Sponsorlu Bağlantılar

İşlemci { Cpu } Fanı Nasıl Montaj Edilir

3.350 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kim : Neco

Soru Sor : Merhaba Adem Bey , Sizin web sayfasını devamlı takip ediyorum , İşlemci fanını değiştireceğim fan nasıl değişir yardımcı olur musunuz şimdiden Teşekkürler.

Cevap ; Merhabalar Neco Bey , İşlemci Fanı değiştirmek için bir kaç önemli püf noktalar vardır bunları size belirtmek isterim , işlemci fanı değiştirmek için ya fan soğutma için yetmiyor olabilir veya değiştirirken deforme olmuş veya parçalarından biri mesela ana kart üzerine tutturduğunuz tırnaklar kırılmış olabilir.

Peki işlemci soğutucu Fanı nasıl değişir ? Bunun için ilk önce yapacağınız şey eski fanı götürüp yerine aynı şekilde yenisi almak olacaktır. Eğer yok ben bunu sökmeden gidiyim yenisini alıyım diyorsanız işlemcinizin markasını bilmeniz gerecektir.

soğutucu işlemci fanı

 

İşlemci Fanı için Eğer İntel marka veya Amd işlemci kullanıyor iseniz bunların ayrı ayrı modelleri vardır , bir amd işlemci için İntel Fan takamazsınız . İntel LGA 775/1155/1156/1366/2011  hangi pin sayısına göre ise bunları iyi analiz etmelisiniz. AMD  AM2/AM3/AM3+ Gibi gitmektedir.

Eğer Stok Fan kullanıyor iseniz bunları değiştirmeniz biraz zor olabilir . Şimdi İşlemci Fanı Değiştirmek için Hangi Fan alacağımıza karar verdik . Sıra Geldi Bu fanları nasıl değiştireceğiz. ?

Bu Fanlar Sabitlemek için Ana kart üzerine tutturmak için Tırnaklar vardır. Bu Tırnakları Fazla zorlamadan yerinden tırnakları çıkarıyoruz. Dikkat Ediniz Bu işlemci fan tırnakları kırılmasın buna Dikkat etmeniz için büyük önem taşıyor.  

Eğer Bu tırnaklar kırılırsa randıman alamazsınız ve fan işlemciyi soğutamadığı için Bilgisayarınız sık sık kapana bilir ve yeniden bir fan alma durumu söz konusu olabilir.

işlemci fan tırnağı - soğutucu fan tırnağı

 

Yukarıdaki Örnek Resimlerdeki Tırnaklar soğutucu fanı Ana kart üzerine tutturmak için kullanılmaktadır. Bu tırnakları yerinden çıkarıyoruz Fan güç kablosunu Yerinden çıkarıyoruz.

işlemci fan

 

Şimdi Gelelim Yeni Fanımızı değiştirmeye İşlemci Fanımızı yerinden çıkartıktan sonra yeni fanımızı takmadan önce İşlemci üzerine Termal Macun sürmeye termal macun işlemcinin fazla ısınması sonucu bu ısıyı daha iyi yalıtım yapabilmek için sürülen bir macundur.

termal macun nasıl sürülür

 

İşlemci üzerine bir peçete ile veya bir bez ile temizleyin ve yüzey kuru olsun daha sonra Bir Nohut büyüklüğünde termal macunu işlemci üzerine damlatın ve bunu iyice işlemci yüzeyine dağıtın bu bilgisayarın ısınmasından dolayı sık sık resetlenmesini önleyecektir.

Termal Macunu sürdük den sonra Soğutucu Fanı Tekrar işlemcinin üzerine fanın metal düz yüzeyi üst üste gelecek şekilde takıyoruz. Daha sonra Soğutucu fan tırnakları hafif şekilde bastırarak Ana karta tutturuyoruz. Sonraki Adım soğutucu fan güç kablosuzu anakart üzerinde soket yerine takıyoruz. Daha sonra Kasaya gücü vererek gözlem yapıyoruz çalışıp çalışmadığını .

Bu fanların Başlıca düşmanı toz olduğu için tozlardan bu fanları korumak gerekecektir . Benim kendi usulum olarak Kasanın hava aldığı deliklere bayan çorabı yapıştırarak içeriye toz girmesini engelliyordum. Havanın girdiği ve Tozun girmedi bu alanda Fanların ömrü biraz daha uzun kalıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın