Sponsorlu Bağlantılar

Fan’da Cfm Değeri Nedir?

8.111 views
Sponsorlu Bağlantılar

Hayatımızda kullandığımız her şeyin bir ölçüm değeri mutlaka vardır. uzun ölçümü için metre, alan ölçümü için dekar , hektar buna örneklendirme yapacak olursak vermekle saymakla bitmez. Bu konumuzda bilgisayar donanım parçalarından fan dönüş hızı ile ilgili örneklendirme vereceğim.

Harddisk için rpm ( Revolution per minute ) yani dakikada dönüş hızını belirmektedir. Soğutucu fanlar için bu ölçüm birimi ise CFM değeri ile ölçülmektedir.

CFM Nedir?

cfm değeri ( Cubic Feet per Minute ) kısaltılmasıdır. “Dakika Başına Küpsel Uzunluk” olarak söylenir. Genel olarak fanlarda bu ölçüm değeri ile belirlenir. Bu değer ne kadar hızlı olursa fanın hava sirkülasyonu o kadar fazla demektir.

anemometre cihaz ile ölçüm

Bu seferde akıllara “cfm değeri nasıl ölçülür” gelmektedir. Bu değer ölçmek için “Anemometre” cihazları ile bu değer ölçülebilir. Bilgisayar içerisindeki hava akımını çekip dışarı vermek için cfm yüksek fanlar kullanılması daha sağlıklıdır. içerideki biriken sıcak hava bilgisayar donanımlarını etkileyeceği için fan satın alırken bu ölçüm değerini kontrol etmeyi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Arama Etiketi ;

cfm değeri , cfm değeri ölçüm değeri , cfm değeri nedir , cfm nedir , cfm fan dönüş hızı , hangi fan daha iyi olur , fanın hızlı dönmesi , cfm ölçüm hızı , cfm nasıl

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Fan’da Cfm Değeri Nedir? (2 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın