Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede sent işareti { ¢ } nasıl yapılır?

719 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konu anlatımında klavye olmayan özel işaretler, özel karakterlerden biri olan ve Dünyada geçerliliği ve uluslararası para birimi Amerikan ve Kanada kullanılan doların ¹⁄₁₀₀ karşılık gelen Latince “centum” den gelen madeni paradır.

1 Cent diğer adı da “peni” olarak da bilinmektedir. Bizim bu konumuzda sent işareti klavyede nasıl yapılır? Bunu siz takipçilerimize döviz, para veya herhangi fiyatlandırma işiyle uğraşanlar veya gerektiğinde kullanacaklar için sent simgesi yapmayı göstereceğiz.

Daha önceki konularımızda klavyede bulunan sıklıkla kullandığımız işaretleri Ctrl, Shift, Alt, Alt GR, Fn tuşları yardımıyla nasıl yapılacağını ve klavyede olmayan özel karakterleri ise ASCİİ KOD TABLOSU veya karakter eşlem tablosu ile yapılacağından bahsetmiştir.

Amerikan para birimi Cent { ¢ } sembolü oluşturmak için bizde “karakter eşlem tablosu” üzerinden yararlanarak siz kullanıcılar için yapmaya çalışacağız.

CENT İŞARETİ KLAVYE NASIL YAPILIR?

Amerikan senti, Kanada senti para birimini ifade eden bu özel simgeyi oluşturmak, Q klavyede veya F klavyede yapabilmek için karakter eşlem tablosunu açıyoruz.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutu yazın ve entere basın.
  • Yazı Tipi: Calibri olarak ayarlayın.

Yukarıda adımları takip ederek yazı tipini ayarladınız ve sent simgesi Unicode karşılığı U+00A2 olarak bunu Unicode’a git yazan yere yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bunu birde ALT + 0162 tuşlarını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Yani ALT tuşuna basılı tutarak diğer elinizle 0, 1, 6, 2 tuşlarına bastıktan sonra elinizi bıraktığınız da ¢ işaretini kolaylıkla yapabilirsiniz.

¢

Ya da yukarıda alandan bu işareti kopyalayın ve istenilen excel, word, metin belgesine yapıştırabilirsiniz. Klavyede olmayan sent sembolü bu metotla kolaylıkla yaparak yapmış oluyoruz.

DOLAR İŞARETİ NASIL YAPILIR

TL İŞARETİ YAPMA

Diğer tavsiye konularımızı okuyarak bu işaretlerin yapılmasına dair bilgilerde alabilirsiniz. Arayıp da bulamadığınız diğer tüm emoji, smiley ve diğer özel işaretleri yapmak için emoji kütüphanesi üzerinden arayıp bulabilirsiniz. Yukarıda konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın