Sponsorlu Bağlantılar

Xiaomi Gizli özellikleri

4.044 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Xiaomi telefonun gizli özelliklerini sizler için bir arada derledik. Yakın zaman geçmişi olan Xiaomi firması Nisan 2010 kurulan Pekin menşei bir firmadır.

Yakın zamana dayan bir firma, şimdi dünya devlerine kafa tutarak ürettiği telefonlar ile rekabet içindedir. Ürettiği cihazlarda öyle özellikler var ki, kullanıcılarını ve yakından takip eden takipçileri için cezbetmektedir.

Bu yazımızda Xiaomi gizli özellikleri nasıl açılır, gizli özellikleri nelerdir bu yazımızda sizlere bunları derledik. Şimdi Xiaomi kullanıcıları için bu özellikler nasıl kullanılır, nasıl aktif edilir bunları hep birlikte inceleyelim.

XİAOMİ BİLİNMEYEN GİZLİ ÖZELLİKLERİ

Xiaomi gizli özellikleri aktif etmek için şimdi aşağıda adımlardan başlayarak iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayalım.

YOUTUBE MÜZİKLERİ ARKA PLANDA İZLEME

Bilindiği gibi Youtube reklam gelirleri nedeniyle arka planda müzik dinlemeyi kendi uygulaması üzerinde izin vermemektedir. Bu nedenle Xiaomi Müzik uygulaması ile Youtube müzikleri arka planda dinleme imkânı sunmaktadır.

  • Müzik Uygulaması açınız
  • Uygulamanın güncel olduğundan emin olunuz
  • Sağ alt kısımda izle butonu görülmesi gerekmektedir. Eğer bu izle butonu yoksa o zaman sol menüde Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > Çevrim içerik hizmetleri ayarını aktif ediniz.
  • Daha sonra uygulamayı kapatın ve yeniden açtığınızda Uygulama içinde İzle Menüsü gelecektir.
  • İzle butonu bastığınızda Youtube üzerinden müzikleri listelenecektir.
  • İstediğiniz müziği arama yaparak da bulabilirsiniz. Bundan sonrası artık uygulamaları kullanarak arka planda dinleyebilirsiniz.

Xiaomi gizli özellikleri arasında diğer bir özelliğimiz yazıları sağa yaslama bunlar genellikle Arapça için kullanılmaktadır. Ama kullanıcıların istediğine göre farklı amaçlar içinde kullanabilir.

 XİAOMİ YAZILARI SAĞA YASLAMA

Xiaomi geliştirici özelliğini aktif ettiniz bundan şu adımları gerine getirerek yazıları ekranın sağına yaslayarak kullanabilirsiniz.

  • Ayarlar
  • Ek ayarlar
  • Geliştirici Seçenekleri
  • RTL ekran düzeni yönünü zorla ( aktif et )

Bu özelliği aktif ettiğinizde yazıları ekranın sağına yaslayarak kullanabilirsiniz. Buda farklı bir gizli özellik olarak kullanabilirsiniz.

XİAOMİ SAHTE KONUM ÖZELLİĞİ

 Aslında bu çoğunuzun ilgisini çekmiştir. Sahte konum özelliğinde üçüncü parti uygulamalara buradan izin verilerek kullanabilirsiniz.

Mesela sahte konum özelliği ne işe yarayacaktır. Android Google Play üzerinden indireceğiniz Sahte Konum ( Fake GPS ) uygulamasını belirlediğiniz bir konuma ayarlayarak çalıştırdığınızda Swarm, Facebook, Letgo gibi konum üzerinden çalışan programlar sizi o lokal yerde gösterecektir. Böylece bulunduğunuz yerin dışında istenilen yerdeymiş gibi görüneceksiniz.

Bunun için yapmanız gereken şey Geliştirici Ayarlarını açarak şu adımları takip ederek Fake GPS gibi uygulamalara izin vererek kullanabilirsiniz.

Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Sahte konum uygulaması seçin > Buradan sahte konum uygulamalarını seçerek izin vererek kullanıma başlayabilirsiniz.

SEÇ VE DİNLE ÖZELLİĞİ

Xiaomi gizli özellikleri arasında seç ve dinle özelliği yolda giderken, dinlenirken veya farklı nedenlerle haberi sadece dinlemek istediğinizde ekranda yazıları okuyarak dinlemenize yardımcı olacaktır.

Ekranda belirli öğeleri parmağınız ile seçerek bunları sesli olarak dinlemenizi sağlamaktadır. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar > Ek Ayarlar > Erişilebilirlik > Seç ve Dinle özelliğini aktif ettiğinizde seçili alanları okuyabilirsiniz.

Özelliği aktif ettiğinizde Ekranın altında erişilebilirlik düğmesi görünecektir. Bu düğmeye dokunduğunuzda aktif olarak ekrandaki yazıları okuyabilirsiniz.

Ekran yazılarını okumak için kullanılan Xiaomi Seç ve Dinle özelliği oldukça işe yarayan bir özellik olarak kullanılmaktadır.

XİAOMİ UYGULAMA GİZLEME

Xiaomi gizli özelliklerinden biride uygulama gizleme özelliğidir. Eğer bir uygulamayı telefondan kaldırmadan gizleyerek kullanmak istiyorsanız o zaman uygulama gizleme özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Kilidi özelliğini kullanabilirsiniz.

Uygulama kilidi ile şifre, parmak izi, yüz tanıma ile 14 kadar uygulamayı kilitli bir şekilde koruyarak saklayabilirsiniz. Ayrıca uygulama gizleme yaptığınızda bu uygulamalardan bildirimde almayacaksınız. Uygulama gizlemede başarılı bir özellik olarak kullanılmaktadır.

FOTOĞRAFLARDA İSTENMEYEN OBJELERİ SİLME

Xiomi telefonlarda gizli özelliklerden biride çektiğiniz fotoğraflarda veya telefona yüklediğiniz fotoğraflarda istemediğiniz yerleri silmek için kullanabileceğiniz özelliktir.

Bu özelliği pek bilen olmayabilir fakat bu yazımızı okuduktan sonra bu özellik oldukça işinize yarayacaktır.

Galeriye giriniz > Düzenlemek istediğiniz Resmi seçiniz > Düzenle > Sil > fotoğraflar için çektiğiniz obje üzerine parmağınızla maviye boyayın, işaretleyiniz ve tamam dediğinizde istenmeyen objeleri kaldırarak, silebilirsiniz.

Burada sileceğiniz objelerin yanında veya başa fotoğraflarla karışmamış olmaması daha iyi sonuçlar verecektir. Kullanımı oldukça kolaydır.

Böylece Xiaomi Fotoğraflarda istenmeyen nesneleri kaldırabilirsiniz. Fotoğraflarla uğraşanlar için oldukça başarılı bir uygulamadır.

XİAOMİ GELİŞTİRİCİ SEÇENEKLERİNİ AÇMA

Xiaomi geliştirici seçenekleri ne işe yarar? Android de bazı özellikler kullanıcılara direk olarak açıldığı gibi bazı özelliklerde sonradan açılmak üzere gizlenmiştir. Geliştirici özelliğini aktif ettiğinizde Android cihazınızda bazı özellikleri kullanabilir, görünümleri değiştirebilir veya donatımsal özellikleri değiştirebilirsiniz.

Xiaomi Geliştirici seçenekleri özelliğini etkinleştirmek için Telefonun Ayarlar > Telefon Hakkında > MIUI Sürümü üzerine gelerek hızlıca dokunuşlar yaparak Xioami geliştirici seçeneklerini açıyoruz. Buradan tekrar Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Ayarları > Buradan işinize yaracak özellikleri görebilirsiniz.

İstenilen özellikleri kullanmak üzere açıp kapatarak, Geliştirici Ayarlarını kullanabilirsiniz. Yukarıda konumuzda da yazıları sağa yaklaştırma RTL Ters özelliği de kullanmak için Xiaomi Geliştirici özelliklerini aktif edebilirsiniz veya sahte konum özelliğini kullanmak için Xiaomi Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek gerekecektir.

TELEFON HAKKINDA GENİŞ BİLGİ ALMA

 Bir üst konumuzda Xiaomi geliştirici seçenekleri ayarlarını aktif etmiştik. Şimdi bu Xiaomi saklı özellikler hakkında ise Telefon bilgisi özelliği öğrenme için Ayarlar > Telefon Hakkında > Tüm özellikler > Dahili Depolama > bu özelliğin üzerine gelerek hızlı dokunuşlar yaparak telefon bilgisi özelliğini görebiliyoruz.

Telefonda kullandığınız SİM 1 veya SİM 2 kullanıyorsanız bu operatörler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için SİM 1 veya SİM 2 dokunarak bilgi edinebilirsiniz.

Burada Ayrıca WİFİ İNFORMATİON kısmından Wi-Fi ayarlarını görebilirsiniz. Hangi ağa bağlısını, ne kadar ping süresi var bunları hep görebilirsiniz.  Telefon hakkında geniş bilgileri buradan görebilirsiniz.

XİAOMİ BÜYÜTME ÖZELLİĞİ

Bu özellik genelde görme konusunda zorluk çekenler için son derece kullanışlı bir özelliktir. Bu özelliği aktif ettiğinizde ekrana iki kere dokunduğunuzda yazıları büyüterek okumada zorluk çeken kullanıcılar için işe yarayacaktır.

Büyütme özelliğini aktif etmek için Ayarlar > Ek Ayarlar > Erişilebilirlik > Büyütme > bu adımları takip ederek gelebilirsiniz.

Karşınıza iki seçenek gelecektir. Üç kez dokunarak büyütme ve Kısayolla büyütün adımları ile ekranda yazıları büyütmeniz istenebilir. Üç kez dokunduğunda ayarını aktif ettiğinizde parmağınızla ekrana üç kez dokunduğunda büyütme yapacağı gibi, kısa yol ile büyütmede ekrana istenilen yere dokunduğunuzda iki kere dokunmanız ile yazıları büyültebilirsiniz.

Böylece ekrandaki yazıları büyülterek okumada zorluk çekiyorsanız kolaylıkla ekran yazılarını okumanız için kullanabilirsiniz.

XİAOMİ ERİŞİLEBİLİRLİK MENÜSÜ AÇMA

Bu özelliği aktif ettiğinizde ekranın alt kısmında Home tuşu yanında erişilebilirlik kısayolu gelecektir. Bu kısa yol ile telefonun hızlı menülerini bulabilirsiniz.

Google Asistan, Erişilebilirlik Ayarları, Güç, Ses, Son Kullanılanlar, Kilit Ekranı, Geçişler, Bildirimler, Ekran Görüntüsü gibi hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Böylece hızlı adımlarla kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

 Bunu aktif etmek için Ayarlar > Ayarlar > Ek Ayarlar > Erişilebilirlik > Erişilebilirlik Menüsü bu adımları takip ederek menüyü aktif edebilirsiniz. Bu da farklı bir Xiaomi gizli özellikler arasında yerini almaktadır.

XİAOMİ FOTOĞFRAFLARI GİZLEME

 Bir diğer gizli özellikler arasında fotoğraf veya video gizleme özelliğidir. Böylece bir başkasının galeride görmesini istemediğiniz fotoğrafları gizleyebilirsiniz.

Dosya Yöneticisi > Galeride iken parmağınızla yukarıdan aşağı bastırarak çektiğinizde > Gizli dosyaları görüntüleyin gelmektedir.

Buraya bir şifre atayın Gizli uygulama klasörüne gizlemek istediğiniz fotoğrafları işaretleyerek > Daha Fazla özelliği > Gizle ile fotoğrafları bu klasör içine saklayabilirsiniz.

Tekrar gizledikten sonra resim galerisinden baktığınızda artık bu resimler, videolar veya belgeler gizlenmiş olacaktır.

Tekrar fotoğrafları gizlilik özelliğini kaldırmak için dosya yöneticisi > gizlilik özelliğini kaldırmak için fotoğraf üzerine gelerek gizli özelliğini kaldırabilirsiniz böylece tekrar fotoğraflar görünür hale gelecektir.

XİAOMİ TUŞ KISAYOLLARI

Ayarlar > Ek Ayarlar > Tuş Kısa yollarını göreceksiniz. Burada beş veya altı ayarı göreceksiniz. Ekranı kapatmak için, Fotoğraf Kamerasını açmak için ve una benzer özellikleri çalıştırmak için kısayol atabilirsiniz.

Hızlı erişim tuşu olarak da kullanabileceğiniz bu özellik oldukça işinize yaracaktır. Bunu da Xiaomi özelliği olarak notlarınız arasına alınız.

XİAOMİ EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA

Android telefonlarda da ekran görüntüsü alma işlemini farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bunun için üç parmağınızı yukarıdan aşağı doğru bastırarak çektiğinizde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun dışında denetim masasını kullanarak yukarıdan aşağı çektiğinizde denetim masasında ekran görüntü çekmek için kısayol kullanabileceğiniz gibi son olarak;

Yukarıda Kısayol atama menüsü üzerinden atayacağınız bir tuş takımını kullanarak da ekran görüntüsü çekebilirsiniz.

MEVCUT UYGULAMAYI KAPAT

 Bu özellik uygulamaları zorla kapatmak için kullanılır, yani zorla kapatma gibi genelde oyun oynarken çıkışlarda zor olduğu için uzunca geri tuşuna bastığınızda uygulamalar kapanacaktır. Windows Görev yöneticisinde “görevi sonlandır” gibi aynı işlem yapmaktadır.

XİAOMİ TEK EL ÖZELLİĞİ

Ekranın geniş olması nedeniyle parmaklarımız yetişemez bunun için İphone da olduğu gibi home tuşuna parmağımızı çift basıp çektiğimizde ekran aşağı doğru indiği gibi Xiaomi de tek el özelliği kullanarak ekranı küçültebilirsiniz.

Ayarlar > Ek Ayaralar > Tuş kısayol > Tek el modu özelliğini ayarlarını açtığınızda ekranın home tuşu sağa veya sola doğru çektiğinizde tek el modunu aktif hale getiriyoruz. 3,5 inç, 4 inç ve 4,5 inç olarak ayarlayabilirsiniz.  Böylece büyük ekran da kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

WİFİ PAYLAŞMA ÖZELLİĞİ

Kablosuz ağ özelliğini kullanıyorsunuz bağlısınız fakat Wifi şifresini bilmiyorsunuz. Bunu bir başkasıyla paylaşmak istediğinizde şifre girmeden kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Ayarlar > Wifi > Bağlı olduğunuz Wifi ağ üzerine bir kere parmağınızla dokunduğunuzda bir kare kod çıkacaktır. Bu kare kodu diğer telefondan okuttuğunuzda bağlan menüsü üzerinden dokunarak hızlı bir şekilde telefonu Wifi bağlanabilirsiniz.

Burada hangi ağ, ağ protokolü ve ağ şifresi yıldızlı olarak görülmektedir. Yıldızlı ağ şifresine dokunduğunuzda da şifreyi de göstermektedir.

UYGULAMA PAYLAŞMA

Xiaomi bir diğer gizli özelliklerinden biride uygulama paylaşma özelliğidir. Bu özellikte uygulama paylaşma özelliği Store üzerinden bulamadığınız veya hızlı bir şekilde uygulamayı paylaş ile indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için ana ekrana bir uygulama üzerine gelerek parmağınızla uygulamanın üzerine bastırdığınızda küçük menüler açılacak buradan paylaş dediğinizde paylaş dediğinizde WhatsApp veya herhangi bir diğer iletişim aracı ile uygulamayı paylaşabilirsiniz.

Bu özellikte sistem uygulamalarını paylaşamıyorsunuz. Buna örnek telefon veya mesaj özelliği üzerine bastığınızda paylaşamazsınız. Bunu gönderebilmek için ShareMİ özelliğinin olması gerekmektedir. 

ÇİFT UYGULAMALAR

Xiaomi’de çift uygulamalar nedir, bu çift uygulamalarda birden fazla uygulamayı kullanmak istiyorsanız bu çift uygulamalar üzerinden kullanacağız çift uygulamaları aktif etmeniz gerekecektir. Ayarlar > Uygulamalar > Çift Uygulamalar > Buradan aynı uygulamayı telefonunuzda birden fazla kullanmak istiyorsanız aktif ederek açabilir ve kullanabilirsiniz.

Mesela iki Facebook hesabınız var uygulamayı ve internet tarayıcı üzerinden açıyorsunuz çift uygulamalarda aynı cihazda birden fazla uygulamaya izin vererek iki ayrı hesabınızı ayrı uygulamadan kullanabilirsiniz.

Çift uygulamalarda ikinci uygulamalarda çift uygulama simgesi görünecektir. Bu çift uygulamaları yine aynen çift uygulamalar üzerinden kapatarak tümünü silebilir veya uygulama kaldır ile tek tek de silebilirsiniz.

HIZLI ERİŞİM TUŞU

İphone olduğu gibi hızlı erişim tuşlarını aktif ederek bir kısayol ile kolaylıkla ayarlara ulaşabilirsiniz. Ayarlar > Ek Ayarlar > Hızlı Erişim > tuşu aktif ettiğinizde bu ayarları kendinizde kişileştirebilirsiniz. Sağ köşe bir kısayol tuşu görünecektir. Kontrol panel çubuğunda ayarları bu alandan görüntüleyebilirsiniz.

EKRAN KISTIRMA ÖZELLİĞİ

Xiaomi has bir özelliklerden biride ekran kıstırma özelliğidir. Bu özelliği iki parmağınızla aşağıdan ve yukarıdan tutarak merkeze doğru çektiğinizde ekran küçülecektir. Burada ekran kıstırma işlemini yaptınız da duvar kağıdı, araçlar gibi ayarlara kolaylıkla uğraşabilirsiniz. Ayrıca ekrana araçlar da eklenebilmektedir.

XİAOMİ İKİNCİ ALAN ÖZELLİĞİ

 Xiaomi gizli özelliklerinden biride ikinci alan özelliğidir. Ayarlar > Özel Özellik > İkinci Alan kısmından yeni bir tek fiziksel telefon içinden ikinci bir cihaz oluştura biliyorsunuz.

Yani bilgisayarda sanal bilgisayar oluşturduğumuz gibi ikinci alan özelliği ile Xiaomi ikinci alan özelliği ile ayrı bir cihaz özelliğini aktif ederek kullanabilirsiniz.

İsteğe göre ikinci alan özelliği üzerinden geçiş yapabileceğiniz gibi kısayol oluşturarak da diğer telefona geçerek yeni bir sıfır cihaz oluşturabilirsiniz.

İkinci alanı açtıktan sonra yeni bir Windows oturumu gibi sıfır bilgisayar açabilir ve yeni uygulamalar yükleyebilirsiniz.

ÇENTİK GİZLEME ÖZELLİĞİ

Ayarlar > Ekran > Kontrol Merkezi & Bildirim Çubuğu > Çentik Gizleme > bu özellik ile ön kamera çentiğini gizleyebilirsiniz. Buda farklı bir Xiaomi gizli özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

OPERATÖR ADINI DÜZENLEME

Yine aynı ayarlar üzerinden çift hat veya tek hat kullananlar için kullanılan Operatör adını düzenleme ile yeni bir isim verebilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Turk Telekom adı yerine kendi adınızı yazabilir veya sevdiklerinizin ismini yazarak değiştirebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

KİLİT EKRANI ADINI DEĞİŞTİRME

Kilit ekranında görülmesini istediğin ismi değiştirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Bunun için yine aynen Ayarlar > Ekran > Kilit Ekranı üzerinden “kilitli ekran” görünmesi gereken adınızı yazabilirsiniz.

ACİL DURUM ÇAĞRI

Xiaomi Gizli özelliklerinden biride “acil durum çağrı” telefonun şifresi girmeden kilit ekranında çok acil durumlarda birini aramak istediğinizde Ayarlar >  Şifre > Acil Durum Araması > buradan aktif ettiğinizde acil durumlarda telefonun güç düğmesini kullanarak acil aramalar yapabilirsiniz.

Bu konumuzda Xiaomi gizli özellikleri nasıl açılır, nasıl aktif edilir bununla ilgili yazımızda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorularınız eklemek istedikleriniz için sayfamızın yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Xiaomi Gizli özellikleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın