Sponsorlu Bağlantılar

Mali Mühür Nasıl Kullanılır ?

5.154 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Mali Mühür Nasıl Kullanılır?  konusu üzerinde duracağım. Mali Mühür bir nevi Şirket , firma kaşesi olarak söyleyebilirim , firmaların e fatura geçmesi ile kağıt ortamında kesilen faturalar artık internet ortamından elektronik fatura şeklinde gönderilmesi ile bunun kaşeli imzalı bir şekilde gönderimi mali mühür olarak yapmaktayız.

Bununla birlikte Mali Mühür , e defter gönderiminde de kullanılmaktadır buda üç ayda bir gönderim olduğu için o kadar sık kullanılmamaktadır. ilk önce mali mühür nereden alınır ve nasıl kullanılır bununla ilgili olarak sıradan başlayarak bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışıyım. Siz nereden biliyorsunuz derseniz çalıştığım firma bu yıl e fatura geçtiği için bu işleyişin içinde olduğum için bildiğim kadarı ile sizlere yansıtacağım.

Mali Mühür Nereden Alınır ?

Yıllık Bürüt cirosu 10.000 TL olan firmalar e-faturaya geçmek zorundalar , bununla birlikte bu ilerleyen yıllarda bu ciroyu düşürüp çoğu firmayı içine alacaktır , yıllık cirosu bürüt olan firmalar için Mali Mühür için başvuru’da yapılması gerekir bunun için İnternet ortamından Kamu Sertifikasyon Merkezihttp://mm.kamusm.gov.tr/” adresi üzerinden başvurularını yapabilirler.

Mali Mühür kullanım amacı , elektronik ortamda gönderilen alınan belgelerin muhataplarına iletilmesi , alınması saklanması sırasında güvenliğin ve gizliliğin sağlanması amaçlı kullanılmaktadır.

Başvuru yapılacak giriş adresi “https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go” üzerinden formu dolduruyorsunuz bu işlemi imza sirkülerine göre bilgilerinizi tam giriniz.

Daha sonra girdiğiniz bilgilerin tam olması ile adresinize sertifikaların yüklü olduğu Akis Akıllı Kart adresinize kurye olarak gönderilir.

akis akıllı kart nedir

 

Ücretlendirme ; Akis Akıllı Kart için fiyatlandırma ve yıllık ücretler için “http://mm.kamusm.gov.tr/fiyatlandirma.jsp” adresinden tarifeleri alabilirsiniz.

Akis Akıllı Kart Nasıl Kurulur ?

* Akis Akıllı Kart başvurusunu yaptınız ve kurye ile teslim aldınız şimdi neler yapılacak ? Bu kart aynı flash belleğe benzer ve vınn gibi bir sim kart takılır , bu sim kartı akis akıllı karta takıyoruz. Yukarıda resimde olduğu gibi kart yerleşimini yapabilirsiniz.

* Bu kartı bilgisayarınızın işletim sistemi ne işe Windows 10 , Windows 8, Windows 7 veya Windows Xp gibi işletim sistemine göre sürücüsünü yüklemeniz gerekecektir. Akıllı kart tipine göre ve işletim sistemi ve bit yapısına göre sürücüyü “http://www.kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/”  adresinden bilgisayarınıza indirin.

* Bilgisayarınıza bu kartı tanıttıktan sonra şimdi tekrar “http://www.kamusm.gov.tr/” adresini kullanıyoruz ve buradan Online işlemler üzerinden “Mali Mühür Elektronik Sertifika işlemleri” adımını seçiyoruz.

akis akıllı kart kullanımı

 

Burada Dikkat edilecek şey , İnternet Explorer tarayıcı üzerinden bu işlemlerinizi yapınız. Google Chrome java uygulamasını desteklememektedir.

mali mühür aktivasyon

* Şifreli Giriş adımını seçiyoruz. kurum imza yetkilinize ait geçerli e-imza var ise e-imza girişi yapabilirsiniz.

mali mühür aktivasyon işlemi

daha sonra şirket vergi numarasını , güvenlik sözcüğü girerek giriş butona basarak tekrar diğer adıma geçiyoruz.

mali mühür işlemler menüsü

Pin kodu değiştirmek isterseniz , Kilit Çözme adımını , Pin Bilgilerinizi öğrenmek için  PIN / PUK bilgisini kullanabilirsiniz . şifrenizi unutmayınız çok önemlidir.

Akis Akıllı Kart Nasıl Kullanılır ?

Akıllı kart kullanımı , e defter gönderiminde ve e fatura gönderiminde kullanacağız , eğer aracı bir entegratör firması ile gönderim yapacaksanız ve kullandığınız muhasebe programı buna uyumlu ise sadece bir kereye mahsus program içine akıllı kartın pin numarası ve entegratör kullanıcı adı ve şifresini yazdığınızda , entegratör firması bilgileri otomatik olarak çekerek sizin adınıza mali mühür ile otomatik gönderim yapacaktır.

Gelirler İdaresi Başkanlığının portalını kullanarak manuel olarak faturaları kullanacaksanız mali mühür’ün bilgisayarınızda takılı olması gerekiyor , e defter gönderiminde ayrıca takılı olmasını unutmayınız.

Arama Tags & Etiket ;

mali mühür nedir , mali mühür nasıl kullanılır ,mali mühür kurulumu , akis akıllı kart kurulumu , mali mühür ücreti , mali mühür sipariş formu , mali mühür nerelerde kullanılır , edefter , efatura , ticari fatura , temel fatura

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Mali Mühür Nasıl Kullanılır ? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın