Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Bir Ram { Bellek } Alınırken Neye Dikkat Edilir..?

394 views
Sponsorlu Bağlantılar

Ram ( Bellek ) Random Access Memory yani Türkçe karşılığı ile rast gele erişim belleğidir. Ne işe yarar derseniz kısa bundan bahsetmek istiyorum. Geçici bellek olan Ram ler bir programı çalıştırdığınızda geçici olarak okunan bilgiler buradan alınır ve program çalışmaya başlar , Ram kapasitesi ne kadar yüksek olursa bilgisayarınızın performansı da o kadar iyi olacaktır.

Zaman ile bilgisayarınıza yüklediğiniz programların kullanımı ile bilgisayarınızda performansı düşebilir karar vererek bilgisayarınıza yeni bir Ram eklemek ihtiyacı duyabilirsiniz. Bilgisayarınız performansını artırmak için yeni ekleyeceğiniz rami almak için nelere dikkat ederiz ?

Şimdi konumuzda ram alımı yapılırken dikkat edilecek bazı hususlar vardır bunlar aşağıda sırası ile belirtmek isterim ;

  • İlk önce ram belleğinizin kapasitesini öğrenin bunun için bilgiler özellikleri için Buradan konuyu inceleyin.
  • Ram ihtiyacınızı belirleyiniz. Ram ihtiyacınızı nasıl belirlersiniz. Bilgisayarın anakart modelini öğrenmeniz gerekeceksiniz. Anakartın özelliklerini İnternet üzerinden araştırınız ve kaç GB kapasiteye kadar desteklediğini öğrenir. Bu önemlidir.
  • İşletim sisteminin kaç bit olduğunu öğrenin eğer 32 bit işletim sistemi kullanıyor iseniz 3 GB Ram Belleği kadar destekleyeceği için  fazlasını almanıza gerek kalmayacaktır.
  • 64 bit işletim sistemleri için anakartın desteklediği sınırlar dahilinde alabilirsiniz. ( Önemli )
  • Ram ( Bellek ) frekansı ve hangi  tip olduğunu Cpu-z programı ile öğrenebilirsiniz veya Anakartın Markasına göre İnternet üzerinden öğrene bilirsiniz. anakartınız Hangi Frekansa kadar desteklediğini ve ram tipine göre alabilirsiniz.
  • Ram Tipi olarak DDR2-DDR3  olarak anakartın desteklediği ram tipini alacaksınız. Ram tipleri farklı olursa Anakart slot yerlerine takamazsınız .
  • Anakartın desteklediği frekansın en üst seviyesi desteklemediği için örnek ; Anakartınız 533 frekansına kadar destekliyor ise siz buna 677 frekansı takarsanız 533 frekansına kadar destekler.
  • Bu özellikler dikkat etmeniz gerekmektedir.

ANAKARTIN MARKA MODELİNİ BURADAN ÖĞRENİN

Uzun lafın kısası Anakart burada önemlidir . Ram bellek alacağınız zaman Anakart  ile uyumlu olması gerekmektedir. Anakartın desteklediği ölçülerde ve işletim sistemin yapısına göre ( 3 Madde ) göre  ram almanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın