Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Office Excel boş hücre { boşluksay } saydırma

254 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Microsoft Office Excel kullananlar için boşluksay formülü kullanarak bir sütünde, kolonda, tablo içerisinde ne kadar boşluk olduğunu bulmak için kullanılan formülümüz hakkında bilgi vereceğiz.

İngilizce countblank excel bu şekilde geçmektedir. Türkçe olarak kullanılan boşluksay excel üzerinde kullanmak oldukça kolaydır.

Boş hücreleri saymak için kullanılan formül ( =boşluksay(C7:C13 ) şeklinde kullanılmaktadır. Şimdi bununla ilgili olarak aşağıda örnek resimde de olduğu gibi kullanımı anlatarak daha iyi anlamanızı sağlayalım.

EXCELDE BOŞLUK SAYDIRMA

Yüzlerce kişinin olduğu tabloda, girenler çıkanlar silinenlerin olduğunu düşünürsek boş bırakılan alanları bulmak için bu formülü kullanabiliriz.

Daha önceki konularımızda boş hücreleri silme konusunda da ayrıca bir anlatım olmuştu. Bunu da aşağıda yazımızda ayrıca inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Yazı; Excel toplu boş hücreleri silme

Şimdi aşağıda resimde de görüldüğü gibi bu formülün kullanımı hemen anlatarak ile başlayabiliriz.

Yukarıda tabloda Adı geçmeyen silinmiş kişileri yani hücrede boş bırakılan boşlukları saymak için kullanılan formül olarak boşluksay (hangi hücreleri kontrol edecekseniz orayı seçin ) böylece boş geçen hücrelerde sayı 2 olarak formülümüzü verecektir.

TAVSİYE VİDEO;

Excel de boşlukları saymak için bu şekilde basit adımlarla bulabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan bu formül ile işlemlerini yapabilirsiniz.

Bu konumuzda excel boşluk sayma, excel boşluksay konularında bilgi vermeye çalıştık. Konumuz ile alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın