sistem fanı nasıl temizlenir

61 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar kasası içinde işlemci ( cpu ) fanı, kasa fanı veya güç kaynağı fanı olsun nasıl temizlenir bununla ilgili yazımızda önemli bilgi vermeye çalışacağız.

Kasa içinde bulunan fanlar biraz özen göstermek gerekmektedir. Bilgisayarımızın daha serin ve verimli çalışmasına yardımcı olmak için bilgisayar fan temizliği mutlaka belirli zaman aralığında yapılmalıdır.

Önemli; Bilgisayar içini temizlerken mutlaka güç kabloları çıkarılmalı ve statik elektik boşaltılmalıdır. Bu nedenle statik elektrik nasıl boşaltılır yazımızı okuyunuz.

Bilgisayar fanı temizlenirken fan kanatlarını bir küçük parça ile dönmesini engelleyiniz ve öyle temizlemeye başlayın. Fanın ters dönmesi nedeniyle ters akım yaratarak sorun yaşanmasına neden olabilirsiniz.

SOĞUTUCU FAN TEMİZLİĞİ

Bilgisayar parçalarını temizlemenin en iyi yolu basınçlı havadır. Basınçlı hava ile bilgisayar parçalarını iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz. Böylece parçaların zarar görmesini önlemiş olursunuz. Fakat basınçlı havayı ince kablo veya hassas parçalara yakın tutmadan kullanın zira yakın tutarsanız hassas parçaları yerinden sökebilir, koparabilir.

Fanların içi küçük fırça yardımı ile tozunu temizleyin ve açık havada basınçlı hava yardımı ile tamamen toz, kir, kıl veya tüylerden kurtulun.

Bunun dışında elektronik vakum ile temizleyebilirsiniz. Böylece evde bulunabilecek malzeme ile de temizliğinizi yapabilirsiniz.

Kasanın hassas bölgeleri dışında fan yüzeyini nemli bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Unutmayın doğrudan sıvı püskürtmeyin. Beze püskürterek doğrudan bez ile ovalayarak temizlik yapınız.

Fanı gerektiğinde tırnaklarını ayırarak yerinden çıkartabilirsiniz. Bunun için dikkatli olarak tırnakları kırmadan yerinden sökün ve temizliğinizi öyle yapınız.

Temizliği bilgisayarın bulunduğu ortama göre ev, iş, atölye, okul veya diğer ortamlara göre 8 veya 10 ay süreli olarak periyodik aralıklarla temizliğini ikmal etmeyin.

TAVSİYE YAZILAR;

BİLGİSAYARIMIZI NE SIKLIKLA TEMİZLEMELİYİM

BİLGİSAYARI TEMİZLEME MALZEMELERİ

BİLGİSAYARDA GENEL TEMİZLİK İPUÇLARI

BİLGİSAYAR KASASI NASIL TEMİZLENİR

CD-ROM ~ DVD VE DİĞER DİSK SÜRÜCÜLER NASIL TEMİZLENİR

SABİT DİSK { HDD ~ HARDDİSK } NASIL TEMİZLENİR

KULAKLIK NASIL TEMİZLENİR

KLAVYE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

KLAVYE TUŞLARI NASIL SÖKÜLÜR

LCD ~ LED EKRAN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

ANKART NASIL TEMİZLENİR

OPTİK FARE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

YAZICI NASIL TEMİZLENİR

SCANNER ~ TARAYICI NASIL TEMİZLENİR

AKILLI TELEFON NASIL TEMİZLENİR

Bu konumuzda bilgisayar sistem fanları nasıl temizlenir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer konularımızı okumayı unutmayın. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın