Sponsorlu Bağlantılar

Ön Bellek ( Cache Memory ) Nedir ve Ne İşe Yarar?

707 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda  Ön Bellek ( Cache Memory ) Ne olduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İşlemci ile Ana Bellek Arasında tasarlanmış ve verilerin hızlı bir şekilde erişimi sağlamak amacı ile geliştirilmiş bellek türüdür.

Şimdi Ön Belleği kısaca anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacak olursak ; Bilgisayarınızda bir oyun açtınız Bu oyun Disk üzerinde kayıtlı olduğu için Ram ( Bellek ) tarafından geçici hafıza üzerine alınır ve oyun buradan işlemciye bilgiler gönderilir ve okunarak oynanmaya başlar işte burada bu oyun bilgileri daha hızlı okunması bilgilerin işlenmesi için İşlemci Ön Belleği ( Cach ) tarafından tutularak Bellek <==> İşlemci arasında Ön bellek yani Cach Belleğe alınarak hızlı bir şekilde okunmasını sağlayan bellektir.

Bir İşlemciyi ( Cpu ) incelerken yani satın alınırken yada araştırma yaparken karşınıza İşlemci Ön Belleği ( cach ) belleği olarak Level1 ( L1 ) ve Level2 ( L2 ) görebilirsiniz . Peki bu Nedir ?

Level 1 Nedir ? İşlemci ihtiyaç duyduğu komutu ilk önce Level 1 ön belleğinde arar eğer burada bulamaz ise Level 2 ön belleğine bakar aradığı komutu burada da bulamazsa Ram ve HDD kontrol eder burada Level 1 ön belleği işlemci bilgisayarın hızı içinde önemli bir etkendir.

Ön bellek ( Cach Memory ) kısaca Özetlemek gerekirse ;

Bilgisayarın beyni olan Cpu ( İşlemci ) verileri hızlı bir şekilde işlemesi ve performansı etkilemesi yönü ile cach memory ( Ön Bellek ) Bilgisayarımızın performansını doğrudan etkiyen bir bellek türüdür. O yüzden iyi bir İşlemci seçerken Cach Memory ( Ön Bellek ) fazla olmasına dikkat ediniz.

Tags – Etiketler ;

ön bellek nedir , ön bellek ne işe yarar , cach bellek nedir , cach hafıza nedir , cach memory nedir , cach memory ne işe yarar , Level 1 ( L1 ) Nedir , Level2 ( L2 ) nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın