Sponsorlu Bağlantılar

RDP ( Remote Desktop Protokol ) – Uzak Masaüstü Bağlantısı Nedir – Nasıl Yapılır -Adem ÖCÜT

8.039 views
Sponsorlu Bağlantılar

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nedir ;

Bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara bağlanarak bağlandığınız bilgiyasarın masaüstünü kendi bilgisayarınız gibi kullanabilmenizdir. Bağlantı kurdukdan sonra kendi bilgisayarınızda yapmak istediğiniz tüm işlemleri bağlantı kurduğunuz bilgisayar üzerinde gerçekleştirebilyorsunuz.

Bu protokol  IT uzmanlarının ve Bireysel kullanıcıların işlerini  rahatlatmıştır. bu servis sayesinde bağlantı kurulmuş bilgisayara programlar kurabilirsiniz  teknik müdalede bulanabilirsiniz.

Senaryo 1 :

Siz X firmasında bir pazarlamacısınız ve  ürünlerini pazarlamak , satışdan sonra tahsilat , cari mutabakatlar yapmak için alana yada uzun yollara gidiyorsunuz. Gittiğiniz müşteri ile aranızda cari hesabda sıkıntı çıktı  bu konuda hesab extrasının yanında,  yanınızda bulunan laptop ile internet sağlacı ( winn ) sayesinde hemen Firmanızda Bulunan Server ( sunucu ) uzak masa üstü yaparak  müşterinin  carilerine ulaşıyor ve gerekli bilgileri aldıkdan sonra  hesab mutabakatı yapıyorsunuz.

Senaryo  2 :

Büyük bir şirketde Bilgi işlem uzmanısınız , şirketinizde bir adet server ( sunucu ) var be sunuculara bağlanmış 25 tanede kullanıcı bilgisayar var. Bilgisayardan birinde teknik bir sıkıntı çıktı ve bilgisayar kullanıcısı bilgisayarın yazıcısına yazdırmak için döküman yollayamıyor bu konuda 2 kat yukarında bulunan bilgi işlem uzmanı Alt katta inmeden uzak masaüstü bağlantı ile müdale edebiliyor.

 

RDP Bağlantısı  – Uzak Masaüstü bağlantısı nasıl Napılır.

1- Bağlantının yapılabilmesi için ilk önce Bilgisayarlara uzak Bağlantı izni verilmesi gerekir.

2-Bilgisayarların kullanıcı şifresi olması lazım ( yani bilgisayarınızı açtığnızda kullanıcı adı ve şifresi olması gerekir. )

 

Bağlantıyı iki şekilde yapılmakta aynı network içinde  ve internet üzerinden bağlantı yapılmaktadır.

Aynı Network içerisinde bağlantı IP adresini bağlanacak bilgisayar 192.168.2.xx gibi

internet üzerinden ise bağlanacağımız bilgisayarın internet İP adresini vermek gerekmektedir. ( 88.158.25.xx ) gibi yanlız bunun için  3389 portunun açık ve bağlantı yapılacak bilgisayarın iç Ip adresine ( 192.168.2.xx ) yönlenmiş olması gerekmektedir.

RDP Bağlantısı - Uzak Masaüstü bağlantısı

3 nolu Bilgisayardan 2 nolu bilgisayara uzak üstübağlantısı yapacağız. 

Bu video Adem ÖCÜT Tarafından Hazırlanmıştır.

internet Yoluyla Bağlanmak içinde Modem Yapılandırılması gerekiyor  yani bağlacak bilgisayarın türktelekomdan aldığı  Ip adresini bilmek gerekiyor bunu bağlantı yerine yazıp kullanıcı adı ile şifresini girmek yeterlidir.

Ekran Alıntısı

Modem yapılandırması için aşağıdaki video izleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

RDP ( Remote Desktop Protokol ) – Uzak Masaüstü Bağlantısı Nedir – Nasıl Yapılır -Adem ÖCÜT (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Merhabalar,
    Öncelikle paylaşımların için teşekkür ederim.Ben RDP konularını inceledim.Burda sormak istediğim uzak masaüstü yardımı ile İphone’la işyerime bağlanabilirmiyim.O konuda bir şey göremedim.Herhalde RDP için iki adet bilgisayar gerekiyor.Ben sigorta şirketinde çalışıyorum.Şirket kullandığımız bazı programlar ip kısıtlamalı dolayısıyla her yerde değil sadece ofiste bulunan sabit ipli bilgisayarlarla işlem yapabiliyoruz.Fazla uzatmadan cep telefonumla ofisdeki bilgisayarıma nasıl bağlanabilirim.Teamviwer v.b programları kullanıyorum ama çok verimli olmuyor sizde bilirsiniz.Bu bağlantıyı VPN ile yapabilirmiyim?

    Yardımlarınızı talep etmekteyim.

  2. uzak masaüstü bağlantısı Windows kendi özelliği olan bir yapıdır. RDP bağlantısı için modem içinden port yönlendirmesi yaparak bağlantıya izin verilir ayrıca bilgisayar kısmından bu özelliğin açık olması gerekiyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın