Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede şapkalı düzeltme işareti { ^ } nasıl yapılır

5.219 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda düzeltme işareti klavyede nasıl yapılır bunu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Konumuza başlamadan önce düzeltme işareti nerede kullanılır, düzeltme işareti ne işe yarar konularında sizlere önbilgi vermeye çalışacağız.

DÜZELTME İŞARETİ NE İŞE YARAR

Türkçede düzeltme simgesi veya diğer adıyla şapka işareti kelimelerde anlam bakımından yazılışları bir anlam ve okunuşları ayırt etmek için kullanılan özel karakterlerdir.

Buna şunu örnek verirsek daha iyi anlarsınız mesela adet = sayı anlamına gelir diğer yazılışıyla âdet = alışkanlık anlamına gelmektedir.

Bu nedenle kelimeleri vurgulamak için şapkalı karakter kullanılmaktadır. Daha önceden şapkalı harfler nasıl yapılır yazımızda sizlere bunu bahsetmiştik.

KLAVYEDE DÜZELTME İŞARETİ NASIL YAPILIR

Şapka simgesi ya da düzeltme sembolü klavyede nasıl yapılır bunun için sizlere farklı yöntemlerle nasıl yapılır bunu anlatacağız.

Düzeltme sembolü olan ^ işareti klavyede sık kullanılan karakter olduğu için klavyede kısayol tuşu olarak SHİFT + Üst 3 tuşuna bastığınızda kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bunun dışında düzeltme işareti ascii kod tablosu veya diğer adıyla şapka sembolü için ascii kod tablosunda yapmak için;

DÜZELTME SİMGESİ KLAVYEDE YAPMA

Ascii kod kullanarak şapka işareti klavyede tuşları kullanarak yapabilirsiniz. Bunun için ALT tuşuna basılı tutarak 0-9-4 tuşlarına basarak bırakınız.

ALT+094 tuşlarını tuşladıktan sonra basmayı bırakın ve böylece ^ asciii kod tablosunda bu işareti kolaylıkla yapabilirsiniz.

ŞAPKA SİMGESİ YAPMA

Şapka simgesini birde karakter eşlem tablosundan kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için bu tabloyu açmak gerekecektir.

Başlat > Donatımlar > Karakter Eşlem tablosu üzerinden bu tabloyu açabileceğiniz gibi Win+R tuşlarına bastığınızda karakter eşlem tablosunu da açabilirsiniz.

Şapka simgesi Unicode U+005E karşılığıdır. Bunu Unicode’a git : 005E yazdığınızda kolaylıkla bu işareti bulabilirsiniz.

Bu şapka simgesini Seç ve Kopyala yaptıktan sonra Excel, Word, Metin Belgesine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Ben bunlarla uğraşmam diyorsanız aşağıda alandan kopya yapıştır ile istenilen alana yapıştırarak kullanabilirsiniz.

^

Yukarıda konumuzda ^işareti yapma konusunda sizlere nasıl yapılacağına dair ipuçları verdik. Excel ve Word de bu işareti yapmak da aslında çok kolaydır.

EXCEL DE ŞAPKA İŞARETİ YAPMA

Excel de ya da Word de şapka simgesi yapmak için ribbon şeridi üzerinde Ekle menüsü ve Simge menüleri üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şapka işareti word veya excel de yapmak için Ekle > Simge menüsünde girin ve tüm simgeler kısmından 005E yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tavsiye Yazı; TL İŞARETİ

Yukarıda ve diğer özel karakterleri arayıp da bulamıyorsanız emoji kütüphanesi üzerinden istenilen smiley, ikon, emoji bulabilirsiniz.

Bu konumuzda şapka işareti yapma, düzeltme simgesi yapmak konusunda bilgilendirme yaptık. Bu konuyla alakalı olarak sorunuz için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın