Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede olmayan işaretler nasıl yapılır?

6.190 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarda olmayan işaretler nasıl yapılır? Bununla ilgili olarak arayıp da  bulamadığınız gizli karakter, simge, emoji klavyede yapma konusunda sizlere destek vermek amaçlı olarak bu yazımı yazmaya çalıştık.

Bilgisayar klavyesinde sıklıkla kullandığımız özel karakter ctrl, shift, alt, alt gr, fn tuşlarına birlikte basarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Klavyede bu özel işaretlere genelde üst karakter denilmektedir. Buna örnek klavyede harflerin hemen üstünde 6 ( altı ) rakamına baktığınız da & işareti göreceksiniz. Bu özel üst karakterleri yapmak klavyede olduğu sürece kolaydır.

klavyede olmayan karakterler

Peki klavyede olmayan simgeler nasıl yapılacak? Bu özel işaretleri nereden ve nasıl bulacağız. Bu konumuzda işte arayıp da bulamadığınız bu özel işaretleri sizlere pc klavyesinde nasıl yapacağız? Bunu anlatmaya çalışacağız.

Klavye olmayan simgeler

Bilgisayar klavyesi ve diğer olmayan harf, rakam ve diğer simgelerin birer Unicode , ascii kod tablosu üzerinde kod numarasına sahiptirler.

Bu özel kod numaralarını yapabilmek için karakter eşlem tablosu veya ascii kod tablosu üzerinden kolaylıkla arayıp da bulamadığınız klavyede bulunmayan işaretleri yapabilirsiniz. Peki tabloya nasıl ulaşacağız.

Karakter Eşlem Tablosu

Klavyede olmayan harfler, karakterler için Windows özelliği olan bu tabloya aşağıdaki adımlar ile açabilirsiniz.

  • Win+r tuşlarına basın
  • Çalıştır Penceresi açılacaktır.
  • Bu pencereye “charmap” komutunu yazın ve entere basınız
  • Karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Burada yazı tipi karakterleri değiştirerek farklı yazı tiplerini, semboller, karakterler, işaretler hepsini görebilirsiniz. Burada klavyede olmayan semboller ya da her bir karakterin kendine ait bir Unicode vardır. Biliyorsanız bu kodu Unicode’a git yazan yere kodu yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

BU tabloda klavyede olmayan şekilleri seç > kopyala ile istediğiniz alanda excel, word, metin belgesine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Ascii Kod Tablosu

Bu tabloya erişmek zordur. Bunun nedeni bu tablo bilgisayarın rom hafızasında yer almaktadır. Bu tablo sadece şu şekilde kullanabilirsiniz.

Yukarıda tabloda size lazım olan karakteri tablodan bulup ascii kod karşılığını yapabilmek için bir elinizle ALT tuşuna basılı tutup kodu klavyede rakamlara basmak olacaktır. Deneme amaçlı olarak şunu yapabilirsiniz.

{ işaretini yapabilmek için ALT+123 rakamlarını tuşlayınız. Yukarıda ascii kod tablosu gördüğünüz kodları ALT tuşu ile birlikte yaparak kullanabilirsiniz.

klavyede bulunmayan simgeler bu şekilde eklemiş olacaksınız. Bunun dışında bazı özel siteler vardır. Bu siteler aracılığı ile emoji, smiley, ikonlar, karakter, şekilleri bulabilirsiniz.

Emoji Kütüphanesi sayesinde klavyede olmayan harfleri, karakterleri kolaylıkla kendi başınıza yapabilirsiniz.  Arayıp da bulamadığınız özel karakter, simgeleri sayfamızın yorumlar kısmından tarafımıza yazarak bulmaya çalışalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın