Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede şapkalı harfler nasıl yapılır

16.409 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Türkçe Q klavyede ve Türkçe F klavye sürekli olmazsa da dilimiz de kullanılan şapkalı a harfi nasıl yapılır bununla ilgili olarak kullandığımız bilgisayar klavyesinde sizlere bunun nasıl yazılır bunu anlatacağız.

Buna şu şekilde bir örnek vererek konumuzda hemen başlamak istiyoruz. Kelime olarak hala ( babanın kız kardeşi ) , hâlâ ( henüz ) anlamına gelmektedir. Bu kelimelerde kullanılan yumuşak a harfi kelimenin anlamı değiştirmektedir.

Normal olarak biz düz olarak yazıyor ve geçiyoruz ama bu harflerde üstü şapkalı harfler kelimelerin anlamı ne derece değiştirdiğini ifade ettik birde buna farklı bir örnek vererek klavyede şapkalı a nasıl yapılır hemen bunu anlatacağız.

Şura ( şu yer ) , Şûra ( danışma kurulu )  olarak üstü şapkalı a harfi, şapkalı u, şapkalı o, şapkalı e, şapkalı ı harfleri köken olarak farsça dayanmaktadır.

Bizde bu konumuzda şapkalı harfler nasıl yazılır? Bunu sizlere pratik olarak anlatacağız ve sizde yeri geldiğinde yazacaksınız.

ŞAPKALI HARFLER NELERDİR?

ŞAPKALI A = Â

ŞAPKALI E = Ê

ŞAPKALI I = Î

ŞAPKALI O = Ô

ŞAPKALI U = Û

Yukarıda şapkalı harfleri sıraladık bunu aynı zamanda yumuşatma da denmektedir. Bu yumuşatılmış harfleri bilgisayar klavyesinde yapmak aslında oldukça basittir.

KLAVYEDE ŞAPKALI HARFLER NASIL YAZILIR?

Bu anlatacağımız konu Windows işletim sistemli bilgisayarlarda yapabilirsiniz, diğer MAC computer de bilgisayarlarda bunun için konu sonunda anlatıma devam edeceğiz.

Şimdi şöyle bir deneme yaparak işimize başlayayım klavye üstünde bulunan SHİFT tuşuna basarak üst karakterlerdeki 3 tuşuna bastığınız da ^ işareti gelecektir.

Biz bu üst şapka işaretini harfin üstüne getireceğimiz için  a, r, ı, o, u harflerine de basmak gerecektir. Bunun için parmağımızla SHİFT+ÜST 3 TUŞU ve A harfine bastığımızda  şapkalı a harfi oluşacaktır. Yani yumuşak A harfi yapmış olacağız. SHİFT+3+A tuş kombinasyonu basacağız.

Bunun dışında karakter eşlem tablosu üzerinden bu yumuşak a, yumuşak e, yumuşak ı, yumuşak o ve yumuşak u harflerini yapabiliriz.

Bunun için şu yolları deneyerek kolaylıkla bu özel şapkalı harfleri yapabiliriz.

KARAKTER EŞLEM TABLOSU İLE ŞAPKALI HARF YAPMA

  • Win+R tuşuna birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazınız.
  • Karakter eşlem tablosu açılacaktır.
  • Yazı Tipi : Arial olarak ayarlayın.

 

Burada büyük harfle ve küçük harfle yazılmış üstü vurgu imiyle, üstü tilde ~ , üstü iki noktalı, halkalı a bunları bu kısımdan kolaylıkla yazabilirsiniz.

Unicode karşılığı olarak bu alandan bularak kopyala ve yapıştır ile istediğiniz alanda excel, word veya metin belgesinde kullanabilirsiniz.

Diğer şağkalı a , şapkalı harf için ascii kod tablosu ile bu harfleri de yapabileceğinizi söyleyelim.

ASCİİ KOD İLE ŞAPKALI HARFLER

Şapkalı â harfi yapmak için diğer bir kullanacağımız yöntem ascii kod  tablosu ile bunu kolaylıkla yapabiliriz.

Şapkalı a harfi, şapkalı e harfi, şapkalı ı harfi, şapkalı o harfi, şapkalı u harfini yapmak için ALT tuşuyla birlikte bu özel karaktere eş kodlar birlikte kullanılır.

A = Â = Alt+0192 tuşlarına birlikte basınız. ( şapkalı a ascii kodu )

E = Ê = Alt+0200 tuşlarına birlikte basınız. ( şapkalı e ascii kodu )

O = Ô = Alt+0212 tuşlarına birlikte basınız. (şapkalı o ascii kodu )

U = Û = Alt+0219 tuşlarına birlikte basınız. (şapkalı u ascii kodu )

I = Î = Alt+0204 tuşlarına birlikte basınız. ( şapkalı ı ascii kodu )

Şapkalı işaretler bu şekilde ascii kod ile yapılmaktadır. Tuş vuruşları ile bu özel şapkalı işaretleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

MAC de ŞAPKALI HARFLER NASIL YAPILIR

Mac şapkalı a ve diğer harfleri yapmak için aşağıdaki tuşları kullanabilirsiniz. Shift – 3 tuşlarına bastığınız da bu şapkalı harfleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu konumuzda üstü şapka şeklinde olan harfler, şapkalı harfler nasıl yapılır, yazılır bunu anlatmaya çalıştık. Umarım bu konumuzda fayda görürsünüz bununla alakalı olarak sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza tüm sorularınızı veya soru & cevap sayfamızdan gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Klavyede şapkalı harfler nasıl yapılır (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. TDK’daki kurallara uygun yazı yazmak istiyordum.
    Artık nasıl yazacağımı biliyorum.
    Teşekkürler.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın