Sponsorlu Bağlantılar

Klavye’de Endonezya Rupisi nasıl yapılır?

377 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar klavyesinde Endonezya rupisi simgesi nasıl yapılır? Bunu bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Bilgisayar klavyesinde özel işaretler, semboller eğer sıklıkla kullanıyorsa klavyede Ctrl, Shift, Alt, Alt Gr, Fn tuşlarına birlikte kullanılarak yapılabilmektedir.

Eğer sürekli kullanılmayan işaretler ise ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu üzerinden bulunarak kopyalama yöntemi ile Excel, Word, Metin belgelerine yapıştırılır.

Bizimde bu konumuzda Endonezya Rupi işareti veya diğer adıyla Endonezya Rupian simgesi klavyede yapılabilir mi? Bank Indonesia tarafından yetkilendirilmiş ve Endonezya para birimi olarak kullanılan Rupi işareti simgeleyen harfler Rp karakterleridir.

 

Bunun için herhangi bir Unicode karşılığı maalesef yoktur. Rupi para birimini temsil simgeler olarak Rp harflerini kullanmanız yeterli olacaktır.

Endonezya Rupi işareti dışında arayıp da bulamadığınız klavyede olmayan özel işaretleri “karakter eşlem tablosu” ya da ascii kod tablosu üzerinden bulabilirsiniz.

  • Win+R tuşlarına basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Bu pencereye “charmap” komutu yazın
  • Karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Yukarıda adımlarla karakter eşlem tablosu nasıl açılır? Konusunda sizlere kısayol olarak ipucu vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın