Sponsorlu Bağlantılar

Statik ( Duran ) Elektrik Nasıl Boşaltılır?

4.759 views
Sponsorlu Bağlantılar

Eskiden Dikkat ettiyseniz Petrol Tankerlerin altında  yere değen zencir , Uçakların kanatlarının sivri olması  gece yattığınızda yünlü battaniye eliniz değdiğinde çıt diye ses çıkarması bunlar hepsinin nedeni Statik Elektrik’den kaynaklıdır. Petrol Tankerlerinde statik elektriği boşaltmak için yere değen zencir ile bu statik elektrik topraklama yaparak boşaltmaktadır.

Peki Bu Statik ( Duran ) Elektrik Nedir ?

Yüklerin birbirleri ile sürtünmeleri ve etkileşimi ile ortaya çıkan kuvvete Statik elektrik adı verilir. İki yük bir biri ile etkileşimde olup daha sonra birbirinden ayrıldıklarında oluşan statik (duran ) elektrik düşük akımda dır.

Statik Elektrik Neden Boşaltmalıyız ?

Statik Elektriği neden boşaltma ihtiyacı duyarız ? Bilgisayar kasasını açtığımızda içinde Ana kart üzerinde olsun , Ekran kartı üzerinde hassas elektronik modüller ve devreler olduğu için küçük bir elektrik akımında bunların yanması söz konusu olacaktır böyle bir durumda düşük veya yüksek maliyetli ve tamiri zor olan hasarlardan uzak durmak için statik elektriği boşaltma ihtiyacımız olacaktır.

Statik Elektrik Nasıl Boşaltılır ?

Konu başında biraz statik elektrik konusunda bahsettik şimdi bilgisayarda donatım olarak kasa montajında veya Söküm tamir işinde Statik elektrik nasıl deşarj ederiz bunun hakkında bilgi verelim.

  • Bilgisayarımızın Tüm kablo elektrik bağlantıları sökelim ve irtibatını koparalım.
  • Elimizi Demir Metale Değdirmek sureti ile deşarj edebiliriz.
  • Ayağınıza Plastik Tabanlı bir Terlik giyerek kasanın demir olan dış çerçevesine dokunarak da boşaltılabilir.
  • Montaj Şeklini Halı üzerinde yapmamaya özen gösteriniz.
  • Elinizi Toprak’a değdirmek sureti ile boşalta bilirsiniz.

Bunları Yaptığınızda Bilgisayarınızın kasa montajı , sökümü , donanım parça değişiminde olsun bunlara özen gösterdiğiniz de zarar vermeden değiştirme imkanı olacaktır. Bu konuda sizinde parlak fikirleriniz var ise yorum bölümünden belirterek diğer ziyaret edecek olan kullanıcılara fikir vermiş olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın