Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Donanım Sıcaklık Değerleri

9.071 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın kasası bulunduğu konum itibar ile havadar bir ortamda olup olmadığı veya iç kablo döşemelerinden , tozlanma durumunda fanın yavaş çalışmasından kaynaklı veya donanımların soğutulması ; bir işlemcinin , ekran kartının iyi bir soğutma sistemi ile tam olarak yalıtım yapılmadığından hassas oldukları için çabuk ısınırlar .

Çabuk ısınan bir donanım parçası ise bilgisayarın yavaşlamasına ve ileride arızalara neden olur . bunun için bilgisayarın Kasasının aylık periyodik olarak tozlarının alınması bakımı , işlemci , ekran kartı için termal macunu ve buna benzer yalıtımların tam yapılması , hdd gerekirse ek soğutucu fanın kullanılması önemlidir.

Böylece olunca Bilgisayar üzerinden bulunan Donanım parçalarının ısı değerlerinin önemi fazladır bu parçaların ısı değerleri belli bir oranlarda minimum ve maximum değerler arasında olması önemlidir.

Konu içerisinde dediğim gibi bu değer fazla olursa Bilgisayarın parçalarında arızalar oluşabilir .Bende bunları göz önünde tutarak parçaların ısı değerleri ile ilgili bir araştırma yaparak siz değerli ademocut.com takipçilerine paylaşmak istedim.

Bilgisayar Parçalarının Isı Değeri Nasıl Ölçülür?

Bunun için üçüncü parti yazılım kullanacağınız programın ismi Everest Ultimate Edition Bu program ile bilgisayar üzerinde bulunan parçaların sıcaklık değerlerini rahatlıkla ölçe biliriz.

everest ultimate edition programı

 

 

1 – ANAKART ISI DEĞERLERİ NORMAL’DE KAÇ OLMALIDIR.

Anakart fazla ısındığında benimde başıma gelen bir olay olarak anakart üzerinde çatlaklar oluşarak bilgisayarın kendi kendini resetlemesi ve en son olarak kapanıp açılmaması geliyor bunu fırınlama yaparak geçici olarak onarıyorlar ama ilerleyen zamanda aynı sıkıntı devam ediyor . O yüzden Ana Kart ısı değerlerini zaman ile kontrol etmek gerekecektir.

AnaKart ısı değerini Everest Ultimate Edition Programı ölçebiliriz , Bulduğumuz değerler 36 ~ 47 Dereceleri Normal değerlerdir. Eğer 47 derecenin üzerine çıkıyorsa voltaj ayarlarını ve kasa içi ayarlarını kontrol ediniz. Havadan bir ortamda olduğuna dikkat edin eğer bu sıkıntı devam ediyor ise Powersupy ile ilgilide bir sıkıntı olacağını unutmayınız.

2- İŞLEMCİ ( CPU ) ISI DEĞERLERİNİ NORMAL’DE KAÇ OLMALIDIR.

Bilgisayarın Beyni olan işlemci fazla ısındığında bilgisayarımızın yavaşlamasına ve donmasına sebep olur ısı derecesini düşmez ise bilgisayarınız sık sık resetler . Bunun için alınacak en önemli önlemlerden biride işlemci ile fan arasına ısıyı iyi yalıtım sağlaya bilmesi için termal macun sürülmesidir.  Overlock yapılan işlemciler hariç olarak değerleri veriyorum , eğer bilgisayar’da OC ( hız aşırtması ) yapılmış ise bu değerler yüksek olur ve iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulur.

Bilgisayar işlemcisi değerleri amd ve intel işlemciler arasında farklılar gösterebilir .  Bunun için iki farklı konuda araştırmalarıma göre bunlar ile ilgili değerler ;

İntel İşlemciler ; Eğer yeni açılan bir sistem’de yük yok iken işlemcinin 40 ~ 45 ° arası , Eğer işlem yapılırken yüklü iken ise 55 ~ 57 ° ise normal’dir . Eğer bunların dışına taşıyor ise iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulacaktır. Bu oynadığınız oyunlar ve programlarında etkisini artıracağını unutmayalım.

Amd İşlemciler ; Amd işlemciler biraz farklı yapılarda bunların ısı değerleri İntel işlemcilerden biraz fazla olduğu form kullanıcıları tarafından bildirilmektedir. 40 ~ 50 ° arası değerler iyidir. Eğer işlemcinin üzerinde çalışan yük var ise bu değerler 60 ° derece kadar çıkabilir , soğutma sisteminiz’de sıkıntı yok ise.

Yaz Günlerinde ve Oda sıcaklıklarından Bu değerlerinin yükseleceğini havadar ortamların etkili olacağını hiç bir zaman unutmayınız.

Harddisk ( HDD ) ISI DEĞERLERİ NORMAL’DE KAÇ OLMALIDIR. 

Bilgisayarın Harddisk ( sabit disk ) önemli parçalarından biridir , bu parça üzerinde verilerin okunup ve yazılması halinde dönüş hızı ( rpm ) biraz daha artar bu hız artıkça ısı derecesi fazlalaşır. Harddisk normal hangi ısı derecesinde olması gerekir . 30  ~ 40 ° Derece normal Değerlerdedir. Eğer Bu derece üzerinde ise bilgisayarınıza extra’dan fan takarak soğutmaya yardımcı olunuz.

ISI DEĞERLERİ İLE İLGİLİ TAVSİYELER ;

Bilgisayarınızın Aylık olarak periyodik olarak Kasa için Tozlarını , Fan Tozlarını alınız temizleyiniz , Kasa içerisindeki kabloları bir araya toplayın hava dolaşımını sağlayınız.

Anakart Sürücülerini Güncelleyin , İşlemci , Ekran Kartı için fanlar arasında termal macun sürün bu donanımların ısısını daha iyi bir şekilde yalıtım sağlar.

Dizüstü bilgisayar kullanıyor iseniz bilgisayarınızı direk olarak halı , koltukların üzerine koymaktan çekinin , Bilgisayarınızın altına kitap veya başka bir nesne koyarak hava sirkülasyonu sağlansın.

Gerekli görüldüğünde Bilgisayarınızı Teknik Servise Götürmekten çekinmeyin 50-60 TL kaçarken daha büyük zararla karşılaşmayalım.

Arama Tags & Etiket ; 

Isı değeri Normal mi , hdd harddisk ısı değeri normal , bilgisayar ısısı yüksek , anakart ısı derecesi yüksek mi , harddisk kaç derece olmalı , işlemci kaç derecede olmalı , bilgisayar dereceleri kaç olmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayar Donanım Sıcaklık Değerleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın