Sponsorlu Bağlantılar

Excel yinelenenleri kaldırma

1.223 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda excel yinelenen değerler nasıl kaldırılır bunu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Yinelenen değerler veya diğer adıyla mükerrer kayıt, çift kayıtları bulup bunun arkasından bu değerleri silme aslında oldukça kolaydır.

YİNELENEN DEĞERLERİ SİLME EXCEL

Bu yöntemi kullanmak için kullandığınız değerler benzersiz olmasını istiyor ve yinelenmiş değerleri silmek, kaldırmak istiyorsanız birçok yöntemi vardır.

Bunlardan en hızlı ve basit olanı oluşturduğunuz tabloda yinelenmiş değerler veya aynı hücre içindeki değeri birde fazla kullanılmış ve bu sayısal rakam, harfler, karakterlerden fazla olanları temizlemek için “Veri > veri araçları > yinelenenleri kaldır” adımları ile kolaylıkla temizleyerek aynı değerlerden bir tane olmasını sağlayabilirsiniz.

Excel de yinelenmiş değeri temizlemek için hangi sütünde olduğunu işaretleyerek o satır veya sütün da bulunanları silebilirsiniz.

Excel ribbon şeritte bulunan “veri” menüsü üzerinden giriş yaparak “yinelenenleri kaldır” butonuna bastığınızda yukarıda örnek resimde iki tane kırmızı işaretli 15 sayısını teke düşürecektir.

MİCROSOFT OFFİCE EXCEL  DE YİNELENMİŞ DEĞERLERİ KALDIRMA

Excel yinelenmiş değerleri silmek için diğer adım silmeden bu yinelenen değerleri tespit etmek olacaktır.

Bunun için Giriş > Koşullu Biçimlendirme > hücre kurallarını vurgula > yinelenen değeri  işaretleme yaparak bu değerleri tespit edebilirsiniz. Bunu tavsiye yazımızda koşullu biçimlendirme nasıl yapılır inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Yazı; Excel koşullu biçimlendirme

Böylece eşi benzeri olmayan benzersiz değerleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konumuzda excel benzersiz değerler veya diğer adıyla excel de aynı değerleri silme konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın