Sponsorlu Bağlantılar

Güçlü Şifre & Parola Nasıl Oluşturulur?

7.946 views
Sponsorlu Bağlantılar

Şifreler artık hayatımızın bir parçası diyebiliriz , Telefondan tutunda , kredi kartları , banka kartları , e-posta şifreleri,  sosyal ağlarda  twitter , facebook , instagram veya e-devlet için giriş yaptığımız kişisel bilgilerimizi hep şifrelere emanet etmekteyiz.

Tüm bilgilerimizi emanet ettiğimiz ve ne kadar kırılması zor şifre ile bu bilgilerimizi koruduğumuz da kişisel bilgilerimiz o kadar güvendedir. Fakat Güvenlik için belirlediğimiz şifreler kırılması kolay şifrelerden oluşursa her an bu bilgiler , korsanlar , hackerin eline geçmesi o kadar kolay olacaktır.

Şifreleme - Kötü şifreler

Girdiğiniz oluşturduğunuz basit parolalar ardışık sayılar 12345 veya 9876 gibi veya en çok kırılması kolay olan şifreler olarak genelde 1453 , doğum tarihi , çocuğunuz adı  gibi çok kullanılan şifreleri girdiğinizde çabucak bir şekilde bu bilgiler üçüncü kişilerin eline geçer.  O yüzden bizim yapacağımız tek şey güçlü parola oluşturmak olacaktır.

Güçlü Parola Nasıl oluşturulur ?

kırılması güç şifre oluşturmak için Büyük Harf , Küçük Harf , Rakam yani Sayı , Karakter içeren karışık kombinasyonlu şifreler oluşturmak gerekiyor. Böylece çalınması zor parola hazırlamış olursunuz. Birde bu şifreleri devamlı kullanmamaya dikkat edin bunu belirli zaman aralığında başka bir güçlü şifre oluşturarak değiştiriniz.

Parolaya örnek olarak User1234! ; burada hem büyük harf , hem küçük harf , rakam ve karakter kullandım bir başka şifre örneği @Dem!89+ gibi kırılması zor olan şifreler ile hesaplarınızı koruyunuz.

Çözülmesi ve tahmin edilmesi zor olan şifreleri şifreleri kontrol etmek için  norton sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. “https://identitysafe.norton.com/password-generator#” buradan ayrıca güçlü parola oluşturabilirsiniz.

Ayrıca “https://www.microsoft.com/en-us/security/pc-security/default.aspx” adresi üzerinden de şifre oluşturma ve kontrol edebileceğiniz adresten yararlanabilirsiniz. Güvenli Şifre oluşturarak hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte kodmatik uygulamaları da kullanabilirsiniz. Facebook ve Google hesaplarınıza telefona gelecek sms kodları parola ile hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz. Bunun için telefon numaranızı doğrulama yapmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın