Sponsorlu Bağlantılar

ANA TEMEL KLAVYE KISAYOL TUŞLARI NELERDİR

5.963 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda temel klavye kısayol tuşları nelerdir, hangi tuş hangi işe yarar bunları sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

Bilgisayar kullanımında klavyenin görevi veri girmek için kullanılan giriş birimidir. Bu giriş birimini en sağlıklı olarak kullanmayı mutlaka herkes istemektedir. Kullandığınız klavye Q Klavye veya F klavye ne olursa olsun aşağıda vereceğimiz ipuçları oldukça işinize yarayacaktır.

EN ÇOK KULLANILAN BİLGİSAYAR KLAVYE KISAYOL TUŞLARI

Aşağıda vereceğimiz kısayolları en çok, en sıklıkla kullanılan tuş kombinasyonudur ve ayrıca ne işe yaradıklarını göreceksiniz.

alt tuşu

CTRL olarak adlandırılan tuş klavyenin alt kısmında CTRL olarak sağında ve solunda gördüğünüz tuşla birlikte basılarak kullanılacaktır.

CTRL + A

Tüm öğeleri seçmek için kullanılan tuş kombinasyonu bir klasör içinde bulunan tüm dosyaları veya bir yazılı metinde bulunan tüm öğeleri seçmek için CTRL+A tuşlarına basarak tümünü seçebilirsiniz. Ctrl+A nedir konusunda ayrıca işlenmiştir.

CTRL + O

Bir metin belgesinde çalışmak istediğinizde txt, exl, doc gibi uzantılı dosyalarda örnek verecek olursanız word belgesinde CTRL+O tuşuna bastığınızda yeni belge açmak için pencere açılacaktır. Belge açma tuşu olarak kullanabilirsiniz.

CTRL + S

CTRL+S tuşu kaydetme tuşudur. Belgelerde değişikliği gerçekleştirmek değişikliği kaydetmek için kısayol olarak bu tuş kombinasyonu ile hızlı kaydedebilirsiniz.

windows tuşu

CTRL + P

CTRL+P tuşu ile hızlı yazdırma tuşudur. Bir website veya word, excel, metin dosyalarında seçtiğiniz bir yazıyı yada tümünü hızlı şekilde yazıcıya göndermek için kullanılan tuşlardır.

CTRL + W

Bir tarayıcı açıksa bunu hızlı şekilde kapatmak veya yazı editöründe açık bir sayfayı kapatmak için CTRL+W tuş takımını kullanabilirsiniz. Hızlı kapatma tuşu olarak kullanılmaktadır.

KLAVYEDE EN ÇOK KULLANILAN TUŞLAR

 CTRL + Z

Klavyede hızlı erişim tuşları diğer adıyla kısayol tuşları olarak kullanabileceğiniz ve oldukça işinize yarayacak tuşlardan biride CTRL+Z tuşu dur.

esc tuşu

Yanlış yaptığınız işlemleri geri almak için kullanılan tuşlardır. Bir yazıyı yanlış yere kopyaladığınız, bir şeyi yanlışla sildiğiniz de CTRL+Z tuşuna bastığınız işlemi geriye almak için kullanılmaktadır.

CTRL + Y

Bu tuşunun görevi yanlışla sildiğiniz işlemini CTRL+Z ile geriye aldınız tekrar CTRL+Y tuşuna bastığınızda geri gelen öğeyi tekrar siler yanı ilk işlemi yinelemiş olmaktadır.

CTRL + X

Daha önceden kopyalama işlemini duymuştunuz, kopyala işlemini bu taşımak için kesmeye yarar yani bir yerden bir yere taşımak için kullanılır. CTRL+X tuşuna bastınız o metni, öğeyi keser CTRL+V tuşu ile istediğiniz yere yapıştırır.

shift tuşu

CTRL + C

En meşhur ve en çok kullanılan kısayol tuşudur. Kopyama işine yarar fare yardımı ile veya CTRL+ yön okları ile seçtiğiniz öğeleri CTRL+C ile kopyalar.

CTRL + V

Yapıştırma tuşudur. CTRL+X veya CTRL+C tuşları ile kes yapıştır veya kopyala yapıştır işlemini bitiren tuştur. Bu tuşla istenilen yere yapıştırmak amaçlı olarak kullanılan tuşlardır.

CTRL+V görevi yapıştırma tuşu olarak söyleriz ve görevi sadece budur.

CTRL + K

Bu tuş yazı yazarken seçtiğiniz metinin puntosunu kalın yazı olarak dönüştürür. Seçtiğiniz yazının üzerinde CTRL+K tuşlarını kullanarak bastığınızda yazıyı kalın yazı olarak dönüştürür.

CTRL + T

Yukarıda yazıyı kalın yazı olarak dönüştürdüğünü söylemiştik. CTRL+T tuşu görevi seçtiğiniz yazı metnini italik yazıya dönüştür. Yani sağa yatık yazı olarak kullanırsınız.

 

CTRL + SHIFT + A

Konumuzun sonlarına doğru gelirken en çok kullanılan tuşlar görevleri, ne işe yarar, nedir konusunda seçtiğiniz yazıları altı çizgili yazmak için kullanılan tuşlar CTRL+SHIFT+A tuşlarına birlikte basarak kullanabilirsiniz.

F1

Bu tuşun görevi YARDIM tuşudur. Eğer programlardan, word, excel ve diğer Office programlarında çalışırken yardıma ihtiyacınız varsa bu tuş ile yardım alabilirsiniz.

BONUS

Diğer en çok kullanılan klavye tuşları olarak web tarayıcıda veya diğer görevlerde kullanılmak üzere aşağıda şu tuşlar işinizi görecektir.

CTRL + SHİFT + ESC

Bu tuş gören yönetici açmak için hızlıca kullanabileceğiniz tuşlardır. CTRL+SHİFT+ESC tuşlarına birlikte bastığınızda “görev yönetici” açılacaktır.

WİNDOWS + R

Çalıştır penceresini açmak için kullanabileceğiniz tuş takımıdır. WIN+R tuşuna bastığınızda çalıştır penceresini açacaksınız.

CTRL+ENTER

Control tuşu ile Enter tuşuna bastığınızda e-postayı göndermek için kısayol olarak atayabilirsiniz. Hızlı mail gönderme tuşudur.

alt gr tuşu

KLAVYE TUŞLARI GÖREVLERİ NELERDİR

CTRL + ESC

Hızlı bir şekilde başlat menüsü açmak için kullanılır. CTRL+ESC tuşu birlikte bastığınızda kolaylıkla başlat menüsü açılmaktadır.

Klavyede en çok kullanılan tuşlar konusunda geri dönüşü kutusuna göndermeden silme işlemi için kullanılan tuş takımından biri olan SHİFT+DELETE tuşudur. Dosyayı işaretledikten sonra bu tuşlara bastığınızda silecektir.

delete tuşu

SHİFT + F3

Bu tuşu seçtiğiniz metin üzerinde bastığınızda küçük yazıyı büyültür, büyük yazıyı küçültür.

CTRL + L

En çok kullanılan kısayol tuşları arasında yerini alan tuş bilgisayarı kilitlemek amaçlı olarak kullanılır. CTRL+L tuşuna birlikte bastığınızda oturumu kapatır kullanıcı şifresi varsa pc kilitlenecektir.

Bu konumuzda klavye tuşlarının görevleri hakkında siz takipçilerimize bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorular için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bize tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın