Sponsorlu Bağlantılar

Ram ( Bellek ) Değişim Montajı Nasıl Yapılır.

1.346 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Ram ( Bellek ) Anakart üzerinden nasıl değişeceği hakkında bilgi paylaşımı yapacağım. Bu konuya başlamadan önce Ram Nedir Biraz bunun üzerinde duralım ve Ram Neden Değişir birazda bu konudan bahsedeceğim.

Ram – Random Access Memory Nedir ;

sdram nedir

Türkçe karşılığı olarak rast gele erişim Belleği dir. Bu bellek de geçici olarak veri depolanır bilgisayarı açıp kapattığınızda bu bellek silinir yani veriler bu bellek de diskler gibi kalıcı olarak saklanmaz. Bunu kısaca bir örnek ile açıklarsak bir oyunu yüklediğinizde Sabit Disk kayıt ederek dosyaları saklar siz bu oyunu çalıştırdığınızda Ram Bellek hafızasına bilgileri alarak oyunu Ram Bellek üzerinden oynamaya başlarsınız bellek hızınız ve ram boyutunuz ne kadar yüksek olursa performansınız o kadar iyi olacaktır. Ram üzerindeki bu Veriler bilgiler ani elektrik gitmesinde yada bilgisayarınızı yeniden açıp kapattığınız da silinecektir.

Diğer bir basit örnek’de ise siz bir dosyayı Kopyaladığınız da ( CTRL + C ) yaptığınızda Ram Belleğin hafızasına alacaktır .

Ram ( Bellek ) Neden Değiştirme İhtiyacı Duyarız ;

Yukarıdaki örnek bölümünde açıkladığımız gibi bir program yada oyunu açtığınızda bu dosyalar ram üzerine alınarak ram üzerindeki verilerden okuyup oynamaya yada çalışmaya başlar Ram Bellek kapasitesi ( Mb-Gb ) ve Mhz  ne kadar iyi olursa bilgisayarın performansı da o kadar iyi olacaktır. Hız tutkunları ve bilgisayarın yavaşladığından yakınanlar için Ram Bellek değişimi ihtiyacı duyulabilir yada Ram zarar gördüğü ise bunun için ihtiyaç duyulabilir.

Ram Nasıl Takılır – Ram Nasıl Değişir – Ram Nasıl Montaj Edilir

 

anakart_ram

 

Resim : 1

Ram yuvaları ( Slot ) anakart üzerinde olup yukarıda örnek resimde olduğu gibi renkli ve dört veya altı adet kadar slot girişi olan yuvalardır. Yeni bir ram aldığınız ve ram değişimi yapacaksınız. Bunun için Dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Siz siz olun her zaman için kasa içerisinde bir donanım değişikliği yapacaksanız kasanın elektrik bağlantılarını kesiniz ve Statik Elektrik mutlaka boşaltınız.

ram-bellek montaj

 

Resim : 2

ilk önce ram yuvalarının kenarlarında beyaz mandallar vardır . bu mandallar rami yuvaya tutmak için ve yerinden çıkmaması için kullanılır. ilk önce bu mandalları geriye çekerek açıyoruz. Bu işlemi ram yerinden çıkartmak yada ram yerine takmak için işlemi yapmalıyız.

ram çentik

 

Resim : 3

Ram üzerinde ram modeline göre çentik olacaktır. DDR2 – DDR3 gibi modelinize göre çentiklerin yeri farklı olabilir Tabi ki siz Anakartınıza uygun ram alacağınız için ram yuvası ile ram üzerindeki çentik birbirini tutacaktır. Bu çentikler birbirini örtüşecek şekilde yuvaya takıyoruz. ( Çentikleri tam denk getirmeniz gerekiyor eğer denk gelmez ise zorlarsanız ram yada yuva zarar görebilir ) Resim : 2 Olduğu gibi

Ramleri yuvaya taktık dan sonra üzerine hafifçe bastırdığınızda mandalların kendiliğinden kapandığını göreceksiniz. Bellekleri aynı renk yada farklı renk slotlara takabilirsiniz. Aynı renk takıldığında iki yada üç kanallı çalışırlar.

Örnek : 

Ram yuvaları yan yana : beyaz+mavi   –  beyaz+mavi olarak görünmektedir. Eğer siz ramleri aynı renk yuvalarına takarsanız dual olarak çalışır ve hızlı olurlar. ama farklı renk yani Mavi + Beyaz olursa normal hızında çalışır. Yanlız Dual Çalışması için Bios ayarlarının Dual olması gerekmektedir.

Tags – Etiketler : 

Ram Nasıl Değişir , Ram Nasıl sökülür , ram nasıl çıkarılır , ram değiştirme , ram nasıl değişir , ram sökme , ram değişimi , ram hangi renklere takılır , ram yuvası 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Ram ( Bellek ) Değişim Montajı Nasıl Yapılır. (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bilgisayarimda ram kullanim yüzdesi bir anda 80 lere 90 lara yukseliyor ve pc donuyor ayrica metin2 oynarken ekran goruntusu bozuluyor ara sira ve donmalar oluyor ne yapmam lazim virus yok pcmde acil cevap lütfen

    • Bilgisayarınızda aşırı ısınma var mı ? Tolga Bey ısınma nedenli olabilir bir kontrol ediniz

  2. Sistem özelliklerinde yüklü bellek değil takılı bellek yazıyor bu ram ile oynanmış, deişmiş mi demektr

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın