Sponsorlu Bağlantılar

Ascii Kod Tablosu Nedir?

9.606 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar temelde aritmetik ve mantıksal işlemler yaptığı için matematiksel bir anlamı olmayan harf ve karakterler nasıl işleme alınır ? Bilgisayar dünyasında standart olarak kabul edilen her bi karaktere karşılık gelen sayısal değerlerin birer karşılığı olan değerler ASCII ( Amerikan Standart code for information Interchange ) isminde karakter tablosu kullanılır.

Bu tablo 1963 ANSI tarafından geliştirilmiştir. Temelde 128 adet olan 33 adet basılamayan 95 basılabilen ) karakter sayısı 256 adet ulaşmıştır.Bu karakter tablosu çeşitli dillerde eksik kaldığı için Örnek K. Amerika , B.Avrupa,Avustralya,ve Afrika’ya ait uygulamalarda ISO8859-1 olarak bilinen ASCII tablosu kullanılmaktadır.

ASCII Tablodaki Karakterleri Kullanmak için  ALT Tuşu ile Birlikte Hangi Karakteri Kullanacaksanız onun Rakamı basılı tutarak yazıyoruz ve Bırakıyoruz.

ALT+160= á     karakterine eşittir.

ASCİİ KARAKTER TABLOSU

 

Bilgisayardaki Karakter Eşlem tablosuna Gitmek için     Başlat Menüsü > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlemi adımlarını izleyerek gidebilirsiniz veya win+r tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresini açınız ve bu pencereye charmap komutu yazarak karakter eşlem tablosunu açabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın