Sponsorlu Bağlantılar

WordPress Nedir?

42 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, şimdiye kadar hep wordpress kurulumu, wordpress eklentiler, wordpress hataları konusunda bahsettikte hiç wordpress nedir konusunda bir yazımız olmamıştı. Bu konumuzda wordpress konularımızın ilk konusu olan wordpress ne demek buna değineceğiz.

WORDPRESS

GPL ( Genel Kamu Lisansı ) altında lisanslı PHP ve MySQL üzerine kurulmuş açık kaynaklı kişisel bilgi yayınlama platformudur. GPL hakkında geniş bilgi için “https://tr.wikipedia.org/wiki/GNU_Genel_Kamu_Lisans%C4%B1” adresi üzerinden ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

WordPress sistemi oldukça esnek ve hızlı bir yapıya sahip olduğu için tercih sebebi olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte değiştirilebilir bir yapıya sahiptir tema, eklenti desteği WordPress kullanımı için ilk tercihler arasındadır.

WORDPRESS TERCİH EDİLME SEBEBLERİ

 • WordPress bilgisayarınıza veya sunucuya kolaylıkla kurulmaktadır. Bunun için aşağıda linkten konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bilgisayara wordpress nasıl kurulur

 • Kendiniz wordpress sayfamıza makale yazabileceği gibi kullanıcı hesabı oluşturarak diğer kişilerinde yazılar yazmasını sağlayan bir alt yapıya sahiptir.
 • Oluşturulmuş bir şablon altında yazılarınızı yazabilir, derleyebilir, düzenleyebilir ve yazınızı internette görünmesi için yayınlayabilirsiniz.
 • WordPress nedir konusunda diğer bir önemli başlığımız işletmenize uygun binlerce temayı nette ücretli veya ücretsiz olarak bulabilirsiniz bulduğunuz bu temaları wordpress kolayla kurarak kullanabilirsiniz.
 • Kullanıcı arayüzü sayesinde temaları, eklentileri, yazıları, kullanıcıları ve diğer ayarları kolaylıkla yapabileceğiniz bir admin paneline sahip olabilirsiniz.
 • Kullanımına göre kodlamaya sahip eklentiler ile kullanımı, ziyaretçi tepkimesine sahip olabileceğiniz eklentileri kolaylıkla kurarak kullanabilirsiniz.

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur

 • FTP protokolüne ihtiyaç olmadan dosyalarınızı, temaları, eklentileri yükleme, indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. FTP ( File Transfer Protocol ) kullanımı için Cpanel’den veya FileZilla yazılımı ile kullanıcı adı ve şifreniz ile bağlanarak da dosya yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

FTP Nedir?

 • İçeriklere parola koymanız halinde parolayı bilen özel kişiler okuyabilir.
 • Önceden hazırlanmış makaleleri ileri zamanlarda sizin belirlediğiniz gün, ay, yıl, saatlerde otomatik içerik paylaşma [ planlı gönderim ]ile paylaşabilirsiniz.
 • Diğer bloglardan WordPress alt yapısına kolaylıkla yazılarınızı, makalenizi aktarabilirsiniz.

Yazıları dışa aktar – yazıları içeri aktar

 • Esneklik; Sonradan indireceğiniz temalar, eklentiler, araçlar ile wordpress ihtiyacınıza göre özelleştirmesini yapabilirsiniz.
 • Kullanım; Kolay bir kurulumu, kullanışlı bir arayüz olduğu için yönetimi kolaydır.
 • Geniş bir kullanım kitlesine sahip olduğu için yaşanan sorunları resmi blog sayfasından veya nette aramayla sorunları kolaylıkla çözebilirsiniz. WordPress topluluğuhttps://tr.wordpress.org/plugins/category/discussion-and-community/ adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Yukarıda genelini saydığımız wordpress kullanmak için nedenleri başlıklarıyla vermeye çalıştık bunun dışında burada yazamadığımız diğer kullanım kolaylıkları için takipte kalabilirsiniz.

Bundan sonraki konumuz wordpress kurmayı tercih ettiğiniz peki hangi wordpressi kuracaksınız? WordPress.org ve wordpress.com hangisini tercih etmeniz gerekiyor bunu da diğer konumuzda vereceğiz. 

Bu konumuzda wordpress nedir konusunda siz takipçilerimize bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız veya %25 indirimli ücretli wordpress kurulumu için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın