Sponsorlu Bağlantılar

wordpress.org mu wordpress.com mu

38 views
Sponsorlu Bağlantılar

Önceki konumuzda wordpress nedir konusunda bilgilendirme vermeye çalışmıştık. Bu konumuzda ise wordpress.org mı wordpress.com mu hangisini tercih etmek gerekir? Bu sizlere bu yazımızda tablo şeklinde anlatmaya çalışacağız.

Bir blog sitesi açmaya karar verdiniz ama tereddüt halindesiniz hangi wordpressi kurmak gerekecektir. WordPress.org ve wordpress.com konusunda kararsınız kaldınız bir nevi kafanız karıştı ikisi arasında farkları aşağıda tabloda sizlere vererek doğru tercih etmeniz için tavsiye niteliğinde bu yazımızı okumaya devam ediniz.

WORDPRESS COM MU WORDPRESS ORG MU HANGİSİ TERCİH ETMELİYİM

Bunların ikisi de aynı site gibi algılanmasına rağmen aralarında hizmet farklılığı göstermektedir. Bu hizmet farklıları aşağıda listeden okuyabilirsiniz.

WORDPRESS.COM

Fiyatı; Ücretsiz

Yazılım İndirme; Hayır

Hosting Gereksinimi; Hayır

CSS Kontrolü; Yıllık 15 USD civarı

Şablon Erişimi; Hayır

Widget Erişimi; Evet ( kenar çubukları )

RSS Besleme; Var

Kodlama Erişimi; Hayır

Eklenti Yükleme; Hayır

Tema Kurulumu; Hayır

Çoklu Yazar Desteği; Var

Sınırsız sayıda içerik paylaşımı sınırsızdır. 

Ücretsiz hosting yani sitenizin barındırma alanını sağlan bir blog sayfadır. Bunun dışında sınırlı sayıda tema desteği sunmaktadır. İstenilen eklentileri sitenize kuramazsınız. Bunlarda olumsuz yönleridir. Eğer basit bir site, sayfa oluşturmak amaçlı düşünüyorsanız ve aylık hosting ücreti ödemeden tek sayfa düşünen kullanıcılar için ideal olabilir. Zamanla siteniz büyüdüğünde ziyaretçi sayınız arttığında bu size yetmeyecektir.

WORDPRESS.ORG

İşlerinizi profesyonel olarak düşünüyorsanız sınırsız sayıda ücretli veya ücretsiz tema kullanabileceğiniz, eklentiler kurabileceğiniz, kök dosyalara erişerek içeriklere müdahale edebileceğiniz indirmesi ücretsiz fakat kullanımı için hosting ihtiyaç duyulduğundan aylık ücret ödemeniz gereken bir platformdur.

Satın alacağınız bir alan içeriğini barındırmak için hosting satın almanız gerekecektir. Piyasada yüzlerce bulabileceğiniz hosting firmaları mevcuttur bunlardan bizim kullandığımız tavsiye ettiğimiz firmalar arasında uygun fiyatlara https://www.veridyen.com/aff.php?aff=333 adresinden erişim sağlayarak alım yapabilirsiniz. WordPress kurulumundan ve ana kök dosyaların tüm sorumluluğu size aittir.

Fiyatı; Ücretsiz

Yazılım İndirme; Evet ( “https://tr.wordpress.org/download/” )

Hosting Gereksinimi; Var

CSS Kontrolü; Var

Şablon Erişimi; Var

Widget Erişimi; Evet

RSS Besleme; Var

Kodlama Erişimi; Var

Eklenti Yükleme; Var

Tema Kurulumu; Var

Çoklu Yazar Desteği; Var

Dikkat ederseniz tüm özellikleri aktif halde bulunmaktadır. Yukarıda özelliklere baktığınızda mantıken ORG tercih edilmektedir. Fakat WordPress.org kurulumu için bir sunucuya ihtiyaç duyulacağı için maliyetlidir.

Bunun yanında iş kollarına göre, nakliye, doktor, avukat, teknoloji ve diğer iş kollarına göre yüzlerce kurumsal temalar ve diğer temaları yüklemekte kullanmakta sorun yaşamayacaksınız. Sürüm güncellemeler mevcuttur. SSL sertifika desteği sunmasıyla olumlu yönleri ağır basmaktadır. Hiçbir kodlamaya bilginiz olmadan kolaylıkla tema, eklenti kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Siteniz için periyodik bakımın yapılması, yedeklenmesi için teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunları ilerleyen konularımızda sizlere vermeye çalışacağız. Bizi takipte kalabilir e-posta abonesi olarak konulardan haberdar olabilirsiniz.

Yukarıda siz takipçilerimize wordpress.org mu wordpress.com mu hangisini tercih etmeliyiz, tavsiye edilir bunu sizlere anlatmaya çalıştık yeni başlayacak kullanıcılara %25 indirimli olarak ücretli wordpress kurulumu sizler için yapmaktayız. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın