Sponsorlu Bağlantılar

Yeni başlayanların yaptığı en iyi 10 bilgisayar hatası

81 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarı kullanmaya yeni başlayanların en sık yaptığı hataları sizler için listelemeye çalışacağız.

Günümüz teknoloji çağında artık bilgisayarlar hayatımıza her yönüyle girmeye başladı. Olmazsa olmazlardan olan bilgisayarları doğru ve en verimli bir şekilde kullanmamız bizim için bazen hayatı önem taşımaktadır.

Bilgisayar kullanmasına yeni başlayan 7 den 70 kadar tüm kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlara dikkat ettikçe daha verimli ve eğlenceli bir şekilde bilgisayarımızı kullanmaya başlayacağız.

Bu konumuzda bilgisayarı yeni kullanmaya başlayan kişilerin en çok yaptığı hataları listeleyerek bunlara dikkat ederek kullanmayı sizler için paylaşacağız.

EN ÇOK YAPILAN HATALAR

Yeni kullanıcıların en fazla yaptığı hataları sizler için listeledik. Bu yazımız umarım faydalı olacaktır.

# ÖNEMLİ DOSYALARI YEDEKLEMEMEK

 

Bu aslında herkesin yapabileceği bir hatadır. Önemli verileri mutlaka yedekleyiniz. Bilgisayarınızda kullandığınız sakladınız word, excel, fotoğraflar, video ve buna benzer sizin için önemli olan dosyaları bilgisayarınız Sistem kurulu C: diskinin olmadığı D: veya E: gibi disk bölümlerine ve harici disklerinize mutlaka yedekleyin.

Bunun dışında bilgisayarınız kendi yedeğini de alabilirsiniz. Sistem geri yükleme yapın veya Windows 10, Windows 11 işletim sistemi kullananlar için “Yedekleme” kısmını inceleyin. En önemli şey bir yedeğinizin mutlaka alınız. Sonuçta elektronik ürün her an her şeyin olabileceğini düşünmek gerekiyor.

# OKUMADAN İLERİ ( NEXT ) BUTONU KULLANMAK

 

Sabırsızlık nedeniyle, yeni kullanıcıların okumadan ve fazladan hiçbir şeyi kontrol etmeden tamam ve ileri butonu kullanmasıdır.

Sizden ne isteniyor, bilgisayara kurulum yaparken bunun yanında başka bir şeyin kurulumunu mu istiyor veya zararlı bir yazılım mı yüklemek istiyor bunları okuyarak tek tek kontrol ederek bu adımları ilerleyin.

# YAPTIĞINIZ İŞLERİ KAYDEDİN

 

Bir belge üzerinde çalışırken otomatik kaydettiğinden veya elle kaydettiğinden emin olunuz, ani elektrik kesinleri nedeniyle yaptığınız tüm işi kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle internette veya bilgisayarda bir iş ile uğraşıyorsanız kaydetmeyi ihmal etmeyin. Böylece yapılan işlerden dolayı zararınız olmayacaktır.

# BİLGİSAYARI YANLIŞ KAPATMA

 

En çok yapılan hatalardan biride bilgisayarı yanlış kapatmak olmuştur. Bazı kullanıcılar ben şahidim bilgisayarı Windows başlat > kapatma butonu kullanmadan ve hiçbir belgeyi kaydetmeden direk elektrik fişini çekmesi nedeniyle bakıma göndermesidir.

Bilgisayarda işiniz yoksa tüm işlerinizi kaydedin ve bilgisayarın sol alt kısmında başlat butonunda bilgisayarı kapat düğmesinden kapatınız.

# E-POSTADA GELEN EKLERİ AÇMA

 

Bilgisayara kolay yoldan virüsün bulaştığı yerlerden biride e-posta ile birlikte gönderilen zararlı dosyalardır. Bu nedenle kimden geldiğini bilmediğiniz e-posta da dosyaları sakın kesinlikle açmayın. Bir aile ferdi, akraba gibi kullanıcılardan gelir ise bile şüpheci olunuz.

Kötü niyetli kişiler size e-posta üzerinden virüslü, zararlı kod içeren dosyaları göndererek bilgisayarınızın ellerine geçmesini sağlayabilir.

Bu nedenle e-posta yoluyla gelen maillerin içinde bulunan dosyaları virüs kontrolünden geçirin kimliğini bilmediğiniz şüphelendiğiniz kişilerden gelen mailleri açmadan siliniz.

# KÖTÜ YAZILIM İNDİRME VE YÜKLEME

 

Kullanıcıların en çok düştüğü hatalardan biride internet ortamında bilinemeyen kaynaklardan dosya indirerek bilgisayarına kurmalarıdır.

Ucuz peynir fare kapanında olur lafı aslında çok doğru biz sözdür. Size ücretsiz verilen bir hizmetin altında sinsilik yatabilir. İnternetten indireceğiniz ücretsiz virüs programların kendisi bir virüs olabilir. Bu nedenle ücretini ödeyerek satın alacağınız lisanslı programlar kullanmak hassas işlerle uğraşan kullanıcılar için daha sağlıklı olacaktır.

Bazı ücretsiz programlar içine enteğre edilen zararlı yazılımlar bilgisayarınızın başına bela olacaktır. Bu nedenle dosya indireceğiniz yerin, şirketin saygınlığı olsun veya indirmeden önce internet ortamında araştırma yapınız.

# BİLGİSAYARINI VE PROGRAMLARI GÜNCEL TUTUN

Bilgisayar işletim sisteminde güvenlik açığını kapatmak veya yeni bir özelliğin kullanımı için veya bilgisayarda yüklü bir programın antivirüs programı gibi yenilikleri almak için güncellemelerini yapmak veya izin vermek gerekmektedir.

Yeni başlayan kullanıcılar belki bilgisayarıma bir şey olur diyerek güncellemeleri yapmamakta veya kapatmaktadır. Bunlar bilgisayar güvenliği ve performansı için önemlidir. Mutlaka güncellemeleri yerine getirmek gerekecektir.

# AKIM KORUYUCU PRİZ VEYA KABLO KULLANIN

 

 

Bulunduğunuz ev, ofis, okul veya başka bir yerde ani elektrik dalgalanmaları oluyorsa bu Adsl modem ve bilgisayarlarınıza zarar verebilir. Bunu önlemek için UPS ( kesintisiz güç kaynağı ) veya Akım dalgalanmasını önleyici prizler kullanmayı ihmal etmeyin.

Masaüstü bilgisayarlar için UPS güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ederim. Elektrik kesintilerinde bilgisayarınızı 15 ~ 30 dakika aralığında aküsüne bağlı çalıştıracağı için işlerinizi rahatlıkla kayıt ederek güvenli bir şekilde bilgisayarınıza kapatabilirsiniz.

# GEREKLİ DONANIMI SATIN ALMA

 

Bilgisayarınızda kullanmak için gerekli ekipman almak gerekebilir. Yazıcı, Tarayıcı vs. Bilgisayarınızda yüklü işletim sistemine göre donanım veya yazılım satın almanız gerekebilir. Windows işletim sistemi, MacOS veya başka bir sistem kullanıyorsanız bunu destekleyen işletim sistemleri almanız gerekecektir.

# İNDİRME SAYFALARINDAKİ REKLAMLAR

Çoğu kişi internetten video, film, müzik indirmek ister indirme sayfalarında reklam verenler hemen indir, şimdi indir gibi reklam vererek sizi sitesine veya bir program indirmeye hedefler. Siz film, müzik indireceğim derken bir bakmışsınız bilgisayarınıza başka bir şeyler indiriyorsunuz. Bu tür indirme sayfalarında bu reklamlara dikkat ederek yanılmayınız.

Bu çoğu kişinin düşmüş olduğu bir hatadır. Bu nedenle reklamlara dikkat etmekte fayda vardır.

Bu yazımızda yeni kullanıcıların düşmüş olduğu hataları sizler için vermeye çalıştık. Bununla birlikte birçok hata yaparız ama unutmayın bilgisayar öğrenmek için hata yapmakta gerekmektedir. Ama can yakıcı hatalara düşmeyelim.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilir, sizlerin de eklemek istediğiniz konuları bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın