Sponsorlu Bağlantılar

MAC filtreleme nasıl yapılır?

15.765 views
Sponsorlu Bağlantılar

mac filtreleme nedir , ilk önce bu konuya başlamadan önce mac adresi üzerinde biraz duracağım. Mac yani Media Access Control Address , Türkçe karşılığı ile ortam erişim yönetimi kelimesinin karşılığıdır.

Bilgisayarın internet bağlanması için kablolu ağlar için ethernet kartı , kablosuz bağlantılar için wifi adaptörünün olması gerekir , bu kart ve adaptörlerin birer evrensel kimlik numarası vardır bu kimlik numarasına mac adresi denmektedir.

mac adresi - ip adresi

Yani bilgisayar internet girerken bu kimlik numarası ile internet ortamında dolaşır , bazı sohbet kanallarında ban yediğinizde ip adresine göre ban atarlar modemi aç kapat yaptığının zaman ip adresi değiştiği için tekrar girebilirsiniz. Lakin mac adresine ban atıldığında bir daha siteye aynı bilgisayardan giriş yapamazsınız çünkü bilgisayarı engellemiş oluyorsunuz . bunun için kablolu bağlantı veya kablosuz ağ bağlantı kartları farklı olacağı için değiştirmeniz gerekir.

Burada mac adresinin önemi anlatmaya çalıştım. Çalınan bir bilgisayarı internet ortamında mac adresi üzerinde veya programlar aracılığı üzerinden tespit edilir. programlara bilgisayara format atılınca sıkıntı olur ama ethernet kartı değişmediği sürece mac adresinden yerini bulabilirsiniz.

Şimdi bu konumuzda bir ağı kullanan bilgisayarları mac adresi üzerinden mac filtreleme yani engelleme nasıl yapılır? bununla ilgili konumuza geçeceğiz.

Her İnternet bağlantısı yapan cihazların birer mac adresi mevcuttur. Bu telefonlar , bilgisayar , tablet , pda gibi cihazların mac adresine göre engelleme yapılacaktır. Şimdi gelelim mac filtreme nasıl yapılır? hemen anlatıma geçiyorum.

ilk önce aynı ortak ağı kullanan cihazların mac adresini tespit etmemiz gerekiyor , bunun için Modem Arayüzüne giriş yapmamız gerekiyor. Modem Arayüzüne nasıl girilir? konusu bilmeyenler inceleyebilir.

modem oturum açma ekranı

 

Modem arayüzüne kullanıcı adı ve şifremizi girerek girişi yapıyoruz. Benim Adsl Modem Tp-Link modem olduğu için bunun üzerinden bahsedeceğim.

Modem arayüzüne girdiğinizde , Durum kısmında bu modem üzerinden bağlanan ortak cihazların mac adreslerini görmektesiniz.

mac filtreme - mac engelleme

 

şuan modeme bağlı cihazların mac adreslerini görmektesiniz , benim kullandığım laptop , iki iphone cihaz ve bir tane tablet bağlıdır. şimdi burada mac engelleme yapacağımız cihazının mac adresini bilmemiz gerekir veya en azından kendi bilgisayarın mac adresini bilelim ki yanlışla kendi bilgisayarımızı engellemeyelim.

Mac Adresini Engelleyeceğim adresi şimdi kopyalıyorum veya bir yere not alarak engelleme işine geçiyorum.

ip adresi - mac adresi engelleme

 

Erişim Yönetimi > Filtre adımlarını seçiyorum , sizin kullanmış olduğunuz Airties , Zyxcel , Cisco , Asus , Aztech gibi modemlerin arayüzleri farklıdır ama mantık aynıdır.

Engelleme Kural tipini seçiyoruz , İp adresi engelleme , Mac adresi engelleme seçimini biz mac olarak düzeltiyoruz , Etkin kısmını Evet olarak işaretliyoruz şimdi mac adresi 00:00:00:00:00:00 yazan yere engelleyeceğimiz mac adresini yazıyoruz. daha sonra Kayıt butonunu kullanarak kayıt ediyoruz.

Böylece yaptığımız işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz . Mac engellemeyi kaldırmak için tekrar aynı adımları girerek girmiş olduğumuz mac adresini siliyoruz veya yanında tik işaretini işaretliyoruz ve siliyoruz. böylece mac adresini engelleme işlemini kaldırmış iptal etmiş oluyoruz.

Mac Adresi Nasıl Engellenir Video Anlatım ;


Arama Tags & Etiket ;

mac engelleme , mac engelleme programı ,  mac engelleme kaldırma ,  mac engelleme nedir , mac engellemesi , mac adresi engelleme ,mac adresini engelleme ,ip adresi engelleme , ip adresi nasıl engellenir , mac adresi nasıl engellenir ,mac adresini nasıl kapatılır , mac filtreme nasıl yapılır , mac filtreme , mac adresi filtreleme kaldırma , mac filtreleme nereden yapılır , mac filtreme resimli anlatım , mac filtreme video anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

MAC filtreleme nasıl yapılır? (12 Yorum)

Yorum Yaz

  1. videoda gösterilen herşeyi yapmama rağmen olmadı işe yarayıp yaramadığını göremek için ilk kenbi telefonumun mac adresini alıp yaptım ama malesef bi işe yaramadı lütfen yardım cı olun

  2. öncelikle slm filtreleme de sıkıntı yasamıyorum tek sıkıntım aksespoind butun herseyi öodemde filtreleme izinveriyorum akses poind mac adresinide ekliyorum ama akses poin devre dısı kalıyor sorun nedır anlayamadım yapabilin anlayan arkadas varsa sevinirim

  3. Adem Öcüt yazılarından çok faydalanıyorum…
    Mac veya IP engelleme de bilgisayarımıza giren birisini nasıl engelleyeceğiz Bu adresleri nasıl tespit edeceğiz…Olması gereken ağı kullanan kendi aygıtlarımızın Mac adreslerini girip sadece bunlara erişim izni vermek olmalıydı bu mantığı anlamış değilim

    Teşekkür Ederim

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın