Sponsorlu Bağlantılar

Excel hızlı doldurma { Flash Fill } özelliği nedir nasıl kullanır

304 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Excel hızlı doldurma özelliği nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuda yeni başlayan kullanıcılar için önemli, püf noktaları vermeye devam ederken sizde yeniliklerden haberdar olmak için e-posta abonesi olabilirsiniz.

HIZLI DOLDURMA EXCEL

Excel 2013 den sonra kullanılmaya başlayan hızlı veri girişi için kullanılan son derece başarılı bir özelliktir. Hızlı doldurma kullanmak için ilk önce ribbon şeridinde bu özelliğin kullanıma açık olduğundan emin olunuz.

Eğer kontrol şeridinde bu özellik yoksa o zaman Dosya > Seçenekler > Gelişmiş kısmı üzerinden “otomatik olarak hızlı doldur” kutucuğunu aktif etmeniz gerekecektir.

Bu özelliği Microsoft Office Excel programı çalıştırdıktan sonra “VERİ” sekmesi üzerinden “HIZLI DOLDUR” özelliğini kullanmaya aşlayabilirsiniz.

OFFİCE EXCEL HIZLI DOLDUR ÖZELLİĞİNİ KULLANMA

Excel hızlı doldur özelliği nasıl kullanılır bunun için hızlı veri giriş yapmak için kullanılan bu özelliği kullanabilmek için;

Yukarıda örnek tabloda bir iş yerinde çalışan personel ve hangi departmanda çalıştığını ve telefon numaralarıyla birlikte bir tablo şeklinde verdik.

Şimdi hızlı doldur özelliği kullanarak belirlediğimiz bir şablon dahilinde F3 hücresinde bulunan telefon numarasını 53712345678 olarak yazılı iken bunu ( 537 ) 123 456 78 olarak diğer telefon numaralarını da aynı şekilde “hızlı doldur” özelliğini kullanarak uygulayacağız.

Yukarıda G3 hücresine F3 hücresindeki yazılı telefon numaramızı ayırarak yazıyoruz ve 2 numaralı alanda gördüğünüz gibi “hızlı doldurma” butona bastığımızda aşağıda telefon numaralarını da oluşturduğumuz kalıba göre ayırarak yazacaktır.

Böylece bir kere oluşturduğumuz kalıba göre diğer hücrelerdeki telefon numaralarını hızlı bir şekilde dolduracaktır.

EXCEL HIZLI DOLDURMA ÖZELLİĞİ KULLANMA VİDEO ANLATIM

Yukarıda sizler için hazırladığımız videoda hızlı doldurma özelliğinin nasıl kullanılacağına dair bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı olarak sorularınız için excel soru sor sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın