Sponsorlu Bağlantılar

[ Güncel ] Bios Güncellemesini Nasıl Yapabilirim..?

280 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımda Bios Güncellemesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğim ilk önce Bios Nedir Bunun hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Bios Ana kart için Rom Bellekte bulunan silinemeyen sadece okuna bilen ve güncellemesi yapılabilen bir yazılım olan ve Basic Input – Output System yani temel giriş ve çıkış sistemlerini denetleyen Acsii kodlarının saklandığı bir yazılımdır.

Konu içerisinde dediğim gibi sadece okuna bilen salt okunur olan bu Bios için sadece güncelleme yapılabilir . Bunun için Bios Güncellemesine neden ihtiyaç duyuluyor ilk önce bunu bir açıklayalım.

  • Yeni Bir Donanım eklediğinizde Bios Güncellemesinin uyumlu olmasını istediğinde.
  • Açılış ile ilgili olarak Hatalar ile Karşılaştığınızda
  • Donanım uyumsuzlukların da

Yukarıda belli başlı hatalardan kaynaklı olarak Bios Güncellemesi gerekebilir . Ama siz siz olun zor kalmadığınız sürece ve her şey yolunda giderken bios güncellemesi yapmayınız. Çünkü Riskli bir işlem olduğu için iyi düşünün ve bu işe öyle başlayınız. Bios güncellemesinin riskini göz önüne aldığınızda Bilgisayarınızın devamlı elektrik bağlı olmalı ve bilgisayarınızı güncelleme süresince kapatmayınız. Eğer Hatalı Bios güncellemelerin de sistem çökmesi olacağı için tedarikçi firmalara başvuracaksınız.

Gigabyte Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır – Gigabyte Bios Update ;

ilk önce Gigabyte anakart işlemleri için bios güncellemesi nasıl yapılır bunun hakkında bilgi vermeye çalışalım. ilk önce bilgisayarınızın Bios versiyonu öğrenelim yeni bir bios güncellemesi çıktığı ise bunu karşılaştıralım. Bios versiyonu öğrenmek için buradan yardım alabiliriz.

Bios Güncellesin de ilk önce dikkat edilecek kurallar..!

  • Bios Sürümü ile Ana kart Sürümünün tutmasına dikkat ediniz.
  • Eğer Bios Flash koruması var ise Bios Ayarlarından Cmos Setup altında Bios Flash koruması ( AMI Bios ) veya Advanced Bios Features ( Award Bios ) kapatınız.
  • Bilgisayarının kesinlikle Elektrik Kesilmeyecek şekilde önlem alınız.

Gigabyte bios güncellemesi için iki adet BIOS Flash Araçları önereceğim.

1-Q-Flash ;

Q-Flash

Q-Flaş Flaş ROM gömülü bir BIOS flaş aracıdır. Q-Flash ile ilk MS-DOS veya Windows gibi işletim sistemlerini girmek zorunda kalmadan sistem BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Q-Flash ile Dikkat  Edilecek Konular ; 

Q-Flash uygulamasını kullanmadan önce, anakart modeli eşleşen en son sıkıştırılmış BIOS güncelleme dosyasını indirmek için GIGABYTE web sitesine gidin. Dosyayı ayıklayın ve disket, USB flash sürücü veya sabit sürücüye yeni BIOS dosyasını kaydedin.

Bu program ile ilgili Kullanma Klavuzunu “http://www.gigabyte.com.tr/microsites/75″ adresinden temin edebilirsiniz.

2-Bios Live Update ; 

bios live update utility

Bios Live Update ile Bios Güncellemesine başlamadan önce Dikkat edilecek kurallar ise ;

  • Sisteminizin Intel Hyper-Threading teknolojisini destekliyorsa, lütfen BIOS işlevini devre dışı bırakın.
  • BIOS güncellemesini Whiling Unexpect hatayı önlemek için tüm uygulamalar ve Windows altında  anti-virüs programı var ise kapatınız.

Bios Live Update Nasıl kullanacağınız ve Programı indirmek için “http://www.gigabyte.com.tr/microsites/74″ sayfasından klavuz ve program yardımı alabilirsiniz.

Yukarıda verdiğim iki Bios Güncelleme( Gigabyte Bios Update )  aracı oldukça işinize yaracaktır .

http://www.gigabyte.com.tr/microsites/73″ Gigabyte Bios Güncelleme Klavuzları için buradan geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

Asus Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır – Asus Bios Update ;

Asus marka anakart için bios nasıl güncellenir bunun hakkında Bios Güncelleme Araçlarını vermek istiyorum. Bios güncellemesinde dikkat edilecek konu başlıklarını önceden vermiştim önemli bir konu olduğu için tekrar tekrar üstüne basarak söylemekteyim. “http://www.asus.com/tr/” sitesinden anakartınıza uygun bios sürümünü indirmek olacaktır.

1-Asus Update Yazılımı ;

asus_update_2

 

Asus Update yazılımı asus anakartlar için bios güncellemesinde kullanılan bir araçtır. Bunun için Aşağıdaki Asus Anakartlar nasıl Bios Güncellemesi yapılır hakkında bilgi izleyerek size örnek teşkil edecektir.

 

2-Asus EZ – Flash 2 ;

ASUS EZ Flash 2 programını yukarıdaki asus sitesinin orjinal video ile nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Siz takipçilerim ve bios güncellemesinin nasıl yapıldığını öğrenmek için bu sayfamı ziyaret eden ziyaretçiler için derlediğim Gigabyte Anakart Bios güncellemesinin nasıl yapıldığı ve Asus Anakart için bios güncellemesinin nasıl yapıldığı hakkında bu bilgileri bir araya getirdim. Umarım faydalı olması dileği ile ..

Tags – Etiketler ;

Bios Güncellemesi , Bios Güncellemesi Nasıl yapılır , Bios Update  , Bios Güncellemesi ne işe yarar , bios güncellemesi resimli anlatım , bios güncellemesi video anlatım , bios güncellemesi zararı , bios güncellemesinin faydası 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın