Sponsorlu Bağlantılar

Mavi Ekran 0x0000007A Hatası Nasıl Çözülür?

3.721 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızda Dizüstü – Laptop olsun Masaüstü – Desktop olsun sorun yaşadığımız hataların başında Mavi Ekran hatalarıdır. Bu hataların biride 0x0000007A Blue Screen hatasıdır.

Mavi Hataların genel nedeni yanlış ve eksik yüklenen sürücü hataları veya donanım hatalarıdır. Bu sorunların çözümü ise bu bu sürücüleri güncel olanı ile değiştirmek veya donanım parçalarının tekrar gözden geçirmek olacaktır.

Windows 10 , Windows 8 , Windows 7 ve diğer işletim sisteminde bu sorunun çözümü ortaktır. ilk önce yazılımsal çözümünü arayalım daha sonra donatımsal tarafı ile çözüm arayalım.

0x0000007A Hatası Yazılımsal Nasıl Çözülür?

ilk önce çözümü yazılımsal olarak çözüm yolunu arayacak bunun için aşağıdaki çözüm yolunu adım adım deneyelim.
* DicrectX11 Güncellemesini Yapınız.

* ilk önce bilgisayarımızda eski sürücüleri kaldıralım bunun için aşağıdaki konu başlığı size yardımcı olacaktır. Bilgisayarımızdaki Eski sürücüleri https://ademocut.com/bilgisayarda-bulunan-eski-yuklu-surucu-drivers-kaldirin/ linki size yardımcı olacaktır.

* Bilgisayarımızda Eski sürücüleri kaldırdık’dan sonra Ekran Kartı Sürücüsünü en güncel hali ile yükleyelim yani güncelleştirelim.

* Bilgisayarımızda Eski sürücülerin bıraktığı çöp girdileri kayıt defterinden silmek için Ccleaner Programı kullanalım bu programı indirmek ve nasıl kullanılacağını  https://ademocut.com/bilgisayarinizdaki-gereksiz-dosyalari-silme-kayit-defteri-registry-gereksiz-girdileri-silme/ adresinde inceleyebilirsiniz.

* Windows İşletim Sistemini Güncellemeye deneyiniz Son dosyaları güncelleştirin.

* Bilgisayarınız Sabit Disk’de bozukluk olup olmadığını kontrol ediniz Bu dosyalarda bozukluk olup olmadığını Bilgisayarım >> C: Disk Üzerinde sağ tuş ile özellikler bölümüne ve arkadaşından

disk hata denetimi

 

Araçlar Sekmesi >> Şimdi Denetle adımlarını takip ederek disk üzerinde bozukluk var mı yok mu inceleyebilirsiniz. veya bir başka yöntem ise https://ademocut.com/chkdsk-f-disk-hata-denetleyicisi-nedir-nasil-kullanir/ konusunu inceleyerek dos komutları ile yapabilirsiniz.

* Bozuk Ram ( Bellek ) Test yaparak Ram bozukluk olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için Ramleri kasadan teker teker çıkartıp deneyiniz eğer bozuk ram ise bu saten hata verecektir.

* Bilgisayarınızı Bir Antivirüs Yazılımı ile derinlemesine taratın bilgisayara yerleşerek bir virüs ise 0x0000007A hatasını verdirebilir.

* Bilgisayarınızda Otomatik ve Manuel Yapmış olduğunuz Güncellemeler ile bu hatayı alıyor iseniz sistem geri yüklemesi yapınız. Bununla ilgili olarak Sistem Geri Yüklemesi Nasıl yapılır video’da izleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan Son yapılan Update Güncellemelerini Nasıl Kaldırabilirsiniz Bununla ilgili olarak daha önceki konuyu https://ademocut.com/windows-update-guncellestirmelerini-kaldirabilir-miyim/ adresinden inceleyenin.

* Son Yöntem ise Bilgisayarınıza temiz bir işletim sistemi kurulumu olacaktır.

0x0000007A Donatımsal Nasıl Çözülür?

* Bilgisayarımızda bulunan ramleri çıkartın ve Ramlerin slota takılan yerlerini silgi ile temizleyin daha sonra Anakart üzerinde ramlerin takıldığı slot yerlerini temizleyin toz ve kirlenmeye karşı daha sonra çıkardığınız Ramleri teker teker takarak deneyiniz arızalı bir ram var ise bunu tespit ediniz.

* Ekran Kartını arızalı olup olmadığını onboard kartınız var ise onunla deneyin  yani onboard anakartınız ile bilgisayarınız test ediniz eğer sorun yok ise anakart arızalı olabilir , mümkünde anakartınızı bir başka bilgisayar üzerinde deneyebilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

0x0000007A hatası , 0x0000007A sorunu 0x0000007A windows 10 , 0x0000007A nasıl çözülür , 0x0000007A donanım hatası , 0x0000007A mavi ekran hatası , 0x0000007A blue screen , 0x0000007A çözüm

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın