Sponsorlu Bağlantılar

Buna Dikkat .. ! Adsl Modem nasıl hackleniyor?

1.410 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda bir hackleme içeren bir konu olarak değil’de nasıl güvenik önlemi alınır bunun hakkında bilgi vereceğiz. Adsl Modem , bilgisayarların İnternet ile Dünya’ya açılmasını sağlayan bununla birlikte aynı ağ ortamında   ( network ) içerisinde router görevini üstlenen , İç İp dağıtımını sağlayan Dhcp görevini üstlenirler bu yüzden önemli bir cihazdır. Ayrıca Modem diğer görevi , port yönlendirmeleri yaparak dışarıdan gelen bağlantıları görevine göre iç ip adresi dağıtır buna örnek güvenlik kamerası veya rdp uzak masaüstü bağlantısı sağlayabilmesidir. İnternet bağlı olan cihazlar ( bilgisayar , telefon , pda ) bunların mac adresleri ile sınırlama yaparak İnternet ‘den atabiliriz ve bunun gibi bir çok özelliği uygula biliriz.

Adsl Modem bu şekilde önemli bir cihaz olduğu için bunun önlemini almamız gerekir. Bunun ilk önemli alınacak güvenliği Modem Arayüzü girişte sorulan kullanıcı adı ve şifresidir.

Genelde bunlar Adsl Fabrika Ayar Şifreleri hep aynı olduğu için başkaları tarafından girilebilir. Bunun için ilk önce yapmamız gereken ve Bu Giriş şifresini değiştirmektir.

Modem Nasıl Hacklenir?

basit bir metot ile anlatayım , google arama yerine  “whatismyip” yazarak bir ilk önce bir ip adresini öğrenin ip adresiniz atıyorum. 88.xx.8x.125 gibi bir adres olsun. şimdi bu sizin İnternet’deki ip adresiniz. Bu ip adresinizi tarayıcı yapıştırdığınızda sizin Modem arayüzü açılacaktır.

adsl modem nasıl kırılır

Siz ne yapabilirsiniz ? siz kendi ip adresinizi oynayarak başka modemlere sızabilirsiniz , tabiki modem arayüzünün şifresi değişmediyse. Yani iyi bir kullanıcı veya bunu ayarlayan bilgisayarcı modem arayüzü şifresini değiştirmedi ise şifre fabrika’dan çıkan ilk şifre olacağı için bunu kısa bir araştırma ile girebilirsiniz. Bunun için ilk olarak şifreyi yeni aldığımız modem’de hemen değiştirmemiz gerekir.

Adsl Modem Arayüz Şifresi Nasıl Değişir ? 

Peki Modem içine girdiğinde ne yapılır ? İnternet sağlayıcısının size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifresini öğrenerek kendi modeminizde kullanabilirsiniz.

Modem SSID şifresini veya port yönlendirmelerini değiştire bilirler. Böylece yapılmış tüm ayarlar zarar görmüş olur .

Mac Engellemeleri yapılmış ise bunları iptal edilebilir ve Diğer cihazların İnternet kullanımına açılması sağlanır.

Bu bunun gibi bir çok ayar ile oynanarak sizin İnternet kullanımınız ile birlikte ip adresiniz ile paylaşım dosyalarına erişilebilir.

DDOS engellemeleri yaptığınız’da , Güvenlik Duvarı ayarlar  tamamen değiştirebilirler. Bunu ben basit şekilde anlattım bunun için İnternet’de benim yaptığımın farklı yollarını veya bu metot deneyen programlar mevcuttur.

Not :  Eğer iş yeri ve eviniz de İnternet kullanılıyor iseniz ilk güvenliğiniz Modem güvenliği olsun çünkü İnternet açılan ilk kapı modem üzerinden geçtiği için sizin kapınız dır.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın