BRİTİSH SHORTHAİR ORTALAMA KAÇ YIL YAŞAR?

  • 07 Kasım 2021
  • 468 kez görüntülendi.
BRİTİSH SHORTHAİR ORTALAMA KAÇ YIL YAŞAR?

Sağlıklı bir British Shorthair yavru kedi sahiplendiğinizde, ömürlerini ve sizinle geçirecekleri süreyi merak edebilirsiniz. Kedilerin ömürleri yaşadıkları ortama, karşılaştıkları tehlikelere, beslenme şekillerine, ırklarına ve cinslerine göre farklılık göstermektedir.

Ortalama bir kedinin ömrü 15 ila 20 yıl arasında kabul edilmektedir. British Shorthair kedilerin ise yaşam süresi ortalama 12-14 yıl arası olduğu bilinmektedir. Fakat kedilerin yaşam sürelerinin hayat tarzlarına göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu tarihe kadar en uzun yaşayan kedinin 38 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Kedinizi kaliteli mamalar ile beslemek ve veteriner kontrollerini aksatmamak bu anlamda oldukça önemlidir.

Satılık British Shorthair ilanlarından kendinize bir dost edinmek istediğinizde kedinizin genel sağlık durumunu araştırmayı unutmamalısınız. British Shorthair fiyat bilgilerine baktığınızda da ortalamanın altında fiyatı olan kedileri sahiplenmeden önce dikkatli olmalısınız.

Kısırlaştırılmış British Shorthair Daha Uzun Yaşar mı?

Kısırlaştırılmış British Shorthair kedileri pek çok hastalığa karşı daha korunaklı ve güvenli hale geleceklerdir. Kısırlaştırılmış kediler diğer kedilere oranla daha uzun bir ömür yaşamaktadır. Kısırlaştırılmış kediler korundukları hastalıklar sayesinde 17 ila 20 yıl arası uzun ve sağlıklı bir ömür yaşayabilirler.

 

British Shorthair Yaşam Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Hastalıklar: Özellikle British Shorthair kedi sahiplenme ile kedilerinin genetik hastalıklara yatkınlık gösterdiği bilinmektedir. Kediler sonradan oluşan ya da kalıtsal hastalıklara sahip olabilir. Kedinizi belli aralıklarla veterinere götürmeniz bu hastalıkları öğrenmenize ve kısa sürede tedavi sağlamanıza neden olacaktır. Bu sayede kedinizin ortalama yaşam süresini uzatabilirsiniz.
  • Şişmanlık/Obezite: British Shorthair kedileri sessiz ve sakin yapıları ile bilinmektedir. Bu nedenle kilo kontrolü sağlanmazsa kilo almaya çok meyilli hale gelirler. Şişmanlık ve obezite kedilerin ortalama yaşam süresini azaltan bir rahatsızlıktır. Kedinizin yanlış beslenmesi ve az hareket etmesi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kedinizin ne yediğine ve ne miktarda yediğine dikkat etmelisiniz. Gerekirse kedinize uygun bir diyet programı oluşturmalısınız.
  • Kazalar: Kediler doğaları göre hareketli ve aktif canlılardır. Bu nedenle başlarına herhangi bir kaza gelmesi oldukça olasıdır. Kedinizi tehlikeli durumlardan korumak için hep kontrol altında tutmalı ve evinizi ona göre düzenlemelisiniz. Bu sayede kedinizin ömrünü de uzatabilirsiniz.

 

 British Shorthair Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Tanımak: Kedinizi tanımanız ve davranışlarının sebebini anlayabilmeniz, ihtiyaç duyduğu konuları da anlamanıza sebep olacaktır. Kedinizde meydana gelen herhangi bir farklılık, yaşadığı bir problemi ya da sağlık sıkıntısını ifade ediyor olabilir.

Beslenme: Kedinizin beslenme programını haftalar halinde bölmelisiniz. Kedinizin sağlıklı ve düzenli beslenmesi önemlidir. Gerekli vitamin ve besin değerlerini seçtiğiniz mama sayesinde alabilirler. Bu nedenle British Shorthair kedinize özel bir mama tercihinde bulunmalısınız. Kedinizin su kabının boş kalmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin de yeterli miktarda sıvı tüketmeleri vücutlarını temizlemektedir.

Kontroller: Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve hastalıklardan korunması için belli aralıklarla yaptırmaları gereken aşılar bulunmaktadır. Bu rutin kontrolleri aksatmamak ve kedinizin veteriner ziyaretlerini ihmal etmemek önemlidir.

Kilo Kontrolü: Kediniz yanlış beslenme sonucu obezite problemleri yaşayabilir. Kedinizin sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için ideal kilolarını korumaları önemlidir. Yüksek kilo kediler için zararlı olduğu gibi kedinizin aşırı zayıf olması da bir sorun olarak görülmelidir.

Egzersiz: Kedilerin de belli aralıklarla egzersiz yapmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Gün içerisinde sevdiği oyunları oynamak için onu teşvik etmeniz faydalı olacaktır. Böylece daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

Sevgi: Kedinizle ilgilenmeniz ve ona gösterdiğiniz sevgi, yaşam süresini doğrudan etkilemektedir. Kediler kendilerini duygusal olarak mutlu ve iyi hissettiklerin de psikolojik anlamda da daha sağlıklı olurlar. Böylece genel sağlık durumları daha iyi duruma gelmektedir.

650+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

650+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu